Merhaba

Photoline - - Editörden -

Sosyolog değilim ama bazı şeylere gerçek anlamını verebilmek için bu tür bir eğitimin insanda olması gerektiğini düşünüyorum. Yüzeysel bakmamak derinine inmek için. Ancak bu şekilde kızgınlığın yerini empati alabilir. Şubat sonu gibi bizim ekipten bir arkadaşımız İstanbul’da Nisan ayında gerçekleşecek fotoğraf fuarından bir yetkiliyi arayıp, hangi firmaların fuara katılacağı ile ilgili bilgi istemiş. Yetkili kişinin cevabı “maalesef veremeyiz” olmuş. Neden filan derken “size bu listeyi verirsek ilan için arayacaksınız” diye bir cevap gelmiş.

Yayın kuruluşları, dergiler gibi fuar firmaları da ticari kuruluşlardır. Temel olarak kazanç sağlama hedefiyle varlıklarını sürdürürler. Fakat bunun yanı sıra yaptıkları faaliyetlerle sektöre hizmet etme hedefi de karlılık ile paralel gitmelidir. Sektörde faaliyet gösteren fotoğraf firmaları, dergiler, fuarlar, fotograf makinesi kullanıcıları, meraklıları eko sistemin birer parçası, olmazsa olmaz ayaklarıdır. Diyelim ki, 132. sayısını yayına hazırlayan Photoline dergisi olarak fuara katılan firmalardan ilan istemek için bu bilgiyi istedik, bunun size ne zararı var? 15 yıldan fazla süredir ayakta kalmayı başarmış bir yayın olarak, etiklerimizi mi sorguluyor sunuz? Bizim güçlü olmamızın, hala haber yaratabiliyor olmamızın, pazardaki firmaları verdikleri ilanlarla sektöre yatırım yapmaya, inanmaya devam ettiriyor olmamızın size faydası mı zararı mı var? Ve bir diğer soru, İnsanlar bir topluluğa katılmayı düşündükleri zaman içinde kimlerin olduğunu sorgulamaz mı? Fuar alanı büyüklüğünde tüketici elektroniği mağazalarının, internetin yaygınlaşması ile birlikte parlak günlerini geride bırakan fuarcılığın, bu tür sığ düşünceleri bir tarafa bırakıp, işini doğru düzgün yapmaya odaklanması lazım. Bize düşen ise, gidip destek olmak.

Nikon 100. yılını kutluyor. 1917 yılında Nippon Kogaku Kogyo adıyla kurulmasından bu yana 100 yıl geçmiş. Firma bu süreçte fotoğraf severleri heyecanlandıracak bir çok ilke imza atmış. Başarılarla dolu daha nice yüz yıllar diliyoruz.

Hiç şüphesiz, Hindistan siz fotoğraf tutkunları için bir cennet. Orada deklanşöre basmak için sınırsız malzeme var. Görgün Özdemir’in Hindistan’ın renkli ve çok kültürlü hayatını farklı bir bakış açısıyla sunan “Doğu’nun Gizemli Dengesi” adlı fotoğraf sergisini ziyaret ettik ve kendisiyle sizler için keyifli bir fotoğraf sohbeti yaptık.

1960’larda Polaroid’in öncülüğünde başlayan Şipşak kameralar altın yıllarına geri döndü. Sizler için rengarenk tasarımlarıyla bazı şipşak fotoğraf makine modellerini biraraya getirdik.

Fotoğraf Gezginleri’yle bu ay Venedik’de Maske Festivali’ne gidiyoruz. Niko Guido’nun rehberliğinde düzenlenen 2017 Venedik gezisinde Fotoğraf Gezginleri’nin çektiği birbirinden etkileyici, renkli fotoğraflar ve çekim hikayeleri sizleri bekliyor.

Usta fotoğrafçı Çetin Özer bu ay kendi köşesinde sizlerden gelen birbirinden güzel fotoğrafları yorumluyor.

Her sayıda yazılarını merakla beklediğiniz editörümüz Özgür Semerci köşesinde fotoğraflara ayrı bir görsellik katan kompozisyonda ritm konusunu işliyor.

Hakan Hatay, “mavi saatlerde fotoğraf” başlığı ile merakla okuyacağınızı umduğumuz serisine devam ediyor. Çekim tekniklerini verdiği sayfalarındaki “mavi” fotoğrafları gerçekten çok etkileyici.

Havaların ısınmasıyla birlikte fotoğrafçılar için düğün sezonuna girildi. Fotoğraf tekniği ile ilgili yazılarını keyifle takip ettiğiniz yazarımız CANDAN TıRTıL, düğün fotoğrafı için çiftleri çekime hazırlarken işinize yarayabilecek küçük tavsiyeler veriyor.

Gece fotoğraf çekmek ışık kaynağının zayıf olması nedeniyle gündüz fotoğraf çekmeye göre daha zordur. Yazarımız ÖZLEM DIKEL köşesinde gece fotoğraf çekerken çok işinize yarayacak temel bilgiler veriyor.

Bu ay portfolyo sayfasının konuğu 20 yılı aşkın süredir teknoloji yayıncılığı yapan CEM KıVıRCıK. Günlük yaşamı fotoğraf karelerine yansıtmaktan hoşlanan Kıvırcık’ın Galata Köprüsü ve balıkçılarla ilgili çektiği fotoğraflara bayıldım.

Bir sonraki sayıya kadar kendinize iyi bakın...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.