İspanya Endülüs kıyıları

Guadiana Nehri’nden 52 deniz mili 114˚T rotasına seyrimizi güzel bir havada yelken yaparak geçirdik. Endülüs Bölgesi’nin en uzunu, İspanya’nın ise en uzun üçüncü nehri olan Guadalquivir’in ismi Arapça büyük nehir anlamını taşıyan ‘Wadi al Kabir’den geliyo

Naviga - - 7 Denİzler İle - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: GÜLİN BOZKURT, EKBER LEVENT

52 deniz mili uzunluğundaki Guadalquivir Nehri’nin sonunda Sevilla şehri var. Nehrin denize bağlandığı yerde Puerto de Chipiona (36° 44,7’ K-006° 25’ B) kasabasında bir gece kaldık. Amacımız ertesi gün erken alçak su zamanı yola çıkmak, yükselen suların akıntısı ve 8-8,5 knot’lara varan süratimiz ile Sevilla’ya varmaktı. Lakin bu geçişte birkaç engel bizi bekliyordu. Öncelikle Sevilla şehrinin girişinde bir ‘Lock’ (kapı) bulunuyor. Bu kapı ile şehir, yüksek ve alçak sulardan korunuyor. Her akşam saat 21:00’de bu kapı açılıyor ve giriş veya çıkış yapacak tekneler/gemiler önce bir havuza giriyor. Havuza su basılarak içeriyle aynı su seviyesine getirilince diğer kapı açılıyor; artık giriş serbest.

İçerde 2 deniz mili sonra büyük bir köprü, Puente del Centenario’nun altından geçiyorsunuz. Bunun ayak yüksekliği 47 metre, sorun yok. Ayrıca Sevilla Nautical Club iskelesi için şehrin ortasındaki, trafiği epey sıkışık olan bir başka köprünün de (Puente de las Delicias) açılması gerekiyor. İşte sorun burda başlıyor çünkü bu köprü haftanın üç günü saat 22:00’de açılıyor. Tüm işlemleri yerine getirip, saatleri ayarlayıp marinaya bağlandığınızda ise benim için İspanya’nın en güzel şehrine ulaşmış oluyorsunuz.

Sevilla, tarihi, turistik ve aynı zamanda bir üniversite şehri. Denizden uzak olmasına rağmen denizci bir şehir. Büyük kaşif denizci Kristof Kolomb’un mezarı şehrin merkezindeki büyük katedralde bulunuyor. Bu katedral dünyanın üçüncü büyük katedraliymiş. Giralda adı verilen büyük çan kulesi 330 feet yükseklikte devasa bir yapı. Alkazar Sarayı ve Maria Luisa Parkı’nın içindeki İspanya Meydanı yine şehrin önemli yerlerinden. Ancak benim için en ilginci Plaza De Torros’da boğa güreşi seyretmek oldu. Gösterinin sonuna kadar dayanamadım, hayvanlara yapılan bu büyük işkenceye hâlâ nasıl izin veriliyor; onu da anlayamıyorum.

Sevilla’ya tekne ile geldiğinizde, kalabileceğiniz iki yer var. Birincisi Sevilla Marina hemen Lock’tan içeri girince sancakta kalıyor. Çok da marinaya benzemeyen bizim güneydeki koyların restoran iskeleleri kıvamında ahşap bir iskeleye aborda oluyorsunuz. Eğer yer yoksa başka bir tekne üzerine de aborda olabilirsiniz. Şehrin merkezine uzak kaldığı için sadece Lock’ın açılması veya diğer köprünün saatini beklemek için planlanabilir. Diğeri ise şehrin merkezindeki Sevilla Nautical Club iskelesi. Burası gençlerin her türlü su sporları, özellikle kürek ile haşır neşir olduğu bir deniz kulübü. Birkaç gün önceden yer ayırtmazsanız, yer bulamazsınız ve hatta Lock ile köprü geçişlerinize bile izin verilmiyor. Kısaca burası ile konuşmadan Sevilla’ya geçişe hiç kalkışmayın. Köprü ve Lock ayarlamalarını onlar yapıyorlar ve sizin marina kalış ücretine bunların masrafını ekliyorlar.

