Hüseyin Uğur

Photoline - - Foto-yorum -

Dijital fotoğraf yöntemi ortaya çıktığından beri bana çok sorulan bir soru var: “Photoshop hakkında ne düşünüyorsunuz?” Çok sık karşılaştığım bu soruya ben de her seferinde kendimce bir cevap vermişimdir. Başından beri Photoshop’a hiç karşı değildim ama daha temkinli yaklaşıyordum. Son zamanlarda ise Photoshop’un dijital fotoğrafçılığın olmazsa olmazı olduğunu düşünmeye başladım. Zira analog fotoğrafçılık zamanında da karanlık odada kullandığımız ve Photoshop’a tekabül eden bir çok özel yöntem vardı.

Şimdi sevgili Hüseyin Uğur’un fotoğrafını gördükten sonra şöyle esprili bir cümle kurmak geldi içimden. Photoshop yapmak bazen günahtır bazen ise farzdır. Örneğin bu fotoğrafa hafiften bir Photoshop yapmak farz olmuş! Sevgili Hüseyin Uğur, kuşun göle iniş anını çok güzel yakalamış. Pelikanın sudaki gölgesi falan hepsi çok güzel fakat white balance ve ton ayarında hatalar oluşmuş. Belki de fotoğ- rafın çekildiği anda ışık şartları çok elverişli değildi, her şey olabilir. Böyle bir talihsizlik yaşandı diye bunca Photoshop imkanı varken, bu fotoğrafı kaldırıp çöpe atacak halimiz de yok herhalde!

Exif dosyasına baktığımızda bu fotoğrafın 1000 ISO ile çekildiğini görüyoruz, bu da görüntüde aşırı bir grenlilik yapmış. Hareketli konularda yüksek obtüratör hızı elde etmek için yüksek ISO ile çalışmak gerek ama bu kadarı da fazla olmuş. Ayrıca obtüratör hızı da 1/1000 sn. Bunlar fotoğrafçılıkta çok gerek olmadıkça pek kullanılmayan uç limitler. Bu değerlerle çalıştığımız zaman renk kalitesi düşer ve grenlilik artar. Her şeye rağmen ufak tefek kabul edilebilir müdahalelerle bu fotoğrafı kazanabiliriz ve onca emek de boşa gitmez. Yalnız bir dahaki sefere bu işi çekerken halletsek daha iyi olur sevgili Hüseyin Uğur. Zira fotoğraf çevrelerinde hala Photoshop’a pek iyi gözle bakılmıyor. Kolay gelsin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.