Sualtını Keşfetme Rehberi

En doğru ekipmanlar, dalış öncesi tavsiyeler ve çekim teknikleri

Newtech - - DOSYA -

Bulutların o karamsar grileri, rüzgarın güzel kelebekleri çok daha gizli köşelere iten kaba tutumu, çimlerin ve çiçeklerin kendilerini soğuktan sakınan gizemi geride kaldı artık. Güneş, tüm enerjisini doğaya ve onun tamamlayıcılarına biraz gökyüzüne biraz ılık esen rüzgarlara umarsızca bırakıyor. Peki neler oluyor sonra? Tatil hazırlıkları devam ediyor; peki t-shirtler, parmak arası terlikler, kocaman bir gülümseme ve güneş gözlüklerinin yanında bir gereksinim daha yok mu sizce? Kesinlikle var; fotoğraf, hem de her yerde!

Fotoğraf çekmek için karşımızda umarsızca uzanan kumlar, harika doğa manzaraları, soğuk içeceklerinizi yudumlayacağınız kafelerde geçirilen anları ölümsüzleştirmenin sınırsız fırsatları beliriyor. Ama bu saydığımız keyifli anların ötesinde bir yer daha yok mu sizce? Fotoğraf sanatının özellikle son yıllarda hızla yöneldiği alanlardan biri de sualtının büyüleyici dünyası ve evet, bu konumuzda suyun derinliklerinde fotoğraf adına neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Suyun derinlikleri ve sınırlamalar

Suyun altı, bildiğimiz ve tanıdığımız dünyadan çok daha başka bir dünya. Sürprizlerle dolu ve bu nedenle de birçok fotoğraf meraklısının ilgisini çekmeyi başarıyor. İşin güzel yanı fotoğrafçılığın temel prensiplerinden yola çıktığımızda sualtında ya da üstünde fotoğrafın elde ediliği açısından bir fark söz konusu da değil. Biraz daha detaya ne dersiniz?

Güvenlik

Sualtında fotoğraf çekmek için gerekli ekipmanlar tamamlanmış ve teknik bilgide yüksek noktada diyelim. Bu iki unsurdan çok daha önemli bir konu vardır ki bu da güvenlik. Eğitim ve güvenliğe dair detaylar elimize fotoğraf aygıtımızı almadan önce üzerinde durduğumuz bir konu olmak zorundadır. Dalışa uygun olup olmadığınızı belirleyecek bir takım kontrollerin, dalışa dair bilginin edinebilmesi adına eğitim prosedürlerinin tamamlanmış olmasının yanı sıra suyun altındaki potansiyel risklerin önlemlerinin alınmış olması önem taşır. Temel ilk yardım bilgisi olmadan suyun altında fotoğraf çekmeye çalışmak büyük bir hata olacaktır.

Ekipmanlar

Suyun derinliklerinde fotoğraf çekmeye hazırlanan bir kişinin kullanacağı ekipmanı belirlemesi gerekir. Fotoğraf makinesinde su altında kullanım adına size sunulan alternatifler temel olarak iki başlıkta irdelenir. Sualtına uygun fotoğraf makineleri ve su altına uygun olmayan fotoğraf makineleri için su altına uygunluk imkanı sağlayan koruyucu kılıflar. Kuvvetli sualtı fotoğraf makineleri arasında Sea&Sea, Reefmaster gibi markalar ilk akla gelenler arasındadır. Koruyucu kılıf kullanımıyla sizi sualtının eşsiz dünyasıyla buluşturan markaların başında ise Olympus, Nikon, Canon, Sony, Panasonic, Fujifilm gibi markalar gelir. Bu saydığımız markalar ve diğer bazı markaların suyun altında fotoğraf çekim özelliği sunan fotoğraf makineleri de ürün gamları içinde mevcuttur. Bir anekdot olarak fotoğraf makinesine özel kılıf yapan üreticiler de vardır. Bu seçeneğin oldukça maaliyetli olduğunu belirtelim.

Housing/dayanıklı cihaz tercihi

İlk soru şu: Ne kadar derine inmeyi planlıyorsunuz? 20-40 metreye kadar derinlere inmeyi planlıyorsanız Sony, Olympus, Fujifilm gibi markaların kendi fotoğraf makineleri için ürettiği kapları kullanabilirsiniz. Bu derinlerden de aşağı inecekseniz maliyetler artacaktır; çünkü kendi kabınızı yaptırmanız gerekecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.