Ölümcül kaza

Dördüncü ayağın son gününde büyük bir şok yaşandı. Vestas 11th Hour Racing’in finişe 30 mil kala bir balıkçı teknesiyle çarpışması sonucu balıkçılardan biri hayatını kaybetti. Kazanın sebebi ve bundan sonra ne olacağı henüz bilinmiyor.

Naviga - - Volvo Ocean Race - YAZI: ŞULE KAYA

24 Aralık günü, tam da Noel’den bir gün önce Melbourne’deki finiş hattında beliren ilk tekne Mapfre’ydi. Üçüncü ayak boyunca neredeyse borda bordaya yarışan Dongfeng Race Team ve Mapfre çekişmesinin galibi İspanyol takımdı. Böylece Mapfre, birinci sıradaki yerini daha da güçlendirmiş oldu.

Hong Kong’da sona eren 5.600 deniz millik dördüncü ayağın start tarihi olan 2 Ocak’a gelindiğinde ekiplerde yer alacak isimler belirlenmişti. En önemli değişiklik Dongfeng Race Team’deydi. Takımın kıdemli navigatörü Pascal Bidegorry yaralandığı için yerine, eski VOR Birincisi Franck Cammas geçmişti. Cammas, her ne kadar usta bir yelkenci olsa da skipper Charles Caudrelier durumdan pek hoşnut değildi. Çünkü ona göre Bidegorry takımın ilk gününden beri temel elemanlarından biriydi. Skipper’lara göre son derece ‘alengirli’ ama bir o kadar fırsatlarla dolu dördüncü ayak, 2 Ocak günü Melbourne’den start aldı. Yarış daha 48’inci saatine ulaşmadan taktik savaşları başlamıştı. Start aldıktan kısa süre sonra, hızları 20 knot’a ulaşarak hızlı ve ıslak seyrine başlayan filonun lideri Vestas 11th Hour Racing’di. Bu arada filo ikiye bölündü. Dongfeng Race Team, Team Akzonobel ve Turn The Tide On Plastic açıktan yani batıdan seyretmeyi yeğlemişti. Bu grup Doğu Avustralya

Akıntısı’nın etkisiyle son hız ilerliyordu. Yarış komitesinden yapılan açıklamada şu ana kadar ilk kez bir akıntının yarışta bu kadar etkin rol oynadığı söyleniyordu. Geri kalanlar ise doğuyu, yani kıyıya yakın seyri tercih etmişti. Batı rotasını tercih edenler, ilerleyen saatlerde bu kararlarının ne kadar doğru olduğunu gördüler ve Dongfeng Race Team filonun 34 mil önüne geçmeyi başardı.

Dördüncü ayağın dördüncü gününde işler değişmeye başladı, filo yeniden birbirine yaklaşmıştı. Çinli takım hâlâ liderdi ama İspanyollar yine enselerinde bitmişti. Artık aralarındaki mesafe sadece 5,5 mildi. Ancak meteoroloji uzmanlarının yarışçılar için kötü bir haberi vardı. Ortalama 15 knot hızla Solomon Adaları’na yaklaşan filoyu çok düşük rüzgârlar bekliyordu. Solomon Adaları’na yaklaşırken filonun öncüleri Dongfeng Race Team, Mapfre, Vestas 11th Hour Racing ve Team Akzonobel sadece 6 millik mesafe içerisine sıkışmıştı.

Doldrumlar bu kez acılı geçti

Dördüncü ayak ikinci haftaya bir kez daha Doldrumlarla başladı. Filonun liderliği öncü dört takımın birkaç millik kazanım ve kayıplarla el değiştiriyordu. Bu kez liderlik Vestas 11th Hour Racing’e geçmişti. Ardından Mapfre lider oldu ama birkaç saat sonra beşinciliğe düştü. Sinirler bir hayli bozuktu. Bu yarışta ilk olarak Lizbon-cape Town arasındaki ikinci ayakta Doldrumlarla karşılaşan takımlar o zaman ucuz atlatmışlardı. Çünkü kararsız rüzgârlarıyla bilinen Doldrumlar pek de sıkıntı vermemişti. Ancak ikinci karşılaşma pek de uğurlu gelmemişti. Hızlar düşerken tansiyonlar ise ters orantılı olarak yükseliyordu. Altı

takım 10 millik bir alanda milim milim ilerlemeye çalışıyordu. Kuzeyde bir yerlerde rüzgâr vardı ve ilk ulaşan takım teknesini de hızlandırmayı başaracaktı. Normalde böyle havalar yarışçıların dinlenmesi için de bir fırsattı ama hava o kadar sıcaktı ki, içeride uyumanın imkanı yoktu. İçeride sıcaklık 50˚C’ye ulaşmıştı. Üstüne üstlük hiçbir yere gidemiyorlardı. Mapfre’nin skipper’ı Xabi Fernandez durumlarını tek bir kelimeyle özetliyordu: Çaresizlik.

