Doğu’nun Gizemli Dengesi

Hiç şüphe yok ki, Hindistan fotoğrafçılar için dünyadaki en çekici noktaların başında geliyor. Görgün Özdemir ile yolcuğunu ve çektiği fotoğrafları konuştuk.

Photoline - - Içindekiler -

Fotoğrafçı Güngör Özdemir ile Hindistan ve fotoğraflarına dair keyifli bir sohbet yapma fırsatı bulduk.

İki kardeş Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir ve Aygaz Bölge Satış Müdürü Tayfun Özdemir tarafından Hindistan’ın renkli ve çok kültürlü hayatını farklı bir bakış açısıyla sunan “Doğu’nun Gizemli Dengesi” adlı fotoğraf sergisini sizler için gezdik.

24 Kasım’da Art Loft Fototrek, Beyoğlu/Ist’da açılan ve Aralık ayı sonuna kadar devam eden sergide Görgün Özdemir ile Hindistan ve fotoğraflarına dair keyifli bir sohbet fırsatı bulduk.

PHOTOLINE: BIZE FOTOĞRAF ILE ILGILI ÖZGEÇMIŞINIZI ÖZETLER MISINIZ? FOTOĞRAF MAKINESIYLE NE ZAMAN TANIŞTINIZ?

GÖ : Fotoğrafçılık geçmişim çok eskilere dayanıyor. Makaralı filmlerle sayısız fotoğraf çektim. Tabii o dönem fotoğrafçılık zahmetli ve daha fazla zamana ihtiyaç duyuyordu. Fotoğrafçılığın da dijitalleşmesi ile birlikte her şey çok daha kolaylaştı. Bu sayede fotoğrafa yeterli vakit ayırma imkanı bulmaya başladım.

İş hayatında yöneticilerin emekli olduktan sonra kendi ofislerinde ya da başka bir şirkette danışmanlık yaparak kariyerlerine devam ettiklerini gördüm.

Ben de bir gün emekli olacağım. Kendime farklı bir uğraş edinmek istedim. Bu nedenle fotoğrafçılığa yöneldim. Fotoğrafçılık merakım zamanla tutkuya dönüştü.

PL: HINDISTAN’A KARDEŞINIZ TAYFUN ÖZDEMIR ILE GIDIP, SERGINIZI DE BIRLIKTE AÇTINIZ. FOTOĞRAF MERAKI BIRLIKTE MI BAŞLADI? FOTOĞRAF KONUSUNDA BIRBIRINIZI TAMAMLADIĞINIZ VE AYRILDIĞINIZ NOKTALAR NELERDIR?

GÖ: İki kardeş olarak fotoğraf sergisi açmak çok heyecanlandırdı bizi, çok keyif aldık. Aslında seyahate çıktığımızda böyle bir düşünce aklımızda yoktu. Seyahat bitince Hindistan’daki farklılıklar ve bu farklılıkların dengesi, uyumu bizde çok etki bıraktı. Bir müddet üzerimizden atamadık. Sonrasında bu tabloyu da fotoğraf severlerle paylaşmaya karar verdik. Bu sergi gerçekleşti.

Kardeşimle aramızda 10 yaş fark var. Tabii fotoğrafçılığa başlamamızda da bir zaman farkı var. Ben ağabey olarak daha önce başlamıştım. Sevdiğiniz ve iyi anlaştığınız birisi ile olunca seyahatler daha keyifli, daha

planlı, daha verimli oluyor. Ayrıca çektiğiniz kareler üzerine görüşlerinizi, düşüncelerinizi paylaştığınız bir ortam tabii ki fotoğraflarınıza da yansıyor.

PL: ÖZELLIKLE HINDISTAN TÜM FOTOĞRAF MERAKLILARININ HAYALINI SÜSLEYEN BIR ÜLKE. HINDISTAN’IN RENKLI DÜNYASINI FOTOĞRAFLAMA FIRSATI BULDUNUZ. BIR FOTOĞRAFÇI OLARAK SIZI BU ÇOK FARKLI KÜLTÜRDE EN FAZLA ETKILEYEN NOKTALAR HANGILERIYDI?

GÖ: Hindistan gizemli ve etkileyici, çünkü

Hindistan kesintisiz tarihi boyunca birçok medeniyet barındırmıştır. Birçok önemli dinin doğum yeri olmakla birlikte, coğrafya yüzyıl- larca bölgeye yeni gelen din, dil ve kültürlerle harmanlanmıştır. Doğal sonuç olarak; farklı etnik yapısı, inançları, dilleri, gelenekleri, görenekleri, kıyafetleri renkleri, festivalleri ile karmaşa içinde yaşar, fakat bir o kadar kendi içindeki dengeyi oluşturmuştur. Biz Tayfun ile

bu gizemli dengeyi keşfe çıkmak ve kadrajlarımızı renklendirmek istedik. Bu yolculukta o kadar çok insana, hayata, renge temas ettik ki, bu doğal dengeye hayran olmamak elde değildi. Tüm bu mistik, gizem ve sırların buluştuğu topraklar oralara yolu düşenleri etkiliyor, hayrete düşürüyor, büyülüyor, hayal kırıklığına uğratıyor, adeta içine çekiyor ve kendine hayran bırakıyor. Bunların yanında sergimiz, dünyanın en renkli festivallerinden biri olan Holi süresince Hindistan yollarında bu “gizemli dengenin” peşindeki iki fotoğraf

gönüllüsünün koşturmacadan uzak, sessiz sakin ancak bir o kadar da coşkulu fotoğraflarından oluşuyor.

