Merhaba

Photoline - - Editörden -

Tam da “topluma malolmak” kelimelerinin karşılığı bu olsa gerek. Bir sabah kalkıyorsun ve aslında hiç karşı karşıya gelmediğin, tek kelime konuşmadığın bir kişinin ölüm haberinin içini yaktığını hissediyorsun. Hayat görüşü, ideolojisi, yanında, karşısında, ne olursa olsun, genç yaşlı ülkeyi üzüntüsüyle birleştiren bir haberdi, Tarık Akan’nın ölümü. Hiç yakışmadı, o tatlı gülüşe, dik duruşlu uzun adama erken ölüm.

Ekim ayı ile birikte doğa fotoğrafı meraklıları iin adeta sezon açlıyor. Fotoğraf çekmek için uzun yürüyüşler aşırı sıcak veya soğuk aylarında yıpratıcı olabiliyor. Hem fotoğraf çekmek hem de yeni yerler keşfetmek için Eylül-Kasım ayları arasındaki ılıman havalar oldukça ideal. Zaman geldiğine göre biz de gezi fotoğrafı meraklıları için seyahatlerinde yanlarına almalarını tavsiye ettiğimiz “yol arkadaşları”nı içeren bir dosya yaptık. Editör arkadaşlar sonbahar ayları olmasına rağmen güneş kremine hala ihtiyacınız olabileceğini düşünmüşler :)

Instagram, özellikle cep telefonundan fotoğraf çekmeyi, paylaşmayı sevenler için vazgeçilmez bir sosyal medya aracı. Birbirinden güzel fotoğrafları Instagram hesabına ekleyerek takipçilerini arttırmayı, daha fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen kullanıcılar bu paylaşımları yaparken çektikleri fotoğrafları düzelten araçlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu uygulamalardan bazıları son derece gelişmiş özelliklere sahip. Sizler için Instagram’da kullanılan en popüler 10 fotoğraf düzeltme uygulamasını biraraya getirdik. Bu işe para harcamak istemeyenler için dosyada çok başarılı ücretsiz uygulamaların da bulunduğunu hatırlatalım. Fotoğrafçı ve bisiklet gezgini İstanbul’dan Tayland’a yaptığı iki yıl süren bisiklet yolculuğu sonucunda çektiği fotoğrafları “Oğuz Gidiyor” adlı sergisinde biraraya getirerek, fotoğraf severlerle ile paylaştı. Oğuz Tan ile ilginç yolculuğunu ve çektiği fotoğrafları konuştuk.

İlk kez bu sayıda tanışacağınız yeni bir yazarımız var. Fotoğrafçılığının yanısıra fotoğraf eğitmeni de olan bu sayıda sizlerle footoğrafa yeni başlayan birçok kişinin kafasını karıştıran “Enstantane” konusunu aktaracak.

Usta fotoğrafçı geçen sayıda son senelerde kendi köşesinde yorumlayıp da aklında kalan etkileyici 10 fotoğrafı biraraya getirmişti. Bu sayıda ise daha önceki sayılarda kendi köşesinde yayınladıkları içinden 10 siyah-beyaz fotoğrafı biraraya getiriyor.

Geçen sayılarda “ND filtre” konusundaki yazısının ilk iki bölümünü yayınladığımız bu sayıda dizgeyi tamamlıyor.

Geçen sayıda Hi-Key tekniğini anlatan yazarımız

bu ay Low-Key tekniği ile ilgili bilgiler vererek, bu teknikle çektiği birbirinden güzel fotoğrafları sizlerle paylaşıyor.

Mevsimlerden sonbahar ve yazarımız sararan yaprakların fotoğraflarını çekmek isteyenler için püf noktalarını paylaşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.