Merhaba

Photoline - - Editörden -

Bekledik, bekledik ve sonunda yazı getirdik. Çok çetin, sıkıntılı br kış geçti. Güneşin daha sık görünüyor olması, daha çok ısıtması ülkenin üzerindeki kara bulutları biraz daha kenara itmeye izin verecek mi, bekleyip göreceğiz.

Yaz ayları fotoğraf sektörünün, fotoğrafçılığın canlandığı aylardır. Düğünler artar, insanlar seyahat planları yapar ve tüm bunlar insanların daha çok fotoğraf makinesinin deklanşörüne basmasına sebep olur. Sektör derin bir nefes alır. Herkes için ekonomik olarak kötü geçen 2015 ardından sanırım bu nefese herzamankinden daha çok ihtiyaç var.

İki yılda bir yapılan dünyanın en büyük fotoğraf etkinliği bu yıl 20-25 Eylül tarihleri arasında Köln’de gerçekleşecek. Dünyanın önde gelen fotoğraf markaları yeni piyasaya sürecekleri ürünlerin ilk lansmanını yapmak için fuarı bekliyor. Dolayısıyla bizler de. Klasik fotoğraf sektöründeki gerileme yıllardır yavaş yavaş da olsa fuarın gerilemesine de sebep oldu. Dokuz salondan oluşan yaklaşık 280 bin m2 büyüklüğündeki Koelnmesse fuar alanının nerdeyse tamamı yıllar önce tüm dünyadan gelen fotoğraf firmalarına ayrılırdı. Yıllar içinde etkinlik iki üç salona sığar hale geldi. Bu gerileme bile fuarın sektör açısında önemini, heyecanını azaltmış değil.

sadece Türkiye değil dünyanın en önemli sualtı fotoğrafçılarından biridir. Zaman zaman özellikle de yaz dönemlerinde kendisiyle siz Photoline okuyucuları için sualtı fotoğrafçılığı ile ilgili özel dosyalar yapıyoruz. Bu sene farklı birşeyler yapalım istedik. Alptekin’nin de içinde olduğu sualtına meraklı dokuz kişiden oluşan “Sometimes” ekibinin son 6 senede dünyanın birbirinden güzel sularında yaptıkları dalış rotalarını sizle paylaşmak istedik. Tabii Alptekin’in sualtında çektiği birbirinden güzel görsellerin eşliğinde.

hem mimar, hem eğitmen hem de çok başarılı bir profesyonel fotoğrafçı. Bu sayımızda kendisiyle hem mimari fotoğraf hem de kent planlamasıyla ilgili konuşalım istedik.

fotoğraflarında bazılarımız için belki de en keyifli konuyu seçmiş. Yemek fotoğrafçılığı denince Türkiye’de ilk akla gelen isimlerden. Bizlerle yaptığı mesleğin püflerini paylaştı.

Makro lens olmadan makro çekmek? Düzenli yazarlarımızdan bu sayı için sizlere zevkle okuyacağınızı düşündüğümüz ilginç bir konu seçti.

Özellikle işe yeni başlayan fotoğrafçılar için “ND filtre” oldukça merak uyandıran bir konu. Düzenli yazarımızdan ND filtre ile gün ışığında uzun pozlama konusunu bir kaç bölümde sizlere aktarmayı planlıyor.

çok başarılı bir çizer. Çizerek ifade edemediği farklı duygularını da dışa vurmak için fotoğrafla tanışmış. Ve bu yönünü de oldukça geliştirmiş. Her sayıda yazılarını severek takip ettiğiniz

bu sefer Saygın ile yaptığı keyifli sohbeti sizlere aktarmayı seçti. Kendisinin ilk röportaj deneyimi. Bize göre, zor bir işin altından başarıyla kalkmış.

Gezi yazılarıyla severek takip ettiğiniz yazarımız

bu sayıda sizler için Sinop’a kadar gidip Erfelek Şelalesi’ni fotoğrafladı.

Bu ay portfolyo sayfalarını “vahşi doğa” fotografçılığının duayenlerinden hayranlık uyandıran fotoğraflarına ayırdık. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere...

Facebook sayfamızı ziyaret edin! www.facebook.com/PhotoLineDergi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.