Yeni ufuklar

Uluslararası yelken yarış dünyasının iki önemli ismi Niklas Zennström ve Shaun Carkeek, yarış yelkenlilerine elektrikli motor üretmek üzere bir araya geldi. Birlikteliğin sonucunda elektrikli motora sahip 40 feet’lik yarış yelkenlisi Ran VII çıktı. Carkee

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA

Yarış dünyasında çevreci adım

Biri yelken yarış dünyasının en çok para harcayan milyarderlerinden İsveçli girişimci, işadamı Niklas Zennström. Skype’ı kurarak deyim yerindeyse ‘hayatının çalımı’nı atan Zennström yelken yarışı tutkunlarının da bildiği gibi çok büyük bütçeler harcadı ve yıllar içerisinde Ran filosunu oluşturdu. 2007’den bu yana inşa ettirdiği maksi yat, mini maksi ve Tp52’den oluşan filosuyla dünyanın en önemli yelken yarışlarına ismini yazdırdı.

Diğeri ise Güney Afrikalı performans yelkenli tasarımcısı Shaun Carkeek. Bugüne kadar suya inen tasarımları arasında 40-100 feet arası yarış yelkenlileri de var, süperyatlar da... Bu iki önemli ismi bir araya getiren ise yarış yelkenlilerine elektrikli motor üretme fikri oldu.

Shaun Carkeek, bunun Niklas Zennström ile ilk projeleri olduğunu söylüyor.

“Niklas bizimle Peter Morton’ın Carkeek 40’ı Girls on Film’in, 2016 Fast 40 Serisi ile 2016 ve 2017 One Tone Cup’taki şampiyonluğunun ardından iletişime geçti. Aslında biz zaten uzun süredir elektrik tahrikli üniteler üzerine çalışıyorduk. Niklas da Tp52’sine bir tane istiyormuş. Bunu bize ilk buluşmamızda dile getirdi ve bunun üzerine onun için yeni bir Fast 40 üretmek üzere anlaşmaya vardık. Ve bu proje bir anda EEL Propulsion isimli yeni bir markaya dönüştü. EEL halen yarış tekneleri için farklı boylarda elektrik tahrikli motorlar geliştiriyor.”

Bu fikir birliğinin sonunda Zennström’ün en küçük teknesi olan Ran VII (Fast 40) üretilmiş. Carkeek’e göre tekne, işadamının filosunun en küçüğü ancak elektrikli motoru ve performansıyla aynı zamanda en agresif ve yenilikçi modeli. Carkeek, Ran Vii’nin aynı zamanda EEL Propulsion adıyla ürettikleri yarış teknelerine özel ilk elektrikli motorun denendiği bir test teknesi olduğunu söylüyor. O zaman bu elektrikli motorun, halen piyasada kullanılanlardan farkı ne? Shaun Carkeek bunu şöyle anlatıyor:

“Bugün birçok marka elektrikli motor sistemleri için çalışıyor ancak hiçbirisi bizim gibi performans yelkenlilere göre bir modelin üretimi için uğraşmadı. EEL Propulsion’ın hedefi en son teknolojiye sahip yarış yelkenlilerine farklı boy ve güçlerde elektrikli motor üretmek. Aslında EEL’IN tasarım sürecinde diğer motorlarınkiyle neredeyse aynı araç ve yöntemleri kullanıyoruz. Ünite, otoklavlanmış karbon fiber, üç boyutlu basılmış titanyum ve en son teknoloji çelik parçalar kullanılarak üretildi. Böylece ortaya yarış yelkenlilerinin marina içinde hareket ederken, parkura giderken kullanabileceği son derece hafif, karbon ayak izi bırakmayan, sessiz ve direnci çok daha az bir motor çıktı.”

Carkeek, Niklas Zennström’ün halen Fast 40 serisinde yarışan teknesi Ran Vii’nin bugüne kadarkiler içinde en radikali olduğuna inandığını söylüyor. Ran VII, 20 Hp’lik elektrikli motoruyla tek şarjda 30 mil yol yapabiliyor. Bu noktada aklımıza bir soru daha geliyor. Açık denizin ortasında motorun şarj edilmesi gerektiğinde ne oluyor? Carkeek motorun güneş panelleri, rüzgâr ya da su jeneratörleriyle entegre edilerek şarj edilebildiğini belirtiyor ve bunun yelken yarış dünyasında büyük bir adım olduğunu söylüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.