Samanyolu Fotoğrafı-2

Samanyolu fotoğrafı çekerken gerekli ekipmanlar ve çekim yaparken dikkat edilecek noktalar

Photoline - - News - Hakan Hatay

Samanyolu fotoğrafı çekerken gerekli ekipmanlar ve çekim yaparken dikkat edilecek noktalar.

Samanyolu fotoğrafında çantamızda bulunması gerekenlere kısaca odaklanalım…

1) UV Filtre: Samanyolu fotoğrafı da Döngü Fotoğrafı gibi zaman alan bir çalışma sahada. Her an objektifimiz zarar görebilir ve kirlenebilir. Buradan hareketle kaliteli bir UV filtre objektifimizi koruması açısından çantamızda muhakkak bulunmalı ve bu çalışma sırasında kullanılmalıdır.

2) Kablo Deklanşör: Yine 30” civarında pozlamadan bahsediyoruz. Tripod üzerindeki makinamızın titreyerek netlik kaybına uğramaması adına ya deklanşör geciktirmesini kullanmalı ya da kablo deklanşör ile makinamıza dokunmadan deklanşöre basmalıyız.

3) Geniş Açı Objektif: Bir başka önemli gereklilik geniş açı objektiftir. Eğer fotoğraf makinanız full frame bir sensöre sahipse geniş açı, croplu sensöre sahipse ultra geniş açı bir objektif almanız daha doğru olacak. Samanyolu fotoğrafında süre sınırı nedeniyle objektifimizin odak uzaklığı özellikle önem kazanır.

4) Işıklandırma ve Kuvvetli Işık ihtiyacı:

Samanyolu fotoğrafı doğası gereği gecenin karanlığında çalışılmaktadır. Hatta ışık kirliliği daha az olan coğrafyaları araştıracak ve mümkün olduğunca karanlık alanlara gideceksiniz. Bu durumda fotoğrafımızın alt kısmında olacak olan ve çoğu zaman da punctum olarak kullanacak olduğumuz (ilgi merkezi) nesnelerin hem netleme yapılırken hem de çekim esnasında ışıklandırılması gerekecektir. Bu nedenle doğru aydınlatma sistemleri edinerek donanım setini tamamlamalısınız. Özellikle led teknolojisinin ilerlediği günümüzde bununla ilgili pek çok aydınlatma ürünü piyasadadır.

5) ISO Performansı yüksek bir Fotoğraf makinesi:

Samanyolu fotoğrafı; kullanmakta olduğunuz fotoğraf makinasının sensörünün ISO Performansı’nı çok daha iyi test edebileceğiniz bir kulvardır. Maalesef markaların giriş modelleri ve/veya eski teknoloji fotoğraf makinaları ile iyi samanyolu karelerine ulaşmak pek olası değildir.

Samanyolu Fotoğrafı Nasıl Çalışır?

Öncelikle, Döngü fotoğrafında olduğu gibi akşamın ve gecenin bulut ve nem durumu iyi bir meteoroloji web sitesinden takip edilmeli ve mümkünse hem Ay’ın olmayacağı hem de havanın bulutsuz olacağı bir gece için planlama yapılmalıdır. Işık kirliliği elbette en önemli sorunlarımızdan birisidir. Özellikle samanyolu fotoğrafında bu daha büyük bir problem. Bu nedenle mümkün olduğunca hem deniz seviyesinden yükseğe çıkmalı hem de karanlık bölgelere odaklanmalıyız.

Şu anda artık cep telefonlarımıza yüklediğimiz aplikasyonlarla kolaylıkla bulunduğumuz mekanda samanyolunun tahmini koordinatlarını ve yönünü bulabilmekteyiz.

Asıl önemli olan gökyüzündeki Samanyolu Galaksisi ile beraber yeryüzünde neyi fotoğraflayacağınızdır bence. Gökyüzünde olan Samanyolunu fotoğraflamak gerçek bir fotoğraf üretmez. Bir teleskop vasıtasıyla veya çok daha gelişmiş optik malzemelerle belki daha iyi Samanyolu karelerine ulaşabilirsiniz. Ancak önemli olan bu Samanyolu galaksisini yeryüzünde doğru bir kadrajda kurgulayabilmek diye düşünüyorum.

