Mega yapılanma

Boat Show Eurasia’da tekne markalarının yanı sıra, deniz araçları, deniz ekipmanları ve aksesuarları, tekne bakım ve onarım sanayii de en yeni teknolojileri ile yerini almaya başladı. Yeni tekne sahibi olmak isteyenler, bütçesine göre seçenek arayanlar, t

Naviga - - Tanitim Boat Show Eurasia/viaport Tuzla -

Boat Show Eurasia’da tekne standlarının yer alacağı konstrüksiyonun özelliklerinden bahseder misiniz?

Uluslararası Boat Show Eurasia, Türkiye’de Boat Show Fuarı’na özel olarak üretilen ve “Mega Yapı” olarak adlandırılan dev bir konstrüksiyon yapıyı Viaport Marina’ya kuruyor. Hall 1 yani Motoryat holü tamamen çelik konstrüksiyondan ve yerli bir firma tarafından Boat Show için üretildi, Hall 2 Yelkenli holü, Hall 3 ekipman ve aksesuar holü ve Hall 4 tekne, dıştan takma motor ve bot holü ise Almanya’da özel siparişle bu fuar için üretildi. Tüm katılımcıların aynı salonda birbirine paralel şekilde daha görünür ve ulaşılır şekilde konumlanmasına olanak sağlayan bu “Mega Yapı”, fuara daha fazla sinerji katacak. Ziyaretçilerin

de tüm katılımcıları tek bir salonda rahatlıkla ziyaret etmesine olanak sağlayan Mega Yapı, sergilenecek teknelerin de sıkıştırılmadan daha rahat sergilenmesine olanak tanıyacak. Ölçüleriyle, Türkiye’deki en geniş konstrüksiyon sistemi olan yapı, ısıtmasoğutma sistemi altyapısı ile her türlü hava koşuluna da hazırlıklı olarak tüm katılımcı ve ziyaretçileri ağırlayacak.

Ayrıca, denizde sergilenecek tekneler içinde Viaport Marina’nın gelişmiş marina teknolojileri kullanılacak. Fuar süresince birçok etkinlik yer alacak.

Tekneler dışında ne tip ekipman ve aksesuarı fuarda inceleyebileceğiz?

Boat Show Eurasia’da tekne markalarının yanı sıra, deniz araçları, deniz ekipmanları ve aksesuarları, tekne bakım ve onarım sanayii de en yeni teknolojileri ile yerini almaya başladı. Yeni tekne sahibi olmak isteyenler, bütçesine göre seçenek arayanlar, teknesinin bakım ve onarımı ya da geliştirilmesi için son teknolojileri deneyimlemek isteyenler 17-25 Şubat tarihleri arasında Boat Show Eurasia için Viaport Marina’da buluşacak.

Fuarda nasıl etkinlikler olacak?

Katılımcıyı bekleyen bol bol etkinlik var, hem denizde hem de karada. Amatör yelken eğitimleri, amatör denizcilik eğitimleri, çocuklar için sürekli aktivite olacak olan Kids Club, Özel bir dergi grubu ile gerçekleştireceğimiz Ceo’nun seyir defteri semineri, Meriç Köyatası ile sohbet ve kendisinin özel menüsünü yine kendisi pişirerek misafirlerimize tattıracak.

Denizde hangi tekneler sergilenecek? Deneme seyri imkanı olacak mı?

Boat Show Eurasia Kara Fuarı, 25 bin metre karesi kapalı, 25 bin metre karesi deniz üstünde olmak üzere 50 bin m² alanda düzenlenecek. Sektörün devlerinin şimdiden yerini aldığı Boat Show Eurasia Kara Fuarı’nda 200’ün üzerinde dünyaca ünlü markanın ve Türkiye’nin en iyi üreticilerinin tekneleri sergilenecek. 2018 yeni tekne lansmanları da Düsseldorf’dan sonra ilk defa bizde görücüye çıkacak. 25 Metre altı teknelerde kapalı alanda daha geniş müşteri kitlesine ulaşırken, 25 metre üstü tekneler özel müşterilerini deniz üzerinde özel olarak ağırlayabilecek. Tabii, Boat Show Eurasia Tuzla’nın bir üçüncü avantajı da, Tuzla, Yalova gibi denizciliğin üretim merkezinin içinde yer alması aynı zamanda İzmir, Ankara’ya yakın konumda ve ulaşımın rahat olması sebebi ile de stratejik bir önem kazanmaktadır. Özellikle, yabancı müşterilere teknenin sunumu kadar tersanenin de tanıtılması açısından büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca, Avrupa, Ortadoğu ülkeleri, Rusya, BDT ülkelerine yönelik tanıtımlar gerçekleştiriyoruz. Yabancı ziyaretçilere çok önem veriyoruz. Yine, ziyaretçilerimiz için denizde sergilenen tekneler için deneme seyri imkanı bulabileceklerdir. Denizde sergilenecek tekne markalarından bazıları ise; Deniz Yatçılık, Karina Yatçılık, Numarine, Majesty Yachts, Gena Yacht, Turmarin, Sunseeker sayabiliriz.

