Sportif balıkçılık

Columbia PFG Alaçatı Big Fish’te Türkiye rekoru kırıldı. 24 yaşındaki İzmirli balıkçı Mert Bigalı yakaladığı 305 kilogramlık balıkla rekoru kırmakla kalmadı, genç yaşta büyük bir hayalini de gerçekleştirmiş oldu.

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA

Tam 305 kilo!

Bugüne kadar bir kez dahi denize olta sallamamış bir insan olsam da mesleğim gereği balık turnuvalarının yakın takipçisiyim. Neredeyse beş yıldır turnuvaları izleyince balıkçılığa ve turnuvaların ruhuna aşina oldum. Dolayısıyla bir balık turnuvasında yaşanan heyecanın oltaya takılan balıkların ağırlığıyla doğru orantılı olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim. Eğer balık yoksa, o turnuvada heyecan da yok demektir. Ancak Columbia PFG sponsorluğunda bu yıl üçüncüsü yapılan Alaçatı Big Fish’te hiç de öyle olmadı. Turnuva, adının hakkını verecek bir balığın oltaya takılmasına sahne oldu. Öyle böyle değil, tam 305 kilo! Hal böyle olunca balığın ağırlığıyla birlikte turnuvada heyecan ibresi de zirveye ulaştı.

Columbia PFG Alaçatı Big Fish için bir yıl aradan sonra yine Alaçatı’dayız. Cumartesi günü öğle saatlerinde basın teknesiyle Port Alaçatı’dan yola çıkıp yaklaşık 27 knot hızla 23 mil yol yapıyoruz. Yarışmacıların yanına varmamız o hızla yarım saatten fazla sürüyor. Alana vardığımızda tüm teknelerin birbirine çok yakın seyrettiğini görüyoruz. Herkes güneşin altında oltasına vuruşun gelmesini bekliyor. Biz teknelerin arasında dolaşırken, telsizden Barbarossa teknesinin bir balık yakaladığını duyuyor ve soluğu yanlarında alıyoruz. Barbarossa ekibi saat 13:00 civarı kocaman bir mavi kanat orkinos yakalamıştı, tahminler 60 kilo civarıydı. Bir süre daha bekledikten sonra telsizlerden ‘teknelerde bir hareket yok’ anonsunu duyunca karaya dönmeye karar veriyoruz. Saat 16:00 oltaları sudan çıkarma zamanı. Bir saat sonra tekneler yavaş yavaş karaya dönmeye başlıyor. Vuruş yakalayanlar önce havuza gelip balığını teslim ederken eli boş dönenler doğrudan pontonuna yöneliyor. Old Sailors ekibi 75,50, Team Mega 56,50, Barbarossa 51,60, Prana da 46,95 kilogramlık mavi kanat orkinosla geliyor karaya. Balıklar her zaman olduğu gibi sahnede tartılıyor, kiloları anons ediliyor. İşin en heyecanlı kısmı tartı işlemi bittikten sonra başlamaz mı? Gelelim bunun hikayesine...

“Büyük bir mücadele var”

Tam tartı işlemi bitmiş hepimiz bir yerlere dağılıyorduk ki turnuvanın sunucusu Ufuk Sönmez’in anonsuyla herkes yeniden sahneye kitlendi. Sönmez’in dediğine göre öğleden sonra Fidato teknesinin oltasına çok çok büyük bir balık vurmuştu ve ekip hâlâ mücadelesine devam ediyordu. Sönmez hava kararana kadar Fidato ekibini bekleyeceklerini söyledi. Saat 19:00… Saat 20:00... Fidato ekibi hâlâ balıkla mücadele halinde... Herkes yavaştan Port Alaçatı’taki alanı terk ettikten sonra saat 21:00 civarı büyük haber geldi. Fidato ekibi en sonunda tam 305 kiloluk bir balıkla karaya dönmüştü. Üstelik balığı yakalayan 24 yaşındaki bir gençti. Genç balıkçı belki de hayatının balığını yakalamıştı.

Ve en önemlisi balık, bugüne kadar Türkiye’deki turnuvalarda yakalananların en büyüğüydü.

305 kiloluk balığın ardından, -muhtemelen- daha büyüğünü yakalamanın neredeyse imkansız olduğunu düşünerek yarışmacılar ertesi sabah yine saat 07:00’de start aldılar. Bu kez onları daha sert hava koşulları bekliyordu. Ve bu, denilene göre işlerini zorlaştıracaktı. İkinci gün de yarışmacıların bir kısmı balıkla döndü karaya. Zece ekibi 11,8 kilo Akdeniz zargana azmanı, Big Blue ekibi 39,6, Force 8 ekibi 45, Fidato ekibi 49, Bluefin ekibi de 126 kiloluk mavi kanat orkinosu karaya çıkarttı. Tartı işlemi sırasında ilginç anekdotlar da aktarıldı. Mesela Strike ekibi yakalayıp bıraktıkları bir balığın ağzında dört adet iğne bulunduğunu, ikisini çıkarabildiklerini söylüyordu. Yani balık daha önce üç kez daha yakalanıp bırakılmıştı. Apnea Fishing ekibi, 2 metrelik balıkla Türk turnuva tarihinin en büyük balığını yakalayıp bırakmıştı. Eski milli yelkenci Efe Kuyumcu’nun da bulunduğu Zece ekibinin yakaladığı zargana azmanı ise Türkiye sularında çok nadir bulunan bir türdü. Ve günün en büyük balığı olan 126 kiloluk mavi kanat orkinosunu yakalayan Bluefin ekibi, bir önceki gün 305 kiloluk balık oltaya gelmeseydi turnuvanın birincisi olarak ayrılacaktı.