Samanyolu fotoğrafına çalışmaya başlamadan önce, en önemli olan, karanlıkta kadraj yapabilmektir. Gün ışığında çalışırken kolayca kadraj yapabilirsiniz ama iş karanlıkta çalışmaya gelince inanın bana basit bir kadrajı bile yapmak hele netliği gerçekleştirmek oldukça zorlaşır.

Son dönem yeni çıkan çoğu fotoğraf makinası artık daha ISO performansı yüksek sensörlere sahip. Bu da hem live view seçeneğiyle karanlıkta daha kolay netlemeye ulaşmanızı sağlıyor hem de çok yüksek ISO’lara ulaşabildiğiniz için daha kolay kadraj yapabilme imkanı sunuyor.

Burada önemli olan yanınızda yeterince yedek pil olması ve tüm çekim boyunca pil sıkıntısı yaşamamanız. Bence en az yanınızda normal pil haricinde en az iki yedek pilin olması. Daha fazla pil daha az sorun demektir.

Pil konusunda özellikle aynasız makinalar aynalı ve gerçek vizörlü SLR makinalara nazaran biraz daha fazla pil harcadığı için, aynasız makina ile sahaya çıkacak olanlar bu konuyu iyi planlamalılar.

Objektifiniz ne kadar geniş açı ise o denli işinize yarıyor. Burada 500 kuralı adı verilen basit bir kural var: 500 / Odak uzaklığı formülü size pozlayabileceğiniz (yıldızlar haraket etmeden) süreyi veriyor. Örneğin 20 mm bir objektifiniz olsun:

500 / 20 = 25 saniye. 20 mm bir objektifle yıldızlar çizik yaratmaya başlamadan samanyolu karenizi çalışabilirsiniz.

Ben 16 mm objektifimle 30 saniye pozluyorum.

Elbette diyafram en açık ve ISO makinanızın size sunabildiği görüntü kalitesi makul en yüksek ISO değeri olmalı. Kendimden örnek verirsem benim makinamın en yüksek ISO değeri 51200. Ben samanyolu çalışmalarımda 12800 ISO kullanıyorum. Kendi makinanızın en yüksek ISO değerine bakın ve bu değerden en az 2 stop aşağıya inin. Örneğin makinanızda maksimum 6400 ISO var ise makul bir görüntü için en fazla 1600 ISO kullanın. Tabi 1600 ISO da size çok başarılı samanyolu kareleri veremeyebilir. En kolay yöntem, sahada karar vermeyin, eğer makinanızın maksimum ISO değeri 6400 ise, aynı kadrajın; bir kare 1600 ISO, bir kare 3200 ISO ve bir kare de 6400 ISO çalışın (tarayın). Hangisini kullanacağınıza evde bilgisayarınızın ekranında önünüze gelen görüntülere göre karar verirsiniz. Tabi en önemli ayrıntı fotoğraf makinanızın menüsünde Uzun Pozlama Kumlanma Giderme (Long Exposure Noise Reduction) ayarını açık (on veya enable) yapmanız. Aynı şekilde Yüksek ISO Kumlanma Giderme (High ISO Noise Reduction) seçeneğinin de strong veya on olması (açık olması) gerekmektedir.

Birkaç faydalı link : 1) Gideceğiniz coğrafyanın ışık kirliliğini görebilmek için link: https://www.lightpollutionmap.info 2) Başarılı bir meteoroloji linki: https://www.wunderground.com/ 3) Cep telefonu için samanyolu applikasyonu: star tracker PhotoPills (https://www.photopills.com/)

f/2,8 - t:30” - 12 800 ISO

f/2.8 - t:30” - 6400 ISO

f/4 - t:30”- 6400 ISO f/2.8 - t:30” - 3200 ISO f/2,8 - t:30” - 12 800 ISO

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.