Tak tekneni otomobilin ardına

Bazı denizciler özgürlüğün sınırlarını zorlamayı seçer. Taktılar mı römorklarını otomobillerinin ardına, deniz, göl, baraj fark etmez onlar için. Ancak bu kolaylığı sağlayan küçük tekneleri taşıyan römorkörlerin dikkatli kullanılması gerekir.

Naviga - - Püf Noktasi - YAZI: MURAT YAHYAOĞLU

Küçük boy bir tekneyi römorköre takıp gezmeyi seçtiğinizde büyük teknelerin bakım ve barınacak liman, marina masraflarını da ardınızda bırakmış olursunuz. Büyük teknelerle girilmeyecek koy içleri, kumsallar sizin için sıradan şeylerdir. Gece fırtına mı var, koltuk halatı mı koptu bunları düşünmek zorunda kalmazsınız. Ancak römorkör ile tekne çekmenin de kendine göre kuralları var elbette.

Gelelim yasal prosedürlere

Römork çekebilmeniz için öncelikle ehliyetinizin buna uygun olması gerekiyor. Eskiden ülkemizde 750 kilograma kadar römorklar B tipi ehliyetle çekilebilirken, yeni çıkan ehliyet yasasıyla olay biraz karıştı. Ehliyetiniz eskiyse römorkör çekebiliyorsunuz, yeni tarihli bir ehliyetiniz varsa BE sınıfına yükseltmeniz gerekiyor.

Diğer bir yasal prosedür de aracınızı çekeceğiniz römorkun yüklü ağırlığı 750 kilogramı aşıyorsa trafikten tescilli olması gerekmesidir.

Römork çekmek için aracınıza takacağınız çeki demirinin de belli standartları ve çeki demirinin, Avrupa Topluluğu EC94/20 standardı belgesinin olması ve yetkili montaj yerlerinde takılması gerekir. Montajı takiben, çeki demiri araç ruhsatına işletilir.

Hız sınırları römork çeken araçlara %10 eksiği ile uygulanır. Tüm köprü ve otoyol geçişleri ek ücret ile mümkündür.

Önemli noktalar

Öncelikle aracınızın römork çekebilme kapasitesini öğrenin. Daha sonra da römorkunuzun yük taşıma kapasitesinden emin olun.

Aracınıza takılı çeki demirinin römorkun yüklü ağırlığını çekebilecek sağlamlıkta olup olmadığını kontrol edin. İç sesinizin ya da etrafınızdan gelen yorumların bu konuda çok tehlikeli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu konuda üreticinizle temasa geçmek en doğrusudur.

Yola çıkmadan önce römorkun ve aracın lastik ayarlarını mutlaka üretici tavsiyesi değerlerine getirin. Zira unutmayın yol tutuşunuz römork çekerken her zamankinden daha önemli olacaktır.

Lastik üreticileri hiç kullanılmasa bile bir lastiğin kullanım ömrünü beşaltı sene olarak belirtir. Genelde çok az kilometre yapan römork lastiklerinin diş derinlikleri yeterli görünür ancak unutmayın ki zamanla lastiğin tutunma özelliği bozulup yol güvenliğinizi tehlikeye atacak bir duruma gelmiş olabilir.

Birçok araç üreticisi yüklü ağırlığı 900 kilogram üzeri römorkların fren donanımına sahip olmasını öneriyor.

Römorkörün sinyal ve stop lambalarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Uzun süre kullanılmamış olan römorkörün fren düzeneği varsa, üzerine teknenize yüklemeden önce bakımını yaptırın, zira uzun süre kullanılmayan fren düzeneği çalışmayabilir.

Aracınızın aynalarını römorkörün görüşünüzü engellemeyeceği şekilde yeniden ayarlayın. Mümkünse bu iş için üretilmiş ayna eklemelerini kullanın.

Yolda römork kullanımı

Römork aracınızın geçtiği her yerde sizi takip edecektir. Geri manevra araçta olduğunun tersine hareketlerle gerçekleştirilir. Çok kısa süreli bir çalışma ile alışkanlık kazandığınızı göreceksiniz.

Virajları köşeleri dönerken römorkörün tekerlerinin aracınızınkilerden daha içten bir hattan geçeceğini unutmayın ve dönüşleri daha açıktan yapmayı unutmayın.

Aracınız römorkör takılı iken fren mesafesinin uzayacağını unutmayın ve takip ettiğiniz araçla aranıza 5 saniye koyun.

Römork çektiğinizde dönüşlerdeki savrulmaların ve frenlemelerin aracınızı daha fazla savurmaya meyilli olacağını unutmayın ve hızınızı daha düşük tutmaya özen gösterin.

Üşenmeden saatte bir durup aracın etrafında turlayarak lastik havalarını ve teknenizin bağlantılarını elle kontrol edin.

Rüzgârlı havalarda ve kontrolsüz girdiğiniz virajlarda römork kayma eğilimi gösterebilir. Bu tip durumlarda römork ve aracınız bir yılan gibi kıvrılmaya başlar. Direksiyonunuzu römorkörün savrulduğu yöne doğru kırarak küçük manevralar yapın ve sakın aniden frene basmayın. Bırakın aracınız kendi kendine yavaşlasın.

Rampadan tekneyi yüklerken

Tekneyi rampadan yüklerken ya da indirirken mutlaka bir yardımcınız olsun.

Aracınız rampadan denize doğru ilerlerken geri vitesi kullanmayın. Aracınız boşta iken eğimle suya doğru ilerlesin.

Yükleme ya da indirme yapacağınız zemin eğer bu iş için tasarlanmış bir rampa değilse, yani yüklemeyi doğrudan deniz kıyısından yapacaksanız, kumçamura saplanma riski ortaya çıkacaktır. Bu sebeple aracınızla yaklaşmadan önce, yürüyerek zeminin sertliğini iyice kontrol edin. Zira su kenarındaki kum ya da toprak zemin gevşek olacaktır.

Aynı gövde ancak farklı güverte ve iç yerleşim planı ile tasarlanan Cruiser 46, 2014'ten bu yana üretiliyor 2010-2014 yılları arasında üretilen Cruiser 45

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.