Atlas’ın diğer ucu

Hayatını yelkene ve bu sporu öğretmeye adayan Akın Akbalık, yıllardır istediği Atlantik (Atlas) Okyanusu geçişi için 24 Eylül’de Milta Bodrum Marina’dan palamarları çözdü. Akbalık ve teknesi Ares’in önünde kat edilecek binlerce deniz mili var.

Naviga - - Denİzİ Yaşayanlar - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Her denizci için bir dönüm noktası olan Atlantik Okyanusu geçişini gerçekleştirerek herkesi bu yolda teşvik etmek isteyen Akın Akbalık, hazırlıklarını tamamlayarak yola çıktı. Yelken eğitimiyle geçen yılların ardından Akbalık, bu seyahatte de birçok öğrencisini, dostunu teknesi Ares’te ağırlayacak; onların da uzun yol tecrübesi kazanmasını sağlayacak.

Yelkene nasıl başladınız, kaç yıldır eğitmenlik yapıyorsunuz?

Yelkene 1977 yılında Karşıyaka Yelken Kulübü’nde başladım. 2002 yılında yat sınıfına geçtim ve o günden beri herhalde bine yakın yarışa katılmışımdır. 2011 yılından bu yana Bodrum’da yelkenli yatçılık eğitmenliği yapıyorum. Her ikisi de MCA onaylı olmak üzere Türkiye Yelken Federasyonu (YY5) ve Kanada International Yacht Training School eğitmenlik unvanına sahibim. Aynı zamanda ICC eğitmenliğim de var. Birçok öğrencim oldu, birçok yarış takımı ve yelken sporcusu yetiştirdim.

Bu yolculuğa nasıl karar verdiniz?

Her zaman hayalimdi. Her yelkenci böyle bir yolu yapmak ister. Kimi fırsat bulur kimi bulamaz. Ben şanslıyım sanırım. Çıkabilmem için gerekli tüm şartlar oluştu. Bence bir insan önce denizci sonra yelkenci ve yelken yarışçısı olmalı. Benim sıralamam ise tam tersi oldu. Önce yelken yarışçısı oldum sonra yelkenci olmak için çalıştım ve nihayetinde denizci olmak için bu yola çıkmaya karar verdim. Tarih yelken yarışçılarını pek hatırlamaz. Bana göre asıl olan denizci olmak ve öğrencilerini edindiği tecrübe ile iyi bir denizci yapmaktır.

Ekibinize yol boyunca kimler katılacak?

Seyahatin ilk bölümünde, yani buradan Malta’ya kadar olan bölümde Raymarine Bodrum Yetkili Servisi Mustafa Aydoğdu bana eşlik edecek. Kendisi benim kursiyerimdir.

Orçun Gönen, Bodrum-st. Lucia arasındaki yolda Ares ekibinde yer alacak. Milta Marina’da yat bakım servisi ve tekne acenteliği yapan Orçun, iyi bir yelkencidir, eksiği olan uzun yol tecrübesini de beraber tamamlayacağız. Teknemizin zehirli boyası ve motor bakımlarını da bizzat o yapmıştır.

Las Palmas’tan Cape Verde ya da St. Lucia’ya kadar bana başka bir kursiyerim olan Cenk Oral katılacak. Ümit Tanyüksel ise Las Palmas-st. Lucia arasında bize eşlik edecek.

Karayiplerde muhtelif zamanlarda mürettebata eklenecek dostlarım olacak. St. Lucia’da herkes tekneden ayrılmış olacak. Bodrum’dan Emin Ersen, Hale Ersen, Haluk Pekuz, Mehmet Atalağ bana eşlik için Karayiplere gelecek. Ayrıca Tekirdağ’dan öğrencim Ensar Zümre de kısa süreli bizimle olacak. Dönüş yolculuğunda İzmir’de diş hekimliği yapan ve aynı zamanda yelkenci olan Ufuk Tiyanşan, Milta Marina’dan Mehmet Akince ve Aydemir Salor da bana eşlik edecekler.

Atlantic Rally for Cruisers’a katılmak istemenizin sebebini anlatır mısınız?

