Başarı

Bu daha başlangıç!

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA

Yılkan Timurşah, eski bir yelkenci olan babasının teşvikiyle dokuz yaşındayken bu spora başlamış. Halen Arkas Çeşme Yelken Kulübü'nün Laser 4.7 sporcusu olarak yelken hayatına devam ediyor. Bugüne kadar birçok yarışa katılan, madalya ve kupa kazanan Yılkan Timurşah en önemli ödüllerini şöyle sıralıyor: “Ulusal derecelerim arasında üç tane Junior Türkiye Şampiyonluğu, bir ikincilik, iki genel klasman birinciliği, üç genel klasman üçüncülüğüm var. Uluslararası derecelerim ise bu sene Atina'da yapılan Eurolymp Week yarışlarında genel klasman birinciliği, ardından yapılan Laser 4.7 Avrupa Şampiyonası genel klasman ikinciliği. Ama tabii bu dereceler içinde en önemlisi Laser 4.7 Dünya Şampiyonası'ndaki birincilik oldu.”

Bugüne kadarki en büyük sportif başarısı olan dünya şampiyonluğuna zihinsel olarak çok hazır olduğunu söylüyor Timurşah. Dünya şampiyonasından iki ay önce yapılan Avrupa şampiyonasında gümüş madalya aldığını ve bu yüzden kendine olan inancının tam olduğunu belirten genç sporcu yarıştan önce yaşadığı şanssızlığı da şöyle anlatıyor:

“Kendimden emin olmadığım zamanlar da oldu. Çünkü dünya şampiyonasına gitmeden bir buçuk ay önce apandisit ameliyatı olmak zorunda kaldım. Bu da beni bir ay boyunca deniz antrenmanlarından uzaklaştırdı. Bu süreçte ailem ve antrenörlerim hep yanımda oldu. Yarışta milli takım antrenörlerim Utku Gönener ve Yaşar Kabakçıoğlu da desteğini hiç esirgemedi. Şampiyonluğu alacağımıza ilk günden beri inandık ve mutlu sona ulaştık.”

Dünya şampiyonasının stresli ve rekabet seviyesi çok yüksek bir yarış olduğu söyleyen Yılkan Timurşah, ilk günden itibaren kendine olan güvenini kaybetmediğini, sadece son günlere doğru heyecanlandığını belirtiyor. “Rakiplerimle ilk günden son güne kadar çok sert yarışlar geçirdik. Fransız ve İtalyan rakibimle çok yakın yarışlar çıkardık, beni en çok zorlayanlar da onlar oldu. Son günün son yarışına kadar kimse pes etmedi ama yarışın kazananı ben oldum. Ve Türk Bayrağı'nı en tepeye, layık olduğu yere çektik.”

Yılkan Timurşah yaz aylarında haftanın beş günü denizde antrenman yapıyor. Kışları ise salon antrenmanlarına devam ediyor. Yarışlar yaklaşırken sakatlanma riski olan sporlardan uzak duruyor, yeme içme düzenine daha çok dikkat ediyor ve kendisini ruhsal olarak rahatlatmaya çalışıyor.

Genç sporcu başarısının sırrını ise ‘doğru ve dozunda çalışmak' olarak açıklıyor: “Tabii sadece antrenman değil, kendine olan güven de çok önemli. Onu asla kaybetmemek gerekiyor. Başarıdaki en önemli etkenler bence bunlar.”

Laser 4.7'nin erkeklerde olimpik sınıf olan Laser Standart'a çok iyi bir hazırlık teknesi olduğunu söyleyen Yılkan Timurşah, gelecek planını şöyle anlatıyor:

“Bundan sonraki yelken hayatımın benim açımdan iyi geçeceğini düşünüyorum. Kulübümle yakında gelecek planlarımızı da kesinleştirip olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacağım. Her sporcu gibi benim de hedefim olimpiyatlar ve tabii ki olimpik madalya. Arkas Çeşme Yelken ailesi ile bu yolda başarılı olacağımızdan ve başarıdan başarıya koşacağımızdan eminim. Bu şampiyonluk daha başlangıç...”

Yılkan Timurşah

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.