Yarış

Bu yıl ikincisi düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta bir kez daha yelkeni ve eğlenceyi bir araya getirdi. 51 tekne ve yaklaşık 500 yelkencinin katıldığı regatta çok sıkı rekabetle geçti. Dört günlük mücadelenin sonunda kupayı kaldıran takım Arnes oldu.

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA

Ege'nin yıldızı Arnes

Geçen yıl birincisi düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta, ikinci senesinde de yarışçılara unutamayacakları dört gün yaşattı. Yine Çeşme-sakız rotasında düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta, 29 Ağustos’ta Çeşme Marina Yacht Club’daki açılış partisiyle başladı.

Gecede konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “Bu yarış benim için tekneler değil insanlar için bir barış. Rüzgârınız bol olsun ancak olabildiğince çok eğlenin” diyerek hem yarışın hem de eğlencenin startını vermiş oldu.

30 Ağustos sabahı ekipler o günkü yarışın bilgilerini almak üzere Çeşme Marina Yacht Club’da düzenlenen skipper toplantısında bir araya geldi. Brifingi vermek üzere sahneye çıkan EAYK Komodoru Akif Sezer, katılımcıları önce 30 Ağustos şehitleri için saygı duruşuna davet etti. Istiklâl Marşı’nın okunmasından sonra Başhakem Hakan Kütük o günkü rota hakkında bilgi verdi. Buna göre Çeşme açıklarından start alacak tekneler, Alev Adası-kuzey Kardinali-uzun Adalar rotasındaki mücadelenin ardından 17-19 deniz mili yol kat ederek Sakız Adası’na varacaktı. Hakan Kütük, havanın çok yüksek ya da çok düşük olma ihtimaline karşın alternatif rota belirlediklerini, bu rotanın da 1 no’lu şamandıra-süngükaya AdalarıSakız olarak planlandığını açıkladı.

Toplantının ardından IRC ve destek sınıflarındaki 51 tekne, Çeşme-sakız UBS Yarışı için start hattındaki yerini aldı. Şamandıralar yerleştirildi ve beş dakika işaretinin ardından IRC 1, 2, 3 ve 4 sınıfı tekneler, 18-20 knot havada Alev Adası’na doğru start aldı. Onların ardından IRC 5 ve destek sınıfları yarışa başladı.

Geçen yılki regattada, Arkas-m.a.t Sailing Team’i 1 saniyelik farkla geçerek kupayı kazanan AnythingDere Construction bu kez daha iddialı bir ekiple yarışa katılıyordu. Geçen yıl olduğu gibi Provezza’nın başüstü Kıvanç Sevinç’i ekibe dahil eden AnythingDere Construction, Danimarka’dan iki deneyimli yelkenciyi de takıma katmıştı. Ilk ayak yine Comet A teknesiyle ArkasM.A.T Sailing Team ve Anything-dere Construction’ın kapışmasına sahne oldu. Anything, Sakız Limanı önündeki finiş hattını kesen ilk tekne olurken onu Arkas-

M.A.T Sailing Team izledi. Göztepe Yelken 1925 de finişi üçüncü sırada geçti. Günün birincilerine akşam Chandris Otel’in havuz başında düzenlenen partiyle ödülleri verildi.

