Tarkan Sevinçli cevaplıyor:

Performans şnorkeli diye bir şey duydum, nedir anlatır mısınız? Erdal Kahya

Naviga - - Teknİk Kurul -

Performans şnorkeli Powerbreather yeni bir buluş olmakla beraber yüksek performanslı antrenman yapmak zorunda olan yüzücülerin ihtiyacı olan en üst seviyedeki oksijeni sağlaması ve başta boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarına çare olması sebebiyle piyasada hızlı bir şekilde kendine yer buldu. Şnorkelin en önemli özelliklerinden biri Ameo taze hava sistemi. Bu sistemde geleneksel şnorkellerin aksine yüzücü birbirinden tamamen ayrılmış iki kanal vasıtasıyla içeri ve dışarı nefes alır. Bu sayede akciğerlere taze ve oksijen bakımından zengin bir hava gelir. Bir güzelliği de yenilikçi havalandırma teknolojisi ile suyun içeri girmesini engellemesi. Geleneksel şnorkellerde olduğu gibi çok miktarda karbondioksit içeren solunum havasının akciğerlere geri dönme tehlikesi de yok. Bu durum bilindiği gibi özellikle uzun yüzme ve yüksek egzersiz sırasında sorun olabiliyor. En kötü ihtimalle salınım solunumu denilen bu kramplara ve hatta hissizleşmeye neden olabilir. Performans şnorkellerin bir başka özelliği gelişmiş difüzörlerle birlikte suyun sistemden güvenilir şekilde uzak tutulmasını sağlaması. Bu sayede aynı zamanda nefes aldığımız havadaki doğal nem ve az da olsa rastlanabilen su, nefes alırken dışarıya otomatik olarak taşınır.

Prestige 450’nin yeniden yorumlanmasıyla ortaya çıkan 460, flybridge’teki L şeklinde kokpit, baş taraftaki güneşlenme minderleriyle birlikte konukları için ferah kullanım alanı sunuyor. Güneşlenme minderleri ön cam ile rüzgârdan da korunmuş oluyor. Kıç havuzlukta yine L şeklinde bir oturma grubu ve masası ile pruvadaki güneşlenme minderleri açık havada vakit geçirmek isteyenler için tasarlanmış. Hem denize ulaşmak hem de su oyuncaklarını tekneye almak için kullanılabilen yüzme platformu gayet geniş. Sonuna kadar açılan salon giriş kapısı, kokpitten kolay geçiş sağlıyor. Mutfağın salon ile kokpit arasına yerleştirilmiş olması da iki tarafa servis yapma imkanı sağlıyor. Salonda karşılıklı oturma grupları ve masası, sancakta ise kuzine konumlandırılmış. Çift kişilik kaptan koltuğu ve tüm elektronikleri bir araya toplayan kumanda konsolu, ayarlanabilir dümen son derece kullanışlı.

Vasattaki ana kamaranın konforlu bir çift kişilik yatağının yanı sıra kanepesi ve kendine ait banyosu var. Baş taraftaki misafir kamarasının çift kişilik yatağı ise iki tek kişilik yatağa dönüştürülebiliyor. Kıçta girişi bulunan tuvalet-duşlu kaptan kamarası seçeneği de mevcut. Volvo Penta IPS600 2X435 HP ya da IPS500 2X370 HP motorlarla tercih edilebiliyor.

Teknik özellikleri Tam boy: En: Ağırlık: Fiyat:

14,29 metre 4,25 metre 12.413 kilogram 481.400 euro (standart donanım, vergiler hariç ve fabrika çıkış) www.triodeniz.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.