Sevilla şehrine girmeden nehrin Lock’tan önce çatallaştığı yerden sola saparsanız eğer Gelves’e varırsınız. (37˚20,4’ K-006˚1,4’ B). Burası alternatif olarak kullanılabilir. Buradaki marina yine ahşap bir iskeleye aborda olmak sureti ile yanaşmanızı gerektiriyor. Fakat en önemli özelliği marinaya varmadan 0,5 deniz mili önce, bir elektrik telinin altından geçilmesi. Haritalarda 16 metre yükseklik vermesine rağmen 19 metre olduğuna eminim. Kesinlikle batı kıyısı tarafından geçilmeli, tel biraz daha yüksek kalıyor. Bu yükseklik oradaki yüksek su zamanına göre verildiği için kesinlikle alçak su saati hesap edilmeli ve o zamanda geçilmeli. Bizim Soulmate 19,5 metre su üzerinden yükseklik gerektiriyor. 2,5 metre yüksek sudan alçak suya mesafe kazanınca, biz rahatlıkla geçtik birkaç sefer. Buraya giriş bizden büyük tekneler için olanaksız görünüyor, giren teknelerin hemen hemen en büyüğü bizdik.

İkinci durak Cadiz

İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nin önemli şehirlerinden Cadiz, başka bir durağımız oldu. Atlantik kıyısına bir dantel gibi uzanan bu diğer tarihi şehir de aynen Sevilla gibi tam bir denizcilik merkezi. Amerika ve Karayiplere yapılan yolculuklar buradan organize edilmiş. Seferlere buradan çıkılmış veya ganimetler ile dönen gemiler burada ilk liman yapmış. O gemileri ve mürettebatını donatan zenginler buralarda yaşamış. Şehri Fenikeliler kurmuş ve Avrupa’nın en eski şehri olarak biliniyor. Surlarla çevrilmiş olmasının yanında denizi tamamen döküntü kayalıklar ile mükemmel korunan bir liman şehri. Günümüzde İspanyol Donanması’nın merkez üssü olarak da

Burası da tam bir balıkçı kasabası, fazla süslü veya turistik değil ama marinanın içindeki Restaurante El Capitan mutlaka görülmeli ve özellikle ton balığı yemekleri tadılmalı derim. Ton balığının İspanyolcası ‘atun’ orkinos demek, özellikle bu bölgede mükemmel yemeklerini yapıyorlar. Sahillerde de Atlantik kıyısı boyunca çokça ton balığı çiftliği bulunuyor. Özellikle gece seyri sırasında çok dikkat etmek gerekiyor. Bazıları haritalarda gösterilmemiş, bazıları da gösterilen mevkilerde değiller.

Sevilla, Guadalquivir Nehir geçişlerini, Cadiz, Rota ve Cebelitarık Boğazı’nı dört hafta boyunca turlarımızda bize katılan misafirlerimiz ile yaptık. Özellikle alçak/ yüksek su zamanlarının hesaplanması ve bunlardan doğan akıntılar ile manevra yapmak, marinalara giriş ve çıkış uygulamalarını gösterdik. Bizim kıyılarımızda bulunmayan bu etkiler ile aborda olmak, ayrılmak veya demirde kalmak deneyimlerini yaşadık. Özellikle köprü altından geçiş hesaplamaları büyük merak uyandırdı. Temmuz ayında yine Güney Fransa kıyılarında Cannes, Nice, Antibes ve Monako’da, ağustos ayında ise İtalya Napoli, Amalfi, Positano, Capri ve Ischia bölgelerinde turlarımızı gerçekleştirdik. Bu bölgeleri önceki yıllarda da defalarca yapmış ve gerekli yazıları yazmış olduğum için artık yazmayacağım. Siz bu yazının olduğu sayıyı okurken biz Ege’ye gelmiş ve komşu Yunanistan ile 17 ay sonra özlem gideriyor olacağız. Kalın sağlıcakla.

Barbate Capitano Restoran'dan marinanın görünüşü

Plaza De Espana, Sevilla

Sevilla'ya geçiş Guadalquivir Nehri

Sevilla Katedrali kapısı

Misafirlerimiz Kohen ailesi ile Kristof Kolomb'un mezarı önünde, Sevilla Katedrali

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.