31 Ağustos Cuma yarışçılar için tatil günüydü. Ertesi günkü Sakız-çeşme parkuru için enerji toplayan takımlar, adanın keyfini çıkardılar. Biz gazeteciler de yarışın mimarlarından Bernard Arkas’la bir araya gelerek sohbet etme imkanı yakaladık. Bernard Arkas, geçen sene koyduğu hedefi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Bir önceki yıl bir araya geldiğimizde regattaya bir markayı daha eklemeyi hedeflediklerini söylemişti. Nitekim bu yıl UBS Bankası, Arkas’ın yanında yer aldı. Ancak Bernard Arkas’ın hedefleri bitmemişti. Yarışın ileride şekil değiştirerek gelişmesini istediğini belirten Arkas, “Seneye olmazsa bir sonraki seneye teknelerin marinada değil, bir koyda gecelemesini hedefliyorum. Ve o koya bir hareket getirmek istiyorum. Bu regattadaki en büyük amacım takımları zorlayacak yarışların yanı sıra yelkencilerin eğlenmesi. Yarışın herkesi tatmin etmesi lazım. Hepsinin tam dengesi bulunduğunda güzel bir kokteyl olacak” dedi. Altı yıl önce kurdukları profesyonel yarış takımından da çok memnun olduğunu söyleyen Arkas, yarışların dışında Arkas Çeşme Yelken Kulübü’nde eğitmenlik yapan yarışçılarının kulüple bir bütün olduklarını da sözlerine ekledi.

Sakız’dan Çeşme’ye

1 Eylül Cumartesi yine yarış günüydü ve bu kez Sakız’dan Çeşme’ye rota tutulacaktı. Sabah erkenden Sakız Limanı’na bağlanan teknelerde hummalı bir hazırlık başladı. Kahvaltılar yapıldı, son kahveler içildi ve tekneler start hattına doğru yola çıkmak üzere birer birer limanı terk etti.

Sakız Limanı’ndan start alacak filo, orsa ayağının ardından Süngükaya ve Boğaz adalarını iskelede bırakıp Alaçatı açıklarındaki şamandırayı döndükten sonra Before Sunset Beach’in önünde finiş verecekti. Ancak planlandığı gibi olmadı. Ortalama 12 knot rüzgârda start verildi. Orsa ayağının ardından pupa seyrine geçen tekneler, kısa süre sonra bir duvara çarpmış gibi durdu. Tüm yelkenler söndü, ekipler rüzgârın tazelemesi umuduyla beklemeye başladı. Bekleyiş sürerken komite imdada yetişti ve kısa rota uygulamasına geçtiklerini açıkladı. Buna göre finişler Süngükaya Adası’nda alınacaktı. Bu arada filonun üç öncü takımı Anything-dere Construction, Arkas-m.a.t Sailing Team ve Göztepe Yelken 1925 havayı yakalamış ve hızla ilerlemeye başlamıştı. Finişe doğru rüzgâr hafiflerken hattı kesen ilk takım AnythingDere Construction, ardından Arkas-m.a.t Sailing Team oldu. Ancak Göztepe Yelken 1925 ve Matrak 2 ekipleri de hemen peşlerinden gelince düzeltilmiş zamanda IRC 0 kategorisinde birincilik Göztepe Yelken 1925’e geçti. Matrak 2 ikinci, Arkas-m.a.t. Sailing Team üçüncü ve Anything-dere Construction da dördüncü oldu. Bu dereceler genel sıralamayı şaşırtmıştı.

Çeşme’de yapılacak son gün yarışı aynı zamanda regattanın kaderini belirleyecekti. Son yarış için ekipler Setur Altınyunus Marina önündeki start hattında toplanmaya başladı. Marina açıklarından start alan ekipler, Alev Adası’nı iskelede bıraktıktan sonra mücadelelerini Çeşme Marina önünde tamamladı. 18 deniz millik rotayı ilk tamamlayan tekne yine Anything-dere Construction oldu.

Arkas Aegean Link Regatta’nın ikincisi yine kazananın son ana kadar belli olmadığı büyük bir heyecan içinde geçti. Üç günlük yarışların sonunda kupayı kazanan bu kez IRC 2 sınıfında yarışan Arnes teknesi olmuştu. Yarışın genel sıralamasında Göztepe Yelken 1925 ikinciliği, Ladies First de üçüncülüğü elde etti. Dört gün süren regatta, Before Sunset Beach’te düzenlenen ve Ayhan Sicimoğlu ile Latin All Stars grubunun sahneye çıktığı ödül töreniyle sona erdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.