Yeni ufuklar

Naviga - - Navİgasyon -

Şaşırtan lüks

ABD’LI Marquis-carver Yacht Group ve Toyota Motor Corporation (TMC) deniz araçları departmanı, lüksün denizdeki tanımını değiştirmek için bir işbirliğine imza attı. Otomobil markası Lexus’un adını taşıyan 12,7 metre boyunda ve 3,86 metre enindeki bu türünün tek örneği spor yat, şaşırtıcı tasarımının yanında 43 knot performansı ile de parmak ısırtıyor.

Toyota Motor'un (TMC) deniz araçları üretmek amacıyla kurduğu Toyota Marine ve Ponam markasına daha önce Naviga'da Otomobillerden Yatlara (Aralık 2015, syf. 78) başlıklı yazımızda yer vermiştik. Otomobil tasarımlarının yatlara nasıl ilham verdiğinin bir örneği olan ‘Ponam'lardan sonra TMC bu kez daha lüks bir projeyle karşımızda. Spor otomobil markası Lexus'un karada yarattığı etkiyi denize taşımayı amaçlayan bu prototip yatın ardında İtalyan tasarımı, ABD inşa standartları ve Japon mühendisliğinin eşsiz birleşimi yatıyor.

Her şey nasıl başladı?

Toyota Motor'un (TMC) bir parçası olan Lexus, o döneme kadar yapılmış en iyi otomobili üretmek hedefiyle 1989'da kuruldu. Toyota Motor'un deniz araçları inşa etmek için yarattığı departman ise 1997'de faaliyete geçerek Lexus'un lüks otomobildeki gelişmiş teknoloji ve kalite kontrol yöntemlerinden faydalanmaya başladı. Toyota Marine'in 26-28 feet arası fiberglas spor balıkçı teknelerinin

yanı sıra 31-45 feet arası alüminyum cabin cruiser modelleri de Ponam markası ve turbo dizel Lexus GX 300d, LX 450d motorlarıyla lüks yat pazarında kendini gösterdi.

Birkaç yıl önce deniz araçları departmanının davetiyle lüks teknelerde birkaç gün geçiren TMC Başkanı Akio Toyoda, bu güç, denizcilik ve dengenin Lexus markasıyla birleşmesinin çok başarılı bir sonuç doğuracağına inandı ve böylece Lexus Sport Yacht projesi ortaya çıktı.

Lexus lüksü denizde

Altı ila sekiz misafirin günübirlik gezileri için kullanabileceği yüksek performanslı çift Lexus V8 ile donatılmış bir spor tekne fikriyle işe başlayan Lexus Tasarım Merkezi, markanın tasarım dilini ‘yüzdürmeyi' başardı.

İlk kez Miami'de yabancı gözlerle tanışan projenin hayata geçmesi için mühendislik ve üretim becerileri düşünülerek ABD'LI Marquis-carver Yacht Group seçildi.

Lexus Sport Yacht, güverte ve gövdenin içerdeki çerçevelerde birleşmesi prensibiyle tasarlanmış. İki kat poliüretan güçlendirilmiş epoksi ve el yatırması karbon fiberden oluşan kompozit yapı sayesinde saatte 325 km hıza ulaşan yarış otomobilleri ya da süper otomobillerle aynı üretim teknolojisinin nimetlerinden yararlanıyor. Lexus LFA gibi hız makinelerinin yanı sıra askeri uçaklardan yarış tipi bisikletlere kadar bir çok alanda kullanılan CFRP (karbon elyaf destekli plastik) adlı kompozit yapı, teknenin ağırlığından 1 ton kadar tasarruf edilmesini sağlıyor. Sualtı tasarımının kademeli olması direnci azaltırken yüksek hızlarda dengeyi koruyor.

Lüks yat, Lexus RC F coupe, the GS F sport sedan ve LC 500 grand tourer otomobil modellerinde kullanılan iki adet 5.0-litre V8 motorla donatılmış. Her motor 440 beygir gücü ile yatı 43 knot hıza ulaştırıyor. Böyle lüks bir tasarımda yanaşma için baş pervane ve joystick olduğunu söylemeye gerek bile yok. Kaptan dümendeyken monitörlerden GPS, dijital haritalar, radar, sonar, aydınlatma ya da eğlence sistemini kontrol edebiliyor.

Tek kişilik kaptan koltuğunun kolçaklarından çıkan parçalar, iki yanda birer kişilik oturma yeri haline getirilebiliyor.

Baş taraftaki kamara Lexus derisi, ahşap ve cam dekorasyon detaylarını buluşturan davetkar bir mekan. İçerde vakit geçirmek isteyenler için altı kişilik yemek masası ve oturma grubu ile iki gözlü ocak-evye-tezgah altı buzdolabından oluşan bir kuzine tasarlanmış. Elbette konforlu bir banyo da unutulmamış.

Görüntü ve Revolution Acoustics ve Mark Levinson imzalı ses sistemi, 4G kablosuz ağ ile dünya ile iletişim halinde.

www.lexus.com.tr

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.