PL: TEMELDE GEZI, DOĞA FOTOĞRAFI, PORTRE ÇEKIYORSUNUZ. BU TÜR FOTOĞRAFLAR ÇEKMENIN PÜF NOKTALARINI OKUYUCULARIMIZLA PAYLAŞABILIR MISINIZ?

GÖ: Hangi tür olursa olsun iyi fotoğraf için önce ekipmanlarınızı çok iyi tanımanız gerekiyor. Bir uzvunuz gibi olmalılar. Bol bol fotoğraf çekerek bir obje, bir konu görüldüğü zaman hem teknik, hem kompozisyonu o anda yapabilmeyi öğrenmek gerekir. Diğer fotoğrafçıların fotoğraflarını izlemeli neden başarılı olduklarını öğrenmeye çalışmalı. Fotoğrafta ışık çok değerlidir. Işığın fotoğrafa uygun olduğu zamanlar seçilmeli, iyi bir fotoğraf gözü olmalı, iyi fotoğrafın nereden çıkabileceğini hissedebilmeli. Özetle; Büyük Usta Ara Güler’in dediği gibi bir daktilon olsa (şimdi bilgisayar) en iyisi olsa roman yazabilir misin? Konu budur aslında.

Öte yandan gezi fotoğrafçılığında, gidilen coğrafyayı, kültürüyle, insanları ile farklılıkları ile anlatmayı seviyorum. Bunun için de gitmeden önce o yer ile ilgili yapılan ön çalışmalar, tarihi, kültürü, gelenekleri, görenekleri, fotoğraflamak istediğiniz konular vb araştırmalar, okumalar, planlamalar oldukça zaman alıyor. Bir de portre çekmek bulunduğunuz kültüre göre bazen çok kolay oluyor, bazen ise imkansız. İmkansız görülen yerlerde ise yerel halk ile iletişim çok önemli hale geliyor ve ikna edici olabiliyor.

PL: İNSANLAR SIZIN FOTOĞRAFLARINIZA BAKTIĞINDA SIZI AYRIŞTIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ NOKTALAR NELERDIR?

GÖ: Fotoğraflarımda mutlaka insan ve insan yaşamı, hikayesi olmasına dikkat ediyorum. Ancak bunu bir ayırıcı özellik olarak göremiyorum. Bakıldığı zaman bu Görgün Özdemir fotoğrafıdır demek şu an için erken. Bunu zaman gösterecek.

PL: HINDISTAN’DA ÇEKTIĞINIZ FOTOĞRAFLARI “DOĞUNUN GIZEMLI DENGESI” SERGISIYLE FOTOĞRAF MERAKLILARIYLA PAYLAŞTINIZ. PLANLADIĞINIZ YENI YOLCULUKLAR, YENI SERGILER VAR MI?

GÖ: Bundan sonra planladığım yeni yolculuklar Myanmar, Nepal, Kamboçya, Laos, Vietnam ülkelerinden birine yapmayı planlıyorum. Bir de Kuzey Kutbu’nu, Dünyanın Kuzey tepesini görmek ve fotoğraflamak istiyorum.

Sergiler bitmez. Şu an için planlanmış bir sergi yok. Ancak yapacağım seyahatlerden çok etkilendiğim, paylaşmak isteyeceğim temalar olursa tabii ki onları da bir sergiyle paylaşırım.

PL: SERGILEDIĞINIZ FOTOĞRAFLAR IÇINDE SIZIN IÇIN ÖZEL OLAN BIR, IKI FOTOĞRAFINIZIN HIKAYESINI BIZLERLE PAYLAŞIR MISINIZ?

GÖ: Tüm fotoğraflar, fotoğrafçının çocukları gibidir. Hatta aynı kompozisyonu birkaç kare çekmişseniz bile birbirinden ayırt edemezsiniz. Ancak, sergide de bir kare olarak yer almış olan Ganga Aarti Törenlerini ayrı bir yere koyabilirim. Çok ilgi çekiciydi.

Ganj Nehri Kıyısında Ganj’ın Tanrısı Ganga’ya saygı ve ibadet olarak yapılan ve yılın 365 günü gerçekleştirilen ve mutlaka yaşanması gereken bir duygu, mistik, ruhsal ve görsel şölen olan bu törenler hakikaten çok farklı ve ilgi çekiciydi.

PL: BIR FOTOĞRAFÇI OLARAK GITMEYI ISTEYIP DE BUGÜNE KADAR FIRSAT BULAMADIĞINIZ ILK IKI, ÜÇ ÜLKE VE SEBEPLERI NELER?

GÖ: Daha önce belirttiğim gibi fotoğraflamak istediğim daha çok yer var. Ancak bunların içinde Kuzey Kutbunda dünyanın en kuzey noktasında bulunmak hem doğal yaşamı, hem de buzulları fotoğraflamak beni çok heyecanlandırıyor. Tabii profesyonel yaşamda en zor şey, uygun vakti bulup bu turu programlayabilmek oluyor.

PL: FOTOĞRAF ÇEKERKEN BUGÜN IÇIN HANGI EKIPMANLARI KULLANIYORSUNUZ. FOTOĞRAF MAKINENIZIN MARKA VE MODELI NEDIR?

GÖ: Fotoğrafa ilk olarak Canon marka bir makine ile başlamıştım. Şu an Nikon D800E ve Sony Alfa 6000 makinelerini kullanıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.