İstanbul 365 Gün Sergisi Fransız Kültür’de

26 fotoğrafçı tam bir yıl boyunca görünenin ötesine geçerek İstanbul’u fotoğrafladılar.

Photoline - - Sergi -

Son 4 yıldır İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin galerisi özellikle fotoğraf alanına odaklandı: foto röpor-taj, fotoğraf muhabirliği, sanat fotoğrafçılığı. Bu sergi vesilesiyle,Fransız Kültür, Türkiye’de gelişen amatör fotoğraf pratiğini öne çıkarmayı amaçlıyor.

İstanbul’a aşık 26 fotoğrafçının katılımıyla 2016 yılında gerçekleşen “İstanbul 365 Gün” Fotoğraf Pro-jesi, Istanbul Fransız Kültür Merkezi’nde 6 Mart - 8 Nisan tarihleri arasında sergilenecek. Sergini küra-törlüğünü, alanında Türkiye’nin en önemli isimlerinden olan Coşar Kulaksız üstlendi. İstanbul gibi büyülü bir şehir bir yıl boyunca fotoğrafla nasıl anlatılır? Fotoğrafçı Niko

Guido’nun, Fo-toğraf Gezginleri grubundaki arkadaşlarına yönelttiği bu sorudan yola çıkan 26 fotoğrafçı, tam bir yıl boyunca kendilerince İstanbul’u anlattılar. İstanbul’u anlatabilmek için görünenin ötesine geçerek, milyonlarca insanın her gün, her saat, her an yaşadıklarına tanıklık ettiler ve öncelikle İstanbul’u anlamaya çalıştılar.

Vizörün arkasından İstanbul’u yaşarken, doğal olarak kendilerini, kendi dünyalarını, kendi bakış açılarını fotoğraflara yansıttılar. Amaçları aynı da olsa, her bir fotoğrafçı kendi varoluş seçimleri üzerinden İstanbul’u belgeledi. Bu belgeleri bir araya getiren kitap ortaya çıktığında, kitabın içinde zaman yolculuğuna çıkanlar bu şehrin büyüsünü kendilerince yaşasın istediler. Ve şimdi, İstanbul için ilk ve tek olan bu önemli proje bir sergi ile karşımıza çıkıyor. “İstanbul 365 Gün” fotoğraf projesi, kesintisiz olarak 2016 yılı boyunca İstanbul’da günlük, sıradan yaşamın içine girerek değişik kesim ve mekanlardan her gün ayrı bir hikaye anlatıyor. Her fotoğrafçının kendi tercihiyle si-yah-beyaz, renkli, dikdörtgen, kare gibi çeşitli formatlarda çekilen fotoğraflar, projenin yaratıcısı Niko Guido ve proje fotoğrafçıları tarafından değerlendirilerek seçildi ve kronolojik sıra ile sergide yer aldı.

Funda İnceer Işın Akpınar

Murat Ekşioğlu

Güneş Demir

Aslı Atalay

Mine Alpar

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.