Dört mevsim Sargo

50 yıldır Finlandiya’da tekne üreten Sarin ailesinin yarattığı Sargo markasının güçlü duruşu, inşa deneyiminin getirdiği kalite ve zorlu koşullar altında güven veren performansa dayanıyor. İskandinav sularının gerektirdiği sağlamlığın simgesi haline gelen

Naviga - - Tersane - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

1967 yılında kurulan Sarin Tersanesi, başta snipe, optimist, dingi ve yelkenli tekne üretimi yaptı. 1976’da ilk kıç kamaralı motoryat modeli olan Minor 650’yi tanıttı. Minor 650 o güne kadar Finlandiya’da yapılmamış bir tasarım olduğu için olumsuz eleştiriler aldı: Finliler hotdog standı gibi göründüğünü ve kimsenin bu tekneyi almak istemeyeceğini söyledi. Firmanın kurucusu Edy Sarin, yorumlara kulak asmadı ve Minor 650, markanın en sevilen modellerinden biri oldu. Firma 1998’e kadar 1.000 adet Minor teknesi üretti. I Lahdenperä’da yeni bir fabrika kuruldu. 20002010 yılları arasında Alman polisi için özel tasarlanan tekneler inşa edildi. 2014’te İngilizce konuşulan ülkelere ihracat yapmak amacıyla Minor markası bir gecede Sargo’ya dönüştürüldü.

Sargo modelleri 2017’de büyük bir geri dönüş alarak 14 farklı ülkeye satılmaya başladı.

Aile şirketi

Sargo markasının hikayesi aynı zamanda Sarin ailesinin de hikayesi. Babasıyla ahşap tekneler yapan Edy Sarin, Nautor Swan tersanesinde de çalışmış deneyimli bir tekne yapımcısıydı. Onun kurduğu firma, üç oğlunun da katılımıyla büyüdü.

Thomas satış ve ürün geliştirme, David üretim, Johannes finans ve satış operasyonlarının sorumluluğunu aldı. “Yedi-sekiz yaşındayken fabrikada dolanırdım. Şimdi düşününce yardım etmekten çok ayak bağı oluyordum muhtemelen. 12 yaşında yazları fabrikada aktif olarak çalışmaya başladım. 15’ime geldiğimde teknelerin birleştirildiği bölüme geçtim” diyen Thomas Sarin’den kendisiyle birlikte büyüyen Sargo Yachts’ı dinledik.

Minor yerine Sargo isminin seçilmesinin sebebi neydi?

Minor İskandinav ülkeleri için önemli bir isim ancak İngilizce konuşulan ülkeler için o kadar anlamlı değil. Bu yüzden ismimizi Sargo olarak değiştirmeye karar verdik. Sargo, soyadımız Sarin’in ilk bölümü ve dinamik, meydan okuyan ‘GO’ eyleminin birleşimiyle yaratıldı. Sargo aynı zamanda Latincesi Diplodus Sargus olan ve Akdeniz, Atlantik Okyanusu’nun doğusu ile Hint Okyanusu’nun batısında yaşayan bir balık türü.

Sargo’nun doğduğu Ostrobothnia ve tekne inşa kültürü hakkında bilgi verir misiniz?

Ostrobothnia’da nesillerdir tekne üretiliyor. Eskiden nüfusun çoğunluğu balıkçı olduğu için tekneler yaşamın ayrılmaz bir parçasıydı. Günümüzde çok iyi tanınan Nautor Swan ve Baltic Yachts gibi markalar bu bölgede yapılıyor ve Fin teknelerinin %70’i Ostrobothnia’dan çıkıyor. Tekne ekipman ve aksesuarlarının üretimi de bu bölgede oldukça gelişmiş durumda.

Sargo modellerini rakiplerinden ayıran özellikleri nedir?

Güvenlik ve zorlu koşullara dayanıklılık Sargo markasının temelini oluşturuyor. Sargo her türlü hava koşulunda kullanılabiliyor. Açık deniz klasifikasyonuna sahip gövdesi ve güçlü yapısı ona bu özellikleri kazandırıyor. Yüksek kaliteli Sargo’lar 40 knot hıza ulaşılabiliyor ve her biri sahibinin ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak üretiliyor.

Sargo’yu bu kadar güvenli kılan özelliği nedir?

Tüm teknelerimiz kendi boyları için alınabilecek en iyi sertifika olan B açık deniz kategorisi sertifikasına sahiptir. Çok yönlü gövde kalınlığı ve tüm bileşenlerin en iyi kaliteden seçilmesi güvenliğin en önemli garantörü. Walkaround tasarımı da kötü hava koşullarında dahi teknenin hemzemin bölümlerinde dolaşmayı kolaylaştırıyor.

David-johannes Sarin, Susanne Kackur, Thomas Sarin (arkada), Lillemor ve Edy Sarin (önde)

Johannes ve Thomas Sarin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.