Bekle bizi MARS

Amatör denizciliğimizin piri Sadun Boro’nun bir hayali daha gerçek olacak. Bu kez amatörlerimiz Atlantik Okyanusu’nu toplu halde geçebilmek için ilk adımı attı. Rallinin adı bile hazır: MARS yani Mediterranean and Atlantic Rally for Sailors…

Naviga - - Amatör -

Geçen yaz kuruluşunu tamamlayan Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) önemli bir girişim için ilk adımını attı. DADD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer Türkmen bu etkinliği şöyle anlatıyor:

“Dört beş yıldır World Cruising Club’ın (WCC) Atlantic Rally for Cruisers ARC’ı var da neden bizim bir Arc’ımız olmasın diye düşünür dururdum.

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’ni (DADD) 57 üye ile 26 Mart 2017’de kurduktan sonra, amatör denizcilerimiz için birçok proje geliştirmiştik. Yapılanlar www. denizlerdeyiz.org’dan izlenebilir.

Yine bir takım projelerimizi görüşmek için bir araya geldiğimiz toplantımızda dostumuz Ekrem İnözü de rastlantı olarak aramızdaydı. Düşüncemi söyledim: Haydi bir ARC de biz düzenleyelim.

Kısaca yazalım; Ekrem İnözü’ne rica edildi ve düzenleme işi kendisine verildi. Sağ olsun bizi kırmadı ve üstlendi, yola çıkıldı ve 3 Aralık 2017 Pazar günü bir toplantı düzenlendi: Atlantik Geçişi Sunumu… www.denizlerdeyiz.org/ daddsunum-atlantik-gecisiekrem-inozu/

Sıra yapacağımız Atlantik geçişine bir ad vermeye geldiğinde çeşitli öneriler arasından MARS’TA karar kılındı: Mediterranean and Atlantic Rally for Sailors.

Ekber Levent’le görüşüldü “En az iki yıl hazırlık süresi olmalı” deyince biz de 2019 yılını hedefledik. “Ben varım” diyenleri bekliyoruz.

Bu konuda geniş katılımlı bir toplantıyı 25 Şubat 2018 Pazar günü İstanbul’da yapmayı planlıyoruz.”

Dünya gezginlerimizden Ekrem İnözü ne diyor?

Sevgili dostum Dr. Zafer Türkmen’in girişimi ile Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’nin, (kısa adıyla DADD) yelkencilerin daha fazla denize çıkmasını sağlamak için olan bu girişimini gönülden destekliyorum. Marinalarda yüksek kiralar ödeyerek yatan yelkenlileri gördükçe hep keşke çıkıp gezseler diyordum. Beni arayan, ‘biz Atlantik’i geçmek istiyoruz veya dünya turuna çıkmadan evvel bir görüşsek’ diyen denizciler çok fazla, herkese cevap verip deneyimlerimi paylaşmak bence almam gereken bir sorumluluktu, Sadun Ağabey’in ‘gidin, gezin, görün ve bilgilerinizi, deneyimlerinizi paylaşın’ öğüdü hep kulaklarımdadır.

MARS 2019’u başaracağımızdan eminim. Ancak bu gezinin asıl gayesi, teknelere üç yıl sürebilecek bir dünya turunun kapısını açmak. Çünkü Atlantik’i aşıp Karayip Adaları’na ulaşmak gezinin beşte biri bile değil, asıl keyifli ve enteresan gezi Panama Kanalı girişinde San Blas Adaları ile başlayıp devam ediyor. Denizcilerin diğer ülkeleri görüp tanıması ülkemizin kültür hayatına büyük bir katkı sağlayacaktır. Dünya denizlerinde sadece hür yaşamış, sömürge olmamış ülkelerin amatör denizcileri vardır. Özgürlük duyguları dumura uğramış, eski veya yeni sömürge ülkelerin denizcileri okyanuslarda yok. Böyle bir gezi okyanuslarda biz de varız dememiz açısından önemlidir, destek yardım ve ilgi göreceğinden eminim.

Bu girişimi destekliyorum

DADD’ıN MARS 2019 isimli Türk bayraklı yelkenlilerin grup halinde Atlantik’i geçme hatta dünya turu yapma girişiminin çok avantajlı ve faydalı olduğuna inandığımdan, elimden geldiğince destekleyeceğim. Ayrıca bu girişimin yurt dışında bir temsil özelliği olacağından, beraberce dikkat ve özenle hazırlayacağız.

Kısaca 2019 yılı yazında Türkiye’den çıkılacak Akdeniz gezisinden sonra kasımın son haftasında Portekiz Lagos

sonra Kanarya Adaları veya Madeira üzerinden Yeşil Adalara inilip, oradan Karayiplere, büyük bir ihtimal Martinik Adası’na gidilecek. Rotayı daha sonra hava durumuna ve ARC teknelerinin kalabalığından uzak durmaya çalışarak belirleyeceğiz. Rotayı oluştururken, gezgin denizcilerin, isterlerse en rahat şekilde üç-dört ayda bir teknelerini güvenli bir yere bırakıp uçakla Türkiye’ye dönmelerinin kolay olduğu yerleri seçeceğiz.

Böyle gezileri yapmak için bazen bir kıvılcım, bir destek gerekiyor, bunu sağlamak için yola çıktık.

