Cup’ışmaya ilk adım

Naviga - - Çevre -

Cup’ışalım mı? Powered by Volvo Car Turkey’nin Bodrum rotasında ilk günden beri beraber seyrettiğimiz şampiyon windsurf sporcumuz Lena Erdil, bu yıl Gran Canaria Wind and Waves Festival sırasında yaşadığı bir sakatlık sebebiyle bize katılamadı.

Neyse ki Lena Erdil Windsurf Center’ın deneyimli eğitmeni Nihan Vatansever, bizi yalnız bırakmadı. Birlikte yaptığımız atölye çalışmasının katılımcıları 8-15 yaş aralığındaki sekiz ‘Kulüp15’ öğrencisiydi. Başladıklarında sörfü hiç bilmeyen ‘Kulüp15’liler, dört dönem 36 saat grup dersi aldıktan sonra eylül ayında artık sertifikalarını alma noktasına gelmişti.

Başlangıçtan orta seviyeye kadar farklı aşamalarda olan öğrencilerle 7 Eylül saat 11:00’de Lena Erdil Windsurf Center’da buluştuk. Önce Nihan Vatansever karada nasıl bir parkur olduğu, rüzgâr şartları ve neler yapmaları gerektiği konusunda çocuklara bilgi verdi. Ardından çocuklar, rüzgâra göre yelken ile board seçimini yaptı ve denize çıkmaya başladılar. Eğitmenleri onları bir arada kalmaları yönünde uyardı çünkü atölye çalışmasında start antrenmanı yapılacaktı. Çocukların bir kısmı geride kalsa da çoğunlukla start hattında toplanmayı başardılar. Ancak daha sonrasında rüzgârın artmasıyla birlikte işler değişti. Şamandıra dönüşü için doğru noktadan dönmeyi başarabilenler azınlıktaydı. Nihan Vatansever, rüzgârın başlangıç seviyesindeki çocuklar için fazla olduğu uyarısıyla antrenmanı sona erdirdi. Geleceğin sörfçülerinin bazıları kendi başına windsurf merkezinin sahiline dönerken botlardaki eğitmenlerden yardım alanlar da vardı tabii.

Karaya döndüklerinde sert rüzgârın yorduğu çocukların yüzleri, isimlerinin yazdığı sertifikaları görünce aydınlandı. Denizde bir dönemi tamamlamış, üstelik kapanıştaki atölye çalışması ile belki de gelecekte katılacakları sörf yarışları için ilk adımı atmışlardı. Etkinlik sonrasında görüşünü aldığımız Lena Erdil de bizimle bu konuda hemfikirdi: “Dört senedir Naviga ile birlikte Cup’ışalım mı? Deniz Festivali çerçevesinde çok değerli çalışmalar yaptık. Bodrum bölgesinde yaşayan ve daha önce hiç sörf mücadelesine katılmayan genç çocuklar ilk kez bunun tadına Cup’ışalım mı? ile vardı. Workshop’larda onlara start ve yarış ile ilgili küçük tüyolar, eğitimler verdik. Windsurf sporunun özellikle amatör bir branş olarak daha fazla gelişmesi için bu tarz etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum ve ileride Cup’ışalım mı? Deniz Festivali’ne katılan çocukları parkurun iddialı sörfçüleri olarak görmeyi umut ediyorum.”

Katılımcılar: Ayaz Kurt, Alaz Selcen, Emre Acar, Emir Babür, Aslan Tansal, Furkan Baştımar, Kuzey Baştımar ve Beste Vural.

Lena Erdil Windsurf Center ekibiyle beraber biz denizde çekim yaparken karadan drone çekimi ile bize destek olan Yiğit Yıldırım’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.