Yarım ton balık geri bırakıldı

Naviga - - Sportİf Balikçilik -

Yarışmanın başhakemi, deneyimli sportif balıkçı Ertuğrul İçingir, ilk seneden bu yana amaçlarının hem yarışma etabı hem de içerik konusunda her sene bir öncekinden daha iyisini yapabilmek olduğunu söyledi. Kurallarıyla doğaya saygılı, sürdürülebilir balıkçılığı teşvik eden bir turnuva düzenlediklerini ifade eden İçingir, bu nedenle gelecek nesillere örnek olabilmek adına turnuvada ‘Yakala, Bırak, Yaşat’ fikrinin yoğun bir şekilde teşvik edildiğini belirtti. Turnuva sayesinde açık deniz sportif balıkçılığa ilginin arttığına dikkat çeken İçingir şöyle devam etti:

“Daha fazla merak eden ve doğru şekilde avlanmayı hedef koyan turnuvamız sayesinde, sportif balıkçılarımızın sayıları çoğaldı. En önemlisi turnuvamız sayesinde, birçok Türk sportif balıkçı için şimdiye kadar ütopik veya anlamsız olarak görülen ‘yakala-bırak’ uygulamasının aslında çok kolay ve çok anlamlı bir iş olduğu anlaşıldı. Biz de bu gelişmeden çok memnunuz.”

Alaçatı Big Fish’ih ‘yakala-bırak’ uygulamasını gerçek anlamda teşvik eden tek turnuva olduğunu söyleyen İçingir, “Bu sene toplamda yaklaşık yarım ton balık doğaya iade edildi. Balığı yakalamak kadar sağlıklı bir şekilde denize geri bırakması da bir o kadar tecrübe istemekte. Bu nedenle bunu başaran ekipleri sahneye maket bir balıkla davet edip, kendilerini seyirciler önünde tebrik ediyoruz. Bizler de uzun vadede bu uygulamamızı sürdürmek ve turnuva dışı zamanlarda da daha geniş kitlelere ulaştırmak için çaba göstermeye devam edeceğiz. Bunun dışında turnuvamızda ‘En Fazla Balık’ kategorisi bulunmadığından karaya fazla balık getirilmesini önlemiş oluyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.