Fotomanipülasyon

Dijital ve analog dünyası fotoğraf tasarımında birleşiyor. Fotoğraf bildiğimiz kalıplardan sıyrılıp form değiştiriyor.

Photoline - - Atölye - Şafak Yıldız

Dijital fotoğrafın yaygınlaşması ve gün geçtikçe yeteneklerini arttıran Photoshop gibi fotoğraf rötuş programları yaratıcılığınızı kullanarak farklı boyutlarda çalışmalar yapmaya olanak tanıdı. Photoshop’u kullanarak çekmiş olduğunuz fotoğrafların sadece rengini, tonunu, keskinliğini ayarlamanın dışında, manipülasyon tekniği ile fotoğrafları bambaşka bir forma sokabilirsiniz.

Geçmişte bu işi ilk yapan (HIGH-ART) Yüksek Sanat Dönemi sanatçılarından

Oscar Rejlander‘ dir (1813-1875). Kendisi ressam ve fotoğrafçıydı. En ünlü eseri ise “The Two Ways of life” yani “Hayatın İki Tarafı” fotoğrafıdır.

Bu fotoğrafı inanılmaz kılan konu ise; herkesin fotoğrafını tek tek çekip, daha sonra bu fotoğrafları cam bir levha aracılığı ile pozlayarak birleştirmesi. Bu teknik o zamana kadar hiç denenmemişti. Yani ilk fotomanipülasyon’dur. Bu fotoğraf fotoğrafçılık tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Günümüzde ise herkesin bildiği gibi Photoshop diye çok yetenekli bir program var ve artık bu tür fotoğraf montajları yapmak çok daha kolaylaştı. Bir nevi Photoshop aydınlık oda olarak tanımlanıyor. Fakat gerçekçi bir görüntü elde edebilmek için, her şeyi programa bırakmadan birleştirecek olduğumuz bütün fotoğrafları doğru pozlama değerinde, doğru ışıkta, doğru perspektifte planlayarak çekmek gerekiyor. Farklı yer, zaman ve mekanlarda çekmiş olduğunuz fotoğrafları kurgusal bir dil ile birleştirip gerçek bir fotoğraf

karesine dönüştürebilirsiniz. Fotoğrafları resim yapar gibi işleyebilir; yağlı boya tablo tadında, karakalem tarzında kolaj çalışması yapabilirsiniz.

Bunun için sadece Photoshop programı ile dijital bir dünya oluşturulabildiği gibi, analog bir yapı da kullanılabiliyor. Benim son zamanlarda daha çok ilgimi çeken ve üzerinde çalıştığım konu “Fotoğraf Tasarlamak”. Fotoğraf için var olmayan ama var olmasını istediğim mekanlar tasarlıyorum. Gerçeküstü görüntüler elde edip, kurgularını gerçek bir fotoğraf karesi gibi işliyorum. Ortaya izleyiciyi şaşırtan çalışmalar çıkıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.