Rotamı yüz yıllardır esen ticaret rüzgârları ve zamanlarına göre oluşturdum. Emniyetli geçiş yapabilmek için de ARC’YI tercih ettim. Her hazırlığı kontrol eden ve güvenliği ön plana çıkaran profesyonel bir anlayışları var. Ayrıca marinalarla anlaşmaları, organizasyonları ve her gün iletecekleri hava raporları benim gibi güvenliği ön planda tutan bir denizci için önemli tercih sebepleri. İlk 500 mili ve son 500 mili havadan takip edecekler. Arc’nin bize sunduğu iki rotası vardı. Biri Las PalmasSt. Lucia diğeri de Las Palmas-cape Verde-st. Lucia etabı. Biz hem daha emniyetli hem de ikmal ve bakım için gereken ara verilmiş olduğu için ikincisini seçtik. Ayrıca Cape Verde’yi de kim bilir ömürde bir daha görür müyüz?

Bu seyre kendinizi nasıl hazırladınız? Tavsiye aldığınız denizci dostlarınız oldu mu?

110 kilodan 68 kiloya indim ve programlı spor yaptım. En son bugün doktor kontrolüne girdim. Zaten yelken her gün hayatımda ve yılda 300 gün seyir halindeyim.

Nisan başında evimi boşalttım ve teknemde yaşamaya başladım. En önemlisi gereksiz her şeyi hayatımdan çıkarttım. Güvenlik malzemesi hariç, teknede bir ay boyunca dokunmadığım ne varsa attım.

Yol ile ilgili tavsiye aldığım, beni yüreklendiren dostlarım oldu. Fakat üzücü olan aba altından sopa gösterip bu yolu imkansız göstermeye çalışan, bu yolculuğu sadece kendilerinin yapabileceğini düşünen denizcilerle de konuştum. Sonrasında iyi-kötü tüm konuşmaları bıraktım. Çünkü çoğu kirli bilgi içerikliydi.

Ares’te nasıl hazırlıklar yaptınız?

En çok önem verdiğim konu dokuz ay süren teknik hazırlık aşaması oldu. Bu konuda mütevazı olmayacağım. Her malzemenin en iyisi ile teknemi güçlendirdim. Zaten Beneteau First 40 CR uzun direk, uzun salma teknem var. Yol için en harika arması olan teknelerden, 2012 model ve bakımlı. Tüm yelkenler, tüm arma elden geçti, 400 watt güneş enerjisi konuldu. 400 amper aküler, AIS, radar, EPIRBIridium Go kısacası gerekli olan her şey eklendi ve birçok şeyin yedeği alınıp teknede istiflendi. Hazırlığımı iyi yaptım ama denizi iyi tanırım. Benim en beklemediğim yerden gol atmaya çalışacaktır; yaşayıp göreceğiz.

Seyahat sırasında yazacağınız kitaptan da bahseder misiniz?

Amacım çok basit: Bu tür seyahatleri genelde ya çok zenginler ya da kendilerini Piri Reis’in torunları gibi görenler yapar. Bense sıradan bir adamım ve yelken sevdalısıyım. Ben yaparsam, güzel ülkemin birçok güzel insanı da görür ve yapar diye düşünüyorum. Edindiğim tecrübelerle bu işe gönül verenlere rehber olacak bir kitap hazırlamak istiyorum.

Sponsor arıyor musunuz?

Sponsor bu ülkede en zor bulunan olgu. Sebebi malumudur, üzülerek belirtiyorum; bu spor sadece elitist çevrede yaygın, tabana yayılmazsa sponsor bulamayız. Bu geziler, yelkeni ve denizi toplumla buluşturur, kamuoyu ve takipçi yaratır. Sonrasında denizcilerimiz dünya denizlerinde boy gösterir. O günler de gelecek ve biz inşallah o günler için çalışıp yelkeni anlatıp öğretip denizci bir toplum olabilmek için gerekli olan kamuoyunu yaratacağız.

Yaklaşık 18.000 deniz mili hedefim var tabii ki logosunu dünya denizlerinde göstermek isteyen her markaya kapım açık. Tek bir marka veya birçok marka olabilir, her türlü desteğe açığım.

Yolda devamlı fotoğraf, video ve drone çekimi yapıp basın ile paylaşmak istiyorum.

Canon, bir makina vermeyi taahhüt etti. Onlar da kendi sitelerinde hayat bir macera konseptinde yayınlayacaklar. Belki siz de teveccüh gösterip yayınlarsınız diye umuyorum.

Özetle ülkemi, bayrağımı çok seviyorum. Bayrağımızı dünya denizlerinde dalgalandırmak en büyük hayalim. Destek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.