Ve sonuçlar... İki günlük turnuva sonunda Fidato ekibi yakaladıkları Türkiye rekoru 305 kiloluk mavi kanat orkinos ile En Büyük Balık kategorisinde birinci, Bluefin 126 kiloluk mavi kanat orkinos ile ikinci, Old Sailors da 75,550 kiloluk mavi kanat orkinos ile üçüncü oldu.

Barbarossa ekibi yakalayıp saldıkları 150, 155 ve 130 santimetre uzunluğundaki üç mavi kanat orkinos ile En Fazla Yakala-bırak kategorisinde birincilik elde etti. 200 santimetrelik orkinosla En Büyük Yakala Bırak ödülünü kazanan Apnea Fishing, aynı zamanda bugüne kadar turnuvalarda geri bırakılmış en büyük balık olması nedeni ile bir rekora da imza atmıştı. Sırtı kategorisinde En Büyük Balık ile Zece ekibi ödül kazandı.

Çanakkale ve Barselona’dan katılım

Rekor balığı yakalayan Mert Bigalı haliyle turnuvanın da yıldızıydı. 24 yaşındaki Bilkent Üniversitesi son sınıf öğrencisi Mert Bigalı turnuvaya İzmir’den katılmış. Balıkçılığın dedesi ve babasından kendisine miras kaldığını söyleyen Bigalı, balığı yakaladığı anları şöyle anlattı:

“Sabahtan akşama kadar birkaç vuruş haberi geldi. Balık alan ve serbest bırakanlar vardı. Ancak bizim bulunduğumuz bölgede herhangi bir hareketlilik yoktu. Aslında bulunduğumuz bölge daha önceleri de gidip antrenman yaptığımız bir yerdi ve bir süre önce orada 180 kiloluk orkinos yakalamıştım. Çevremizde en az 30 tekne vardı ve diğer vuruş haberlerini duyunca oralara gitmeyi tercih ettiler. Biz orada kalan neredeyse son tekneydik. Babam da sonuna kadar sabretme taraftarıydı. Sabrettik ve en sonunda saat 15:20’de balığımız vurdu. 3 saat 40 dakika mücadele ettik. Balık oltaya vurunca güneşi havada görmemle battığını görmem bir oldu, aradaki zaman nasıl geçti hiç hatırlamıyorum. Balığı tekneye 5 metre kadar yaklaştırana dek bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum. İnsanın belki de hayatında bir kez başına gelebilecek bir şey bu. Bizimkinden önce başka bir turnuvada 295 kiloluk bir balık yakalanmıştı ve ondan büyüğü olmaz

deniyordu ama oldu. Asla diye bir şey yokmuş.”

Sularımızda çok sık görülmeyen Akdeniz azman zarganasını yakalayan Team Zece’den Ahmet Ekler ise turnuva için Barselona’dan gelmiş. İlk kez bir turnuvaya katılan Ekler, hem kendisinin hem de ekip arkadaşlarının balıkçılıkta çok deneyimli olmadıklarını söyledi. Turnuvaya trolling kategorisinde katılan ekip, eski milli yelkenci Efe Kuyumcu’nun ürettiği Dromeas marka teknenin suya inen ilk modeli olan DC33 Hardtop’la yarıştı. “Teknemiz bir ay önce suya indi, olta takımlarımızı da bir hafta önce aldık. İlk gün de bir balık yakaladık ama kategori içerisinde değildi. İkinci gün saat 13:00’e kadar hiçbir şey yoktu. O sırada kızımı aradım, telefonu kapattım balık vurdu. Kızım bana uğurlu geldi. Ben çekmeye başladım, Efe belime kemeri bağladı. 15 dakikada balığı çektik. Kanca balığın ağzından kendi kendine çıktı. Bu turnuva yeni tekneyi denemek için de fırsat oldu. Balıkçılık için çok uygun olduğunu gördük.”

Çanakkale’den tekneleriyle gelen, yolda bir de sekiz kiloluk sinarit yakalayan Force 8 ekibi de ikinci günü boş bitirmeyenlerden. Turnuvaya ilk kez katılan ekipten Murat Sezal, ilk gün bir kılıç yakaladıklarını ancak küçük olduğu için bıraktıklarını söyledi. İkinci gün de 45 kiloluk bir mavi kanat orkinos yakalayan Sezal şöyle devam etti:

“Bugün kötü başladık, saat 13:00’e kadar hiç vuruş olmadı. Farklı takımlara geçtik ve atar atmaz vuruş aldık ama balık bayağı iyiydi, kaybettik. Tekrar takımları yenileyip yine başladık ve yakaladığımız 45 kiloluk balığı 25 dakikada tekneye aldık. Yeni geldiğimiz bir merada ilk yakaladığımız balığı almayı başardık. Bir daha geldiğimizde kesinlikle dereceye gireceğiz çünkü artık buraları tanıyoruz.”

www.alacatifishing.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.