Barınma sorununun çaresi var mı?

Tekne bağlama yeri, ister amatör ister profesyonel olalım yolu denizden geçen herkesin sorunudur. İşte bu soruna çözüm aramak amacıyla 30 Ekim 2014 yılında kurulan, yurdumuzun çok çeşitli yerlerinden temsilcileri olan Amatör Denizciler Barınak Derneği bug

Naviga - - Mektup - YAZI: ARZU VARICI ERSOY

Amatör Denizciler Barınak Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Atilla Özbank, artık seslerini duyurma zamanı geldiğini söylüyor. Onun çağrısını çok kısa da olsa paylaşmak isterim. Yaklaşık aynı yaşlardayız, ben 40 yıl öncesini biliyorum, Atilla Bey de 30 yıl önce neredeyse tüm teknelerin alargada bağlı olduğu günleri anımsıyor. Bugün ise alargada yer bulmak bir şans; sonunda marinalara akıl almaz ücretler ödemek zorunda kalıyoruz, neredeyse beş-altı yıl marinaya verilen ücreti toplayınca bir tekne bedeli kadar oluyor.

Şunu da vurgulamakta fayda var: Aslında buradaki büyük çelişkiyi marinalardaki hizmet kalitesi ve elbette vergiler yaratıyor. Bizde hep beş çıpalı bağlama yerleri var. Oysa amatörlerin büyük bölümü daha mütevazı yerlerde kalmak istiyor.

Çok yazıldı, çizildi, sorunun kaynağı konusunda bir noktada buluşulamadı. Derneğin amacı teknelerin barınma sorununa bir çözüm yaratmak.

Üç yıl boyunca başta cumhurbaşkanlığı olmak üzere sırası ile başbakanlık ve bakanlık ile çok defa yazışmalar yapılmış, randevular alınamamış. Resmi makamlardan bu mevzuat ile herhangi bir değişiklik yapılamayacağı yönünde sonuç çıkınca Amatör Denizciler Kanun Taslağı yetkililere sunulmak üzere hazırlanmış. Bu taslak çok açık ve net olarak barınma sistemi oluşturulmasına, amatör denizci tanımına, bundan sorumlu olacak bakanlığa, bu konu ile ilgili derneklerin sorumluluklarına, vergilendirme esaslarına parmak basıyor. Yelken, sörf gibi sporların eğitimini veren sayısız dernek ve kulüplerimizin de yer sorunu var. Yılmadan tek tek bu dernek ve kulüplere ulaşarak vekalet istiyorlar, bu güç birliğine Tuzla Amatör Denizci Derneği’nden destek var şimdilik. İlk toplantılarını geçen yıl aralık ayında Bandırma’da gerçekleştirdiler. Yeni yılın ilk toplantısı için de Bursa’daydılar. Böyle böyle toplantılarla seslerini duyuracaklar. Hazırladıkları kanun taslağını da basın ile paylaşma kararını geçen yıl eylül sonlarında aldılar. Verilere göre 180.000 adedin üzerinde amatör denizci ehliyeti var. Sadece amatörler değil, profesyonel balıkçılık yapan teknelerin de bağlama yeri sorunları aynen gündemde.

www.adbder.org adresinden hem hazırlanan taslağı inceleyebilir hem de destek olmak için bilgilenebilirsiniz.

ADBDER Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Atilla Özbank ve emek veren tüm arkadaşlarının açık bir çağrısı var: Birlik olarak bu soruna sonraki denizci nesillerin rahat edebilmesi için çözüm bulmak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.