LEGO nedir, kimdir?

Newtech - - DOSYA -

yok, şuan için. Aslında biz de videolu Türkçe dersler hazırlayarak sizlerle paylaşmayı da düşünüyoruz. Çünkü hali hazırda yeni robotlar ile olimpiyatlara hazırlanıyoruz.

Mind Storms kitinin satın alınması

Mind Storms ismindeki kitlerden satın almanız gerekiyor öncelikle. Türkiye’de yaklaşık 1,800 TL civarında olan bu paket, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 350 USD (yaklaşık 1000 TL) fiyat ile satılıyor. Ancak paketi aldığınızda yanında birkaç ek kit daha almanız gerekir. Çünkü daha gelişmiş bir robot için, daha çok sensör ve parçaya ihtiyaç duyacaksınızdır. Paketin içinden bir adet robot beyni çıkıyor. Biz ‘beyin’ diyoruz. Çünkü yazılımsal yaptığınız tüm komutları, EV3 model beyin içine kaydolur. Daha önce NXT modeli vardı. Şimdi ise EV3 ile eğer bilgisayarınızda Bluetooth varsa, kablosuz olarak komutları hiç kayıt etmeden anlık olarak oynatabiliyorsunuz. Program üzerinden sağa dön, sola dön deyip, komutları girdikten sonra, play (oynat) butonuna tıkladığınızda, eğer robotunuz bilgisayarda tanımlı ise, hiç zaman kaybetmeden yazılımda yaptığınız tüm değişiklikleri görebilirsiniz, robotunuz üzerinden canlı canlı.

Peki ya Robot Olimpiyatları nasıl oluyor?

Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen yarışmalara, birçok okul katılıyor. Ancak daha çok okul teşfik edilerek, büyük kitlelerde katılımlar gerçekleştirmek lazım, hem ulusal hem de uluslar arası olimpiyatlara. Keşke her okulda klüpler kurulsa, legolar ile çocuklarımız

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.