Sağlık

Harvard Üniversitesi’nde 1938 yılında bir araştırma başlatıldı. 80 yıldır kesintisiz devam eden ve dört akademisyen neslinin birbirine aktararak devam ettirebildiği bu büyük araştırmanın sonuçları bizi uzun ve sağlıklı yaşamanın sırları konusunda aydınlat

Naviga - - Navİgasyon -

En iyi tekne arkadaşımın teknesi

Araştırma 1938 yılında 268 Harvard öğrencisinin çalışmaya kaydedilmesi ile başlamış. Sonraki yıllarda bu kişilerin çocuk ve torunlarının da çalışmaya dahil edilmesiyle takip edilmekte olan birey sayısı 1.300’e ulaşmış.

1970’lerde araştırmanın sadece Harvard öğrencileri ile ilgili olmayabileceği birilerinin aklına gelmiş ve benzer yaşta 456 Boston sakini paralel bir çalışmaya alınmış. Araştırma o sırada sadece erkekler üzerine yapılıyormuş. Çünkü 1938’de Harward’a sadece erkek öğrenci alınmaktaymış. Araştırmanın son dönemine eşlerin de dahil edilmeleri ile beraber çalışmanın hem maço karakteri azalmış hem takip edilen birey sayısı artmış.

Araştırmanın ilk yıllarında bireylerin genetik ve biyolojik özellikleri üzerine odaklanmışlar. Kalp, solunum, sindirim gibi temel sistemlere ait çok ayrıntılı değerlendirmelerden ve ölçümden tutun, kafatası ile beden ölçülerine ve zeka testlerine kadar çok sayıda bilgi titizlikle kaydedilmiş. Kolesterol, kan şekeri gibi temel testlerinin yanında çok sayıda farklı kan değeri de incelenmiş. Son dönemlerde ayrıntılı DNA analizleri, manyetik rezonans incelemeleri gibi teknolojinin izin verdiği en ileri teknikler uygulanmış.

Sadece sağlık durumları değil evlenmeler, boşanmalar, terfiler, iş değiştirmeler, başarılar, başarısızlıklar gibi hayatlarındaki tüm gelişmeler dosyalanmış ve saklanmış. Bu arada bazıları sosyal piramidin tepesinden aşağı yuvarlanmış, en dipteki bazıları ise zirvelere tırmanmış. Araştırmanın katılımcıları arasından ABD’YE başkan da çıkmış, alkolikler ve şizofreni hastaları da. Kaza veya suikast sonucu ölen de olmuş, kalp krizi, bunama, kanser nedeni ile ölen de. 80 yılın sonunda 268 Harward öğrencisinden 19’u, 456 Boston sakininden 40’ı hayatta kalmış.

Araştırmanın son direktörü olan Dr. Robert Waldinger bu büyük veri denizinden kıymetli bir hazine sandığı çıktığını müjdeledi: “Sosyal ilişkilerimizin

ve bu ilişkilerdeki mutluluğumuzun beden sağlığımız üzerinde çok güçlü bir etkisi var.”

Nasıl mı? Dr. Waldinger deneklerin 50 yaşlarına ait tüm verileri incelediklerini anlatıyor. Araştırma sonuçları göstermiş ki eşiniz, aileniz, dostlarınızla ne kadar yakın ve güvenilir ilişkiler kurmuşsanız hem fiziksel yaşlanma hem de zihinsel yaşlanma o kadar geç ortaya çıkıyor. Üstelik bu etki 50 yaşınızdaki kolesterol seviyeniz, gençliğinizdeki Iq’nuz, sosyal sınıfınız, hatta genlerinizden bile daha belirleyici bir role sahip. Bu etki şanslı Harvard öğrencileri için de sıradan Boston sakinleri için de benzer şekilde geçerli.

İyi ve sağlam sosyal bağlar derken neyi kastediyoruz? Dr. Waldinger bu iyi sosyal bağları tarif ederken “Bunu sakın arkadaşlarınızın sayısı gibi algılamayın” diyor. İnsan etrafı kalabalık iken de yapayalnız olabilir, ailesinin içinde de. Önemli olan sayı değil nitelik. İyi sosyal ilişkilerin uzun dönemli ve güvene dayalı olması şart. Didişmeden duramayanların durumu ilginç. Sürekli çekişen ama zor zamanda yanında birilerinin olduğunu hissedenler de aynı şekilde şanslı bulunmuş. Yalnızlık ise sigara ve alkolizm kadar zararlı bulunmuş.

Tafsilatlı bilgi isteyenler Dr. Waldinger’in 13 milyondan fazla izlenmiş olan son derece etkileyici TED konuşmasını izleyebilir veya Harvard’ın online gazetesinden konu ile ilgili popüler makaleyi inceleyebilir.

En iyi tekne arkadaşının teknesidir diye bir söz var. Uzun, mutlu ve sağlıklı bir hayat isteyenlere reçete: Eşiniz dostunuzun en iyi teknesi sizin tekneniz olsun. Teknenize iyi bakın, ailenize ve dostlarınıza daha da iyi bakın. Her fırsatta denize bir dostunuz ile çıkın. Hem siz sporunuzu yapın hem eşinize dostunuza faydanız olsun. Rüzgârınız kolayına, güverteniz şenlikli olsun. Çünkü hayatta en güzel şey gülmek.

Rıdvan Yüzer anısına...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.