Yeni tekne

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: DENİZ BORA

Limuzin tadında suda, karada

Fransız Iguana Yachts, 9,2 metrelik yeni modeli Iguana Commuter’ı tanıttı. Palet sistemiyle kumda, taşta ilerleyebilen, kullanıcı dostu elektronik sistemleriyle dikkati çeken Commuter’ın Limo versiyonu süperyat sahipleri, Sport versiyonu ise günlük gezi teknesi arayanlar için cazip. Üstelik Iguana’larda marina ve zehirli boya derdi yok.

Iguana 29'un başarısının ardından üretilen Commuter serisinin hardtop'ı gölgelikten kapalı bir kokpite dönüşebiliyor. Eklenen bu yeni özellik ve ağırlıklara rağmen derin V gövdeli Iguana Commuter hâlâ hızlı bir tekne. İki adet 200 HP dıştan takma motoruyla 42 knot azami hız yapabiliyor.

Limo ve Sport versiyonları bulunan Commuter'ın Limo seçeneği süperyatlar için geliştirilmiş. Zaten ilk teknelerden biri de inşası süren 69 metrelik Benetti Spectre'nin yardımcı teknesi olarak hazırlanıyor. Commuter Limo'nun birbirinden ayrı konumlandırılmış altı koltuğu şok emici sisteme sahip. Bu versiyonda ön cam ve hardtop tamamen yerinden çıkıyor, teknenin kolayca tender garajına yerleşmesi sağlanıyor. Commuter Sport ise daha sosyal bir tekne. Günlük geziler için tasarlanan modelin dönüştürülebilir U şeklinde oturma bölümü var. Her iki modelin kaptan koltuğu da pozisyon hafızasıyla ihtiyaç halinde bir diğer pozisyona dönüşebiliyor.

Iguana'lar GPS, elektronik sistemler, sualtı kameraları ve entegre ses sistemi gibi donanımla birlikte sunuluyor. Çok farklı gövde renk seçenekleriyle tamamen özelleştirilebiliyor. Kullanıcı dostu Iguana Commuter'ın otomatik derinlik ölçerli demirleme sistemi, her zaman doğru miktarda kalomayla demirleme sağlıyor. Uzaktan kumandayla çalışan ışıklar ve dokunmatik ekranlı yönetim sistemiyle kolaylıklar devam ediyor. Dokunmatik ekran, son model tablet, akıllı telefonlarla benzer şekilde çalışıyor ve her şeyi kontrol ediyor.

Elbette Iguana'nın en etkileyici özelliği, elektronik sistemle palet üzerinde ilerleyen kara aracına dönüşebilmesi. Plajda, iri çakıllar üstünde 7 kilometre hızla gidiyor ve kıyı bölgelerinde gezinmeyi sağlıyor. Kara paleti iki joystick'le kolayca kontrol ediliyor ve üç saniyede açılıyor. Paletler çalışırken insan ayağı ile aynı düzeyde basınç uyguluyor. Böylece kıyılar zarar görmüyor. Karbonfiberden üretilen paletler, alüminyum ve çelik parçalarla desteklenmiş. Motor veya jeneratörden çalışabiliyor. Tekne yanaştığında, entegre merdiven sistemi telefon uygulamasıyla açılıyor ve iniş sağlanıyor.

Böyle farklı teknolojileri satın almayı düşünenler elbette bakım işinde tereddüt edecektir. Ancak firma yetkilileri “Etmesinler!” diyor. Bu sistemin bakım masrafının diğer teknelerden daha az olduğu belirtiliyor. Özellikle deniz kenarında evi olanlar için iskele inşa etmeden tekneyi park etme olanağı eşsiz. Tekne suyun dışında tutulduğu için zarar görmüyor, zehirli uygulamasına gerek kalmıyor.

www.iguana-yachts.com

Iguana Commuter Sport

Iguana Commuter Limo

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.