Nasıl Çektim?

Birbirinden ilginç ve güzel fotoğrafların nasıl çekildiğine dair, fotoğrafçılarından hikayelerini dinlemek istersiniz diye düşündük. Sizde ‘Nasıl Çektim?’ bölümünde fotoğrafınızın ve hikayenizin yayınlanmasını isterseniz, nihat@photoline.com.tr adresine g

Photoline - - Foto-hikaye -

KAZIM YEŞILYURT

Öncelikle fotoğrafıma “Nasıl Çektim” köşesinde yer vererek değer katan Photoline dergisine teşekkür ederim. Fotoğrafçılığa ilgim üniversite yıllarında başladı ve yaklaşık on yıldır amatör şekilde fotoğraf çekiyorum. Son yıllarda özellikle gece, doğa fotoğrafçılığı gibi alanlarda çekim yapmayı tercih ediyorum.

Bu fotoğrafı da uzun yıllar beraber fotoğraf çektiğim üç arkadaşımla bir akşam “ne çekelim, nerede çekelim?” diye konuşurken, birden bire aklımıza gelen terk edilmiş bir tren istasyonunda çektim. Yaklaşık yarım saatlik araba yolculuğu sırasında “Terk edilmiş bir tren istasyonunda hangi teknikle nasıl farklı bir fotoğraf çekebilirim?” diye düşünürken, hilal şeklindeki ay dikkatimi çekti. Bunun sonucunda, makinemdeki çoklu pozlama özelliğini de kullanarak sayfamda gördüğünüz bu fotoğrafı çekmeye karar verdim.

Terk edilmiş tren istasyonuna ulaştığımda ilk önce istasyonu hangi açıdan en uygun şekilde kadrajlayabileceğimi göz önüne alıp tripodumu kurdum. Düşük ışıktan dolayı tren istasyonunu uzun pozlama yapmam gerektiğini bildiğim için ilk önce istasyonu pozladım. Tren istasyonunun pozlamasını önce yapmamın sebebi ise uzun pozlama sonucu oluşan yıldız izlerinin ay yüzeyinde görünmesini engellemekti. Geniş açı objektifimle kadrajımı ayarladıktan sonra makinemi manuel moda getirip ayarlarımı yaptım.

Birinci fotoğrafta yaptığım ayarlar ise şu şekilde: Diyafram değeri F4.5, Enstantene değeri 30 saniye, ISO 800. (ISO değerini 800 almamın sebebi ise çoklu pozlama modunda makinenin iki çekimde de aynı ISO değerini esas almasıydı ve ben ayı 800 ISO’da çekecektim.) Makinemden çoklu pozlama özelliğini aktif ettikten sonra kumanda yardımıyla çekimi başlattım. Tren istasyonunun siluet şeklinde çıkmasını istemediğim için, daha önceden hazırlamış olduğum 5200 kelvin değerindeki led ışık ile tren istasyonunda belirgin olmasını istediğim noktaları pozlama sırasında ışıkla boyadım. İlk fotoğrafı istediğim gibi çektiğimi düşünerek ikinci fotoğrafın çekimini gerçekleştirmek için zoom lensimi taktım. Kadrajımı hilal şeklindeki aya ayarlayarak yine manuel modda ayarlarımı yaptım. Ayı çekerken kullandığım ayarlar ise şu şekilde: Diyafram değeri F9, Enstantene değeri 1/800, ISO 800. Ayın keskin ve net çıkmasını istediğim için lensimi manuele alarak netlememi canlı ekrandan görerek elle yaptım. Ayı ve tren istasyonunu istediğim gibi konumlandırdıktan sonra çekimimi tamamladım. Daha sonra fotoğraf işleme programları üzerinden gerekli ışık, kontrast, sıcaklık gibi belli ayarlarını yaparak fotoğrafı son haline getirdim.

MEHMET GÖKYIĞIT

Bu yıl beşincisi düzenlenen FIAP Fotoğraf Buluşması Etkinliği için 6-22 Ağustus 2017 tarihleri arasında Çin’de bulundum. Hazırlanan program çerçevesinde Xiaoqikong-Libo bölgesindeki gezimizde, sabah saatlerinde uzun pozlama yapmaya müsait bir yerde mola verdik.

Havanın kapalı ve sisli olması, suyun akıcılığı ve o saatlerde çevrede fazla insan olmaması uzun pozlamaya imkan veren unsurlardır. Doğamanzara fotoğrafına meraklı biri olarak, öncelikle tripotu kurup, makineyi tripod üzerine yerleştirdim, deklanşör kablosunu yuvasına taktım ve kadrajımı oluşturdum. Dikey ve yatay 1-2 deneme yaptıktan sonra, yaklaşık 30 saniyelik bir pozlamanın, hem arka plandaki volkanik dağların arasından süzülen sisin, hem de şelaleden akan sudaki pamuksu dokunun oluşabilmesi için yeterli olacağına karar verdim.

Uzun pozlamada dikkat edimesi gereken incelikleri şu şekilde özetleyebilirim: Öncelikle kameranın tripod üzerine yerleştirilmesi, deklanşör kablosunun yuvasına takılması ve kadrajın oluşturulması gerekiyor. Bir sonraki adım olarak kameranın “live view” özelliğini kullanıp netlemeyi LCD ekran üzerinden yaptım. LCD ekran üzerinden yapılan netleme, çoğu zaman optik vizöre göre daha iyi sonuçlar veriyor.

Pozlamaya başlamadan önce, AV çekim modunda (Aperture priority - diyafram öncelikli pozlama) diyafram-iso-enstantane değerlerinizi belirlemeniz gerekiyor. Yaklaşık 30 saniye pozlama yapmak istediğimden, f:11, iso 200, 1/30sn enstantane değerlerini kullanmaya karar verdim. 30 saniyelik uzun pozlama elde edebilmek için 10 stop ND filteyi lensimin önüne monte etmem gerekiyordu. Bu nedenle, lensteki netlemenin bozulmasını önlemek için, çoğu lenste netlemeyi autofocustan manuel moda almanız gerekiyor (genelde lens üzerindeki switch yardımı ile gerekli geçişi yapabiliyoruz).

Kullandığım lenste “QuickShift Focus System” özelliği olduğu için netleme sorunu yaşamadan ND filtreyi lense monte edebildim. Bu özellik sayesinde, ND filtreyi monte ettikten sonra, netleme autofocusta olmasına rağmen ince dokunuşlarla netleme yapmanız mümkün. Son olarak, Av modundan çıkıp Bulb moduna geçmemiz ve pozlama süresi için de kullanımı son derece rahat olan ND filter timer programını çalıştırmamız gerekiyor. 10 stop ND filter seçeneğini ve pozlama süresi olarak 1/30 saniye değerlerini seçtikten sonra, program bize 30 saniyelik bir pozlama yapmamız gerektiği belirtiyor.

Deklanşör kablosunu kilitleyip (“hold” pozisyonuna alıp) ND filter timer programını aynı anda çalıştırıyoruz. 30 saniye pozlama sonrası, deklanşör kablosunu “hold” pozisyonundan tekrar ilk haline getirip pozlamayı tamamlıyoruz. Sonuç, “misty morning” ismini verdiğim fotoğrafım…

Fotoğrafçıların deneyimlerini paylaşabilmeleri konusunda duyarlılık gösteren ve sayfalarında bana da yer veren Photoline editörlerine çok teşekkür ediyorum. Fotoğraf paylaşmaktır, paylaşmaya devam…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.