Bu durum neredeyse beş gün sürdü. Nihayet 11 Ocak günü rüzgâr biraz daha dengeli hale geldi ve filo 8-10 knot rüzgârı görmeye başladı. Serinliği hisseden yarışçılar da rahat bir nefes aldı. Raporlar Ekvator’da ekipleri yeni bir rüzgârsız alanın beklediğini söylese de oraya daha 150 mil vardı. Şimdiden düşünmek gereksizdi. Yarışın dokuzuncu gününde, rotanın yaklaşık yarısı tamamlanmışken ve Doldrumlardan sonra beliren rüzgâr yelkenleri şişirirken liderliğe de Vestas 11th Hour Racing’i getirmişti. Takımlar Ekvator’a bir kez daha yaklaşırken Doldrumların son kırıntıları yine peşlerine düştü. Rüzgâr sağanaklarla bir anda 11 knot’a ulaşıyor sonra yine aynı hızla düşüyor ve takımlar her şeyi geriye sarıyordu. Neyse ki uzun sürmedi. Kısa süre sonra takımlar Kuzeydoğu Ticaret Rüzgârı’nın ferahlatıcı etkisini hissetmeye başladı. Rüzgâr yükseliyor pruvalar finişi gösteriyordu.

Hong Kong azmi

Filo bu kez üç gruba ayrıldı. Lider Dongfeng Race Team, Team Akzonobel ve Vestas 11th Hour Racing, aynı zamanda rüzgârın çok daha etkili olduğu en kuzeydeki lider gruptu. Dongfeng Race Team’in skipper’ı Charles Caudrelier, Ticaret Rüzgârları’nı ilk yakalayan olmayı hedefliyordu. İkinci grupta tek başına Shk/scallywag mücadele ediyordu. Memleketi Hong Kong’a ilk ulaşan olmak için her türlü kozunu oynayan takım,

büyük bir risk alarak diğerlerinden çok daha erken batıya, yani finişe doğru dümen kırmıştı. Takımın skipper’ı David Witt, “Hava raporlarının verileriyle önümüzde gördüklerimiz arasında bir denge oluşturmalıyız. Her şey olabilir ama takımımın her türlü senaryonun üstesinden geleceğini biliyorum,” diyordu. Üçüncü grup olan Mapfre, Turn The Tide On Plastic ve Team Brunel, SHK/ Scallywag’a göre 150 mil doğuda ve finişten uzakta seyrediyordu. 14 Ocak günü aldığı riskin karşılığını gören SHK/ Scallywag lider duruma geçmiş, Team Akzonobel ve Dongfeng Race Team’e 20 mil fark atmıştı. Ancak aynı gün takımın başına talihsiz bir olay geldi. 20 knot civarında seyrettikleri esnada yelken değiştiren Avustralyalı genç yelkenci Alex Gough okyanusun ortasında denize düştü. Ancak ekip ustaca yönetilen manevrayla Gough’u denizden kurtarmayı başardı. Finişe 1.400 mil kala Hong Konglu takım liderliğini korurken hemen arkasından Amerikalı ekip geliyordu.

Hong Kong’a olan mesafe azaldıkça Shk/scallywag lider pozisyonunu korumakla kalmıyor, arayı da açıyordu. En yakın rakibi olan Vestas 11th Hour Sailing’le arasındaki mesafe 100 mildi. Ancak starta yaklaşırken aradaki mesafe 90, 70 derken 45 mile kadar düştü. Ve işte o anda, finişe yaklaşık 36 saat kala Hong Konglu takım ‘gizli mod’a geçtiğini açıkladı. Yani takım 24 saat boyunca rakipleri tarafından görülemeyecekti.

19 Ocak günü emekleri boşa gitmeyen Shk/scallywag start hattını ilk sırada geçerken Hong Konglular tarafından gururla karşılanıyordu. Finiş hattını ikinci sırada kesen de Çinli Dongfeng Race Team oldu. 20 Ocak günü ise Vestas 11th Hour Sailing’den kötü bir haber geldi. Takım, finişe yaklaşık 30 mil kala bir balıkçı teknesiyle çarpışmıştı. Çarpışmanın ardından yarışı hemen bırakan takım, merkezi arayarak yardım istedi. Balıkçılar ekipler tarafından kurtarılırken biri hayatını kaybetti. Biz dergiyi baskıya vermeye hazırlanırken yarış yönetimi Hong Kong polisiyle birlikte kazanın sebebini araştırıyordu.

www.volvooceanrace.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.