Derin bir nefes alın...

Naviga - - Edİtörden -

Arkadaşlarımızla eğlenmeye gittiğimiz gibi yunusların da bir araya gelip sadece ‘keyif için' dalgalarda sörf yaptıklarını biliyor muydunuz? Ya da yunuslarla bir çeşit katil balina türünün sürüler halinde beraber takıldıklarını, üstüne üstlük birlikte ‘iyi' zaman geçirdiklerini, ailelerini kaynaştırdıklarını yani iki ayrı türün sosyalleşebildiğini duymuş muydunuz? Okudukça ve seyrettikçe her damlasına tekrar tekrar hayran olduğum okyanuslardaki her canlıdan yani aslında denizin ta kendisinden öğrenecek ne kadar çok şeyimiz olduğunun farkında mıyız?

Bir mercan çeşidinin her ağustos ve dolunay gecesinde -tam 21:15'te- yumurtalarını aynı anda okyanusa bırakması ‘uyum' içinde yaşamanın en ‘doğal' ispatı değil mi sizce?

Bir de okyanusların karanlık yüzleri var. Onları da çok seviyorum. Bilim kurgu ya da korku filmi karakterleri tadında... Örneğin; Meksika Körfezi'nde bir denizaltı gölü olduğunu ve tuz yoğunluğunun beş kat ağır olması sebebiyle göldeki suyun deniz suyuna karışmadığını ve o ‘salamura gölüne' avlanmak için inen hayvanların orada fazla kaldığında toksik şoka girdiğini öğrendikçe doğanın aynı zamanda en iyi 'kurgu' olduğuna inancım daha da artıyor.

Yedi bölümden oluşan Bbc'nin Mavi Gezegen 2 (Blue Planet 2) belgeselinin her bölümünü izledikten sonra sorular sormaya, araştırmaya, kaynaklar toplamaya başladım. Yine bir kez daha anladım ki denizde bir damla olabilmek için okyanuslar kadar okumalıyım.

Mavi Gezegen 2'nin açıklanmayan bütçesi içinde 1.000 metre derinliğe inebilen birkaç denizaltının, bir ‘yumurtlama' anını çekebilmek için 24 saat sualtında kalan dalış ekiplerinin, denizlerin altında, üstünde, kıyısında, kenarında dört yıl süren 6.000 saatlik emeğin olduğunu da belirtmek istiyorum. Neticede bu belgesel inanılmaz görüntülerle, sonsuz bilgiyle bezeli her bölümünde beni alıp derin mavinin içine sürükledi durdu...

Dünyanın en büyük yaşam alanının denizler olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazılarımızın farkında olmadığı şey ise sürdürülebilir yaşamla ilgili birçok sorunun cevabının denizlerde olduğu... Onun yaşayan bir parçası olduğumuzu kabul ettiğimiz sürece bize cevapları verecek; yeter ki biz ona saygıda kusur etmeyelim.

Şimdi benimle beraber derin bir nefes alıp derinlere dalmanızı istiyorum... Yorucu geçen 2017'nin bu son günlerinde gelin bir gün denizyıldızı, bir gün oyuncu yunus, bir gün de yapayalnız büyüyen deniz kaplumbağası olun... Yeter ki denizin tuzundan uzak kalmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.