Denize yakın fuar düzenlenmesinin farklı avantajları da var mı sizce?

Kendi marinamızda bu fuarı yapacak olmanın en büyük avantajı marinayı ve katılımcıyı tanıyan bir ekibin bu organizasyonu gerçekleştirmesi. Aynı zamanda tekneler denizden veya karadan geldiğinde çok kısa bir mesafeden hemen stantlara yerleşebilecek ve böylece taşıma riskini de minimize edecektir. Elbette bu aynı zamanda maliyet avantajı da sağlayacaktır. Fuar alanının denizin kenarında ve aynı zamanda bir marinada olması hem katılımcıya hem de ziyaretçiye avantajlar sağlamaktadır. Marina içinde yeme içme alanlarının çeşitliliği, avm konforu, tema park aktiviteleri ziyaretçinin hem fuardan hem de marinadan keyif almasını sağlayacaktır. Boat Show Eurasia Tuzla’da 25 metreden büyük tekneler, katamaranlar ve mega yatlar denizde sergilenecek. 25 metreden küçük tekneler ise, kapalı alanda görülebilecek. En düşük bütçeliden en özellikli tasarımlara, en iyi markalardan en iyi üreticilere uzanan katılımcı markalar,

birçok farklı tekne tasarımını aynı anda hem karada hem denizde sergileyerek showunu Boat Show Eurasia’da yapacak. Sadece karada düzenlenen fuarlarla 25 metre üstü teknelerin sergilenmesi mümkün olamıyordu. Tabii, Boat Show Eurasia Tuzla’nın diğer bir avantajı da, Tuzla, Yalova gibi denizciliğin üretim merkezinin içinde yer alması. Özellikle, yabancı müşterilere teknenin sunumu kadar tersanenin de tanıtılması açısından büyük kolaylık sağlıyor.

Fuara ulaşım için denizden ya da karadan shuttle hizmeti düşünüyor musunuz?

Boat Show Eurasia Fuarı süresince karadan Bostancı İDO İskelesi önünden ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan belirlenen saatlerde shuttle hizmetimiz olacaktır. Ayrıca denizden gelecek misafirlerimiz için marinamızda kendilerine özel ayrılan misafir pontonuna ücretsiz bağlanabileceklerdir.

Boat Show Eurasia Fuarı süresince dolu dolu bir etkinlik programı hazırladık. Tabii ki deniz temizliğinin önemini, bu fuarımızda deniz temizliğinin karada başladığını çocuklarla yapacağımız etkinliklerle önemini vurgulayacağız.

İlave olarak amatör yelken eğitimleri, amatör denizcilik eğitimleri, çocuklar için sürekli aktivite olacak olan Kids Club, Özel bir dergi grubu ile gerçekleştireceğimiz Ceo’nun seyir defteri semineri, Meriç Köyatası ile sohbet ve kendisinin özel menüsünü yine kendisi pişirerek misafirlerimize tattıracak.

Fuarla ilgili öne çıkarmak istediğiniz farklı özellikler de var mı?

Boat Show Eurasia, sektörün içinden, sektörü dinleyerek ve sektörde yer alan firmalarla birlikte çalışarak fuara hazırlanmaktadır. Başarımızın ardında ki en önemli sır sadece sektör kurum ve kuruluşlarına sırtımızı dayayarak, satış odaklı fuar yapmıyor oluşumuzdur. Biz, sektörü temsil eden tüm dernekler ve sivil toplum kuruluşlarına eşit mesafede, birlikte çalışarak, katılımcılarımızla beraber fuarın ihtiyaçlarını belirleyerek fuar düzenliyoruz. Her fuar sonrası, katılımcılarımız ve sivil toplum kuruluşları ile değerlendirme yaparak bir sonraki fuara yine birlikte hazırlanıyoruz. Boat Show Eurasia Tuzla Kara fuarı da, tamamen sektörün isteği ve ihtiyacı doğrultusunda projelendirildi. Yat sektörü için, yerli ve yabancı müşterilere yeni modellerini tanıtmak, lansman teknelerini görücüye çıkarmak ve bu yıl için önünü görebilmek açısından Şubat fuarı önemlidir. 25 metre üstü tekneleri bu kadar önemli bir zamanda sergileyememek sektör için önemli bir sıkıntıydı. Biz, bu ihtiyacı dikkate alarak hiç kimsenin yapmayacağı büyük bir yatırım yaptık. Dünyada, karada ve denizde düzenlenen 3 önemli organizasyondan biriyiz. Ayrıca, Avrupa, Ortadoğu ülkeleri, Rusya, BDT ülkelerine yönelik tanıtımlar gerçekleştiriyoruz. Yabancı ziyaretçilere çok önem veriyoruz.

www.boatshoweurasia.com

Dilek Karaduman

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.