Beklenmedik bir anda

Türkiye’nin ve hatta dünyanın en önemli yat üretim merkezlerinden biri haline gelen Antalya Serbest Bölge’den her gün yeni sürprizler çıkmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Ava Yachts’ın ürettiği Kando 110 oldu.

Naviga - - Tekne Hİkayesİ - YAZI: ŞULE KAYA

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli yat üretim merkezlerinden biri haline geldi Antalya Serbest Bölge. Bölgede üretilerek sessiz sedasız suya indirilen tekneler, dünya basınında haber oluyor, uluslararası fuarlarda dünyanın her yerinden deniz tutkunlarıyla buluşuyor. Antalya Serbest Bölge’de üretilen son güzellerden biri Ava Yachts tarafından üretilen Kando 110. Japonca’da “Beklenmedik bir anda, değerli bir şeyle karşılaşan insanlarda hissedilen yoğun mutluluk, tatmin ve heyecan” anlamına gelen Kando’nun güzelliğiyle, kendisini görenlerde bu duyguyu yaşattığı ve adının hakkını verdiği şüphesiz söyleyebiliriz. O halde haydi gelin, Kando’yu yakından tanıyalım:

Ava Yachts’ın tasarım ve mühendisliğini yaptığı 71’inci, ürettiği beşinci proje olan Kando, aslında dört modelden oluşan tam deplasmanlı bir explorer (keşif) süperyat serisinin 34 metrelik üyesi. Aynı zamanda bu serinin ilk ürünü...

Proje, 2015 yılında denizci bir geçmişi olan ve yıllarca ülkesine kompozit yat ithalatı yapan Norveçli bir işadamının 32-33 metre boyunda explorer tarzı tekne talebi üzerine ortaya çıkmış. Ailesiyle birlikte batı Akdeniz’in yanı sıra daha maceralı rotalara da gitmek isteyen işadamı, 25-26 metre boyunda, süratli bir kompozit yat sahibi olduğunu ve artık bir explorer tipi tekne kullanmak istediğini belirterek Ava Yachts’tan tasarım örnekleri istemiş. Detaylarda anlaşılınca da Kando ortaya çıkmış. Ve Ava Yachts, bu tasarımdan yola çıkarak üç ayrı boyutta daha model geliştirmiş. Kando’nun tasarımı Ava Yachts’ın sahibi olan Gemi İnşa Mühendisi Atilla Küçükdiker’e ait. İç tasarım ve mühendislik de yine Ava Yachts’ın bünyesindeki mimar, endüstriyel tasarımcı ve mühendisler tarafından gerçekleştirilmiş.

Üç güverteden oluşan Kando’nun gövdesi yüksek dayanımlı çelik malzemeden, üst binası ise son teknoloji ile üretilen alüminyum alaşımdan, plakaların otomatik kesim makinaları ile kesilmesi ve bir araya getirilmesi ile inşa edildi. Tekne, içine giren ışık miktarının en yüksek seviyede olması için yerden tavana kadar uzanan pencerelerle donatıldı. Kando’da beş adet çift kişilik kamara bulunuyor. Ana güvertenin baş kısmında bulunan ve vasata yayılmış olan tekne sahibi kamarasının oldukça

geniş, 27 metrekare. Ana güverte ve üst güvertede her biri 48 metrekare genişliğinde iki adet dinlenme alanı bulunuyor. İç mekanlardaki mobilyalarda parlak vernikli Amerikan ceviz ağacı ve venge ağacı, döşemelerde ise koyu renk deri tercih edilmiş. Tüm tezgâh ve duş duvarlarında özel mermerler kullanılırken özel yapım aydınlatmalar yerleştirilmiş. Kando’nun halıları ise %50 ipek, %50 yünden üretilmiş. Flybridge’inde altı kişilik jakuzi, barbekü, ocak ve buzdolabının bulunduğu küçük bir açık hava mutfağının yanı sıra yüzme platformu ve geniş bir genişlenme alanı bulunan tekne, Furuno elektronikler, Sleipner baş-kıç pervaneleri ve fin stabilizörlerle donatılmış.

İyi performans

Kando’nun yakıt kapasitesi 45.000 litre, menzili ise 6.400 deniz mili. Seyir hızında %65 makine yüküyle 8-10 knot arası hız yaparken, %95 makine gücüyle 14 knot hıza ulaşabiliyor. Kando 110’da iki adet Volvo Penta D16MH 650 HP @1800 RPM ana makine bulunuyor ve bunlar kendisine enerji üreten iki adet 80 kw, 380V AC Koehler jeneratörle destekleniyor.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Kando aslında bir seri. Onun dışında seride 28 (Kando 90), 37 (Kando 120) ve 40 metrelik (Kando 130) modeller de bulunuyor. Okyanus aşabilecek kapasitede üretilen serinin tümünün gövdesi yüksek dayanımlı çelik malzemeden, üst binası ise alüminyumdan inşa ediliyor. Seride, hem ağırlıktan kazanmak hem de yatların denizciliklerini yüksek performansta tutmak amacıyla üst binanın bazı bölümlerinde epoksi kompozit malzeme kullanılıyor.

Kando serisinde teknenin boyu büyüdükçe yaşam alanları genişliyor, yeni yaşam alanları eklenebiliyor. Müşterinin talebine göre tekneye yemek asansörü, üst segment navigasyon ekipmanı, manevra pervanesi, hardtop’ta sabit cam çatı, beach club platformu gibi özellikler eklenebiliyor.

Ava Yachts yetkilileri serinin diğer modellerinin de şimdiden ilgi gördüğünü belirtiyor. Kando 110 için de ikinci ve üçüncü sipariş ile ilgili görüşmelerin devam ettiği ifade ediliyor.

Ava Yachts hakkında

2005 yılında, bir grup gemi mühendisi tarafından yat tasarım ve mühendislik hizmetleri vermek amacıyla kurulan Ava Yachts, zamanla kendi tasarımlarını üreten bir tersane haline gelmiş. Ava Yachts bugün Antalya Serbest Bölge’de 4.500 metrekarelik alanda lüks yat üreten ve yaklaşık 150 kişinin çalıştığı bir tersane.

Üretilen yatların tüm iç mimari ve dış tasarımları, mühendisliği, araştırma geliştirme çalışmaları şirket içinde yapılıyor. Tersanenin bugüne kadar ürettiği modeller arasında en dikkat çekicilerden biri Svetlana. 27 metre boyunda, ‘buz klaslı’ tasarlanarak inşa edilen motorsailor, kutuplar da dahil olmak üzere tüm rotalarda güvenli ve konforlu bir şekilde seyir yapmak üzere üretilmiş. Toplam dört kamaralı olan Svetlana, 2X750 HP Scania ana makinalarıyla 14 knot sürat yapabiliyor. 26 metre boyundaki Natalya 86 ve Elena 86 da alüminyumdan inşa edilen hafif ve dayanıklı gövdesiyle düşük yakıt sarfiyatı sunmak amacıyla üretilmiş. Toplam dört kamaralı bu modellerin 39 metrekarelik salonu, yüzme platformu ve jakuzisi bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.