Bu geziyi senede 1.000’e yakın tekne yapıyor, 5.000’den fazla yelkenli tekne Atlantik’te geziyor, sadece Atlantik Okyanusu’nu aşmış 1.500 yelkenli var. Demek istediğim bu geçiş, ne bir kahramanlık ne de yapılmayanı yapmak şeklinde algılanmalı, bugünlerde yelkenli ile gezmek Sadun Ağabey’in gezdiği 60’lı yıllardan çok farklı, çok daha kolay ve rahat. Eğer ‘ben kahraman olayım, uğurlamaya, karşılamaya binlerce kişi gelsin, her gün medya benden bahsetsin’ istiyorsanız, bu gezi o değil. Macera yaşamak için değil, keyifli, eğlenceli ve emniyetli bir gezi yapmak ve yaptırmak, her teknenin mümkün olduğunca kendi arzularına uygun gezmelerini sağlamak için bir girişim.

Kolay ama ihmale gelmez

Atlantik’i geçmek artık kolay, binlerce tekne yapıyor filan ama yine de rahat ve emniyetli olması, açık denizin bazen sert olan kurallarına uyum sağlamak için çok ciddi hazırlanılması gereken bir gezi.

MARS 2019 Türk teknelerini dünya denizlerinde gezdireceği için teknelerin ve mürettebatın eksiksiz, mümkün olduğunca iyi hazırlanması gerekir. Sonuçta Türkiye’yi temsil edeceğiz. Bir limanda Ekrem sarhoş olsa ‘sarhoş Ekrem’ demezler, ‘sarhoş Türk’ derler, adamla kavga etsem, ‘serseri Ekrem’ demezler, ‘serseri Türk’ derler. Buna karşın iyi bir iş, bir centilmenlik yaptığınız zaman da, yine ‘centilmen Türkler’ derler. Yirmi yıl önce yaptığım gezilerde Türk teknesi olmam, Türk olmama insanlar iyi reaksiyon gösterip kıyılarımızın güzelliği ile ilgili konuşuyorlardı. Son zamanlarda maalesef imajımız oldukça bozuk, bunlara tahammül edip iyi bir intiba bırakmak bu geziye katılacakların görevi olmalı. Dünya tatlısı insanlar diyarı Uruguay’da, resmi bir ziyarette bizim korumalarla Ekvator milletvekilleri arasındaki sevimsiz olay, gazetelerde günlerce haber olunca gümrükte, marinada sanki kadın milletvekilleri ile ben sıkıntı yaşamışım gibi bir muameleyle karşılaşmama sebep oldu.

Teknelerin ve mürettebatlarının güvenlikleri her zaman ön planda olacak şekilde çalışmalarımızı yapacağız, bu konuda tecrübeli arkadaşlarımızdan yardım alacağız. Ancak Atlantik geçişine katılma planı yapan reislerin kendilerini yeterli görmeleri en önemli unsurdur. Biz Atlantik geçişinde yaşayacağınız şartları olduğunca gerçekçi bir şekilde sizlere ileteceğiz.

Toplu olmanın avantajları var

Arızasız ve kazık yemeden gezmek yok, biz bunu en aza indirmeye çalışacağız. Yaptığımız ilk toplantıya 60 civarı hevesli yelkenci katıldı, tekne katılım sayısına göre rahat gezmek için teknik yardım sağlamayı düşünüyoruz. Üç yüzden fazla teknenin Atlantik geçişi için çıkışa hazırlandığı yerlerde usta bulmak zor ve pahalı, teknelerin yola çıkacağı ve varacağı yerde birkaç çok önemli konuda destek olacak teknik eleman sağlamak gezginlere kolaylık sağlayacaktır. Tekneler Kanarya Adaları’na geldiği zaman 2.600 mile yakın yol yapmış olacaklar, keyfinizi kaçıracak birçok arıza çıkması bu işin fıtratında var, bunu asgariye indirmeye çalışacağız. Adalardaki ustalar sezon dolayısıyla çok sıkışık olurken, Türkiye’de sezonun sonu olması dolayısıyla ustaların daha serbest olacaklarını düşünüyoruz.

Böyle bir grup kurarak geçmenin en büyük konforlarından biri de aramızda doktorların olması. Bu konuda alacağımız eğitimler sonucu gerekirse ufak tefek müdahaleler yapılabilecek olmamız, katılımcıları çok rahatlatacaktır. Grup halinde teknelerin görüş mesafesinde hatta telsiz kapsamında kalarak bile geçmesi çok zordur.

Yelkenli ile okyanuslarda gezmek, kendi kendine yetme sanatıdır, dolayısıyla katkımız sadece işinizi kolaylaştırma amacı gütmektedir. Her türlü sorumluluğun teknenin kaptanına ait olduğunu her zaman hatırlatacağız. Her konuda son kararı verecek teknenin kaptanıdır.

Böyle bir gezide tekne seçiminden önce bu geziyi kiminle yapacağınız, yol arkadaşınız en önemli konudur. Kararınızı bu konuyu düşünerek vermenizi tavsiye edeceğim. Böyle bir gezide teknede en çok ihtiyacını duyacağınız candan bir denizci dosttur. Yakında basılacak ‘ Dünya Varmış 2’ isimli kitabımda bu konuya ve huzurlu yolculuk için ne yapmalı konusuna geniş yer verdim.

Yelkenlerinizi dost rüzgârlar doldursun.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.