Seyrine doyum olmaz

Rahmi M. Koç Müzesi bu kez ‘İzlenesi Gemiler’e ev sahipliği yapıyor. Ressam Cumhur Koraltürk’ün bir buçuk yılda yaptığı 40 yağlı boya tablosundan oluşan sergi, 11 Şubat’a kadar ziyarete açık.

Naviga - - Denİz Kültürü -

Bir ‘ sanayi’ müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, koleksiyonundaki ‘ deniz’ temalı parçalar ve ev sahipliği yaptığı etkinliklerle denizcilik müzesini aratmıyor.

İzlenesi Gemiler de 7 Aralık’ta ruhuna uygun şekilde Rahmi M. Koç Müzesi’nde ‘ izleyicileriyle’ buluştu. Gülcemal ve Ankara gibi Türk denizcilik tarihinin simge gemilerinden Şirket- i Hayriye vapurlarına kadar geniş bir içeriği olan sergi, ressamın değimiyle bir nevi geçit töreni niteliği taşıyor.

Ressamlığa hobi olarak başlayan Cumhur Koraltürk, aynı zamanda Babıali’de grafik tasarımcı olarak dergi, gazete ve kitaplara kapak tasarımı yaptı. 50 yıldır resim sanatıyla İstanbul ve deniz konulu eserler üreten ressam, sergiyi şöyle anlatıyor: “Değerli bilim ve siyaset insanı Mümtaz Soysal gemilere olan tutkusunu ‘ öpülesi gemiler’ olarak ifade etmişti. Bense tablolarıma konu olan gemileri ‘ izlenesi gemiler’ olarak nitelendirmek istedim. Sergide denizin mavisini çeşitli tonlarıyla, gemileriyse detaylarıyla bir geçit törenindeymiş gibi görebileceksiniz. Deniz ve gemiler benim tutkum. Arşivimde bulunan eski fotoğraflara tablolarımda tekrar hayat vererek tarihi birer belge gibi yıllarca yaşamalarını istiyorum.”

Gençlik yıllarında sık sık balığa çıkan ressam Koraltürk, aileden de denizci: “Dedem, amcalarım, babam bütün aile efradı hep denizle uğraşmışlar. Fakat ailem benim denizci olmamı istemedi ama ben de içimdeki deniz sevgisini bu tablolara dökerek geçirmeye çalışıyorum” diyor.

Eski gemileri fotoğraf ve planlarından yararlanarak gerçekçi bir tarzda resmeden Koraltürk, genel olarak İstanbul konusuna yoğunlaşıyor. Deniz ve gemi resimleri yapmak için doğayı gözlemlemenin çok önemli olduğunu vurgulayan ressam; “Dalgaların bir dili, şekli, suyun hareketleri var. Göğün suya nasıl bir renk verdiğini, hangi bulutların dalgaları nasıl kabarttığını yapmak için bir meteoroloji uzmanı gibi teknik öğrenmenin gerekliliğini anladım. Bir eserde çok güneşli bir havada fırtına yaratamazsınız. Çünkü doğal değil” sözleriyle yaptığı çalışmaları anlatıyor.

www. rmk- museum. org. tr

Cumhur Koraltürk

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.