Fotoğraf Gezginleri Sevilla’da

Photoline - - Içindekiler -

Fotoğraf Gezginleri’nin yeni rotası, Endülüs’ün incisi Sevilla. Bahar festivalinde geleneksel kostümleriyle dolaşan halkı ve eğlenceli sokaklarını fotoğraflamak için Foto Maraton’a çıkıyorlar. Fotoğraf Gezginleri Sevilla’da

Fotoğraf Gezginleri bahar festivalinde, gündoğumu ile hayranlık uyandıran gizemli şehir Sevilla’da. Endülüs’ün incisi Sevilla, bir yandan portakal ağaçları ve palmiyelerle çevrilmiş katedralleri, sarayları, meydanları ile sizi geçmişe götürürken, aynı zamanda Guadalquivir Nehri boyunca modern köprü ve yapılarıyla adeta geleceğe taşıyor. Gezginlerimiz bahar festivalinde geleneksel kostümleriyle dolaşan halkı ve eğlenceli sokaklarını fotoğraflamak için Sevilla sokaklarında. Zeynep Banu Ergin

Endülüs’ün kalbi Sevilla ile ilk tanışmamız Nisan ayındaki festival sırasında oldu. İspanya’nın 4. büyük şehri güzel Sevilla, Guadalquivir Nehri boyunca uzanan en canlı ve renkli İspanyol şehirlerin başında geliyor. Arap, Osmanlı, Kuzey Afrika, Gotik, Barok ve Rönesans izlerini taşıyan şehir, mimarisi, renkleri, lezzetleri ve dokuların farklı birleşimleriyle adeta bir kültürel mozaik şöleni.

Santa Justa tren istasyonunda yukarıdan çektiğim fotoğrafım için bir süre uygun bir model bekledim. Enstantane öncelikli olarak haraket halindeki modeli net yakalayarak fotoğrafı çektim.

Çekim Detayları:

Sony ILCE7RM2, Lens FE 24-70mm F4 ZA OSS 1/250 f/4,0; ISO 1600

Beril Baytan

Sevilla, güneşi, flamenko’yu, müziği, canlı bir yaşamı akla getiren şehir. Metropol Parasol Sevilla’nın etkileyici bir simgesi. Ahşap’tan yapılmış olması tasarımı daha çekici hale getirmekte. Fotoğraf’ta geometri ve insanı bir araya getirmek ve görsel bir şölen yaratmak için bu orjinal tasarım ve Sevilla’nın sıcacık güneşi yeterli katkıyı sağladı.

Çekim Detayları:

Sony 7a2, F8 1/1250 ISO 250 16mm, Lens: FE16-35 F4 Za

Fethi Baytan

Endülüs özerk bölgesinin başşehri Sevilla dans gösterileri, boğa güreşleri ve alışveriş caddeleri ile neşe ve eğlencenin de şehridir aynı zamanda. Şehrin alışveriş merkezi La Calle Sierpes sabahın erken saatlerinde kalabalığı beklerken, küçük bir vitrin kahramanı gülen yüzüyle sessizliğin tadını çıkartıyor....

Çekim Detayları:

Sony 7a2, 1/250 ISO 200 16 mm, 16-35 F4 ZA OSS

Selma Cankat

Sevilla fotomaratonu, sevgili hocamız Niko Guido önderliğinde katıldığım ilk fotograf maratonu idi. Her bakımdan müthiş bir deneyimdi. Sevilla’da 1847 den bu yana yapılan Nisan Festivali esnasında orada bulunduk. Festival fotoğraf için görsel bir şölen oluşturuyordu. Yerel kıyafetler, festival eğlenceleri şehrin her köşesinde fotoğraf vardı. Fotoğraf Maratonu kapsamında ilk 3 gün şehri yürüyerek dolaştık. Sonrasında maraton günü tüm gün çekim yaptık. Çok güzel anılarla döndük.

Çekim Detayları:

Sony a6300, lens 24x240, F/6.3 1/200 ISO 6400 115 mm

Berrin Karaarslan Kocayurt

İspanya’nın Sevilla şehri etkilendiğim, gerçekten görülmeye değer şehirlerden birisi. Dünyanın en büyük gotik kilisesi ve en büyük üçüncü kilisesi olan Sevilla Katedrali çevresinde büyük bir ilgiyle fotoğraf çekerken arkadaki caddenin kenarına oturmuş, bir taraftan elindeki kutudan bir şeyler yiyen bir taraftan da etrafı umursamaz bir tavırla seyreden uzun sakallı, şapkalı ve parmakları yüzüklü bir kişi dikkatimi çekti. Akıp giden kalabalığın gerisinde üzerine oturduğu çantasını eline alıp her an kalkıp gidecek izlenimini verirken, yan tarafına yığdığı eşyaları sanki ben orada kalıcıyım der gibiydi. Arkasında asılı ceketin cebinden siyah yapay bir gül sarkıyordu ve eşyaları arasındaki kırmızı gitar hemen kendini belli ediyordu. Fotoğraflanması gerektiğini düşünerek deklanşöre bastım…

Çekim Detayları:

Canon 760D, f/13 1/10 ISO-100, 35mm

Zeliha Özcan

İstanbul dışında ilk fotoğraf maratonu deneyimimdi. Çok zorlanacağımı düşünürken, mutlu ve huzurlu, ama en çok da keyif dolu insanları gördükçe azalan stresimin yerini eğlenceli saatler aldı. Sevilla benim için hem coşkunun, hem de rahatlığın simgesi gibi. Yürüyerek dolaşabildiğim, bacaklarım dışında beni hiç yormayan, tam tersine ruhumu dinlendiren bir şehir. Şimdi düşündüğümde, “keyifli” tanımlamasının bizim seyahatimiz için, ama en çok Sevilla, şehir ortamı ve insanları için söylenebileceğini düşünüyorum. Fotoğrafım da zaten bunu gösteriyor......

Çekim Detayları:

Nikon D750, Lens Nikon 24-70 mm 2.8 F/3.5 1/200 ISO:250 60 mm

Nil Bilik

Sevilla, Endülüs’ün kıymetlisi, yüzlerce operaya ilham olmuş bir şehir. Bir tarafta sarayları, katedralleri, sokakları, meydanları, portakal ağaçları, palmiyeleri ile zamanda geriye giderken, nehrin üzerinden gördüğümüz yapılar ve köprüler şehrin modern yüzünü anlatıyor. Sabahın erken saatlerinde güneş yüzünü göstermeye başlıyor, sokaklarda tek tük insanlar...

Ara sokakları dolaşırken, Avrupa’nın en büyük 3. kilisesi ve en büyük katedralinin 98 m’lik çan kulesi -ki adını tepesindeki bronz rüzgar gülünden (GIRALDILLO) almış- tüm heybeti ile karşımızda. Bir an hangi yüzyılda olduğumuzu düşünerek denklaşöre basıyorum.

Çekim Detayları:

Canon G16, f/2.8, 1/500 ISO 320

Lina Basmacı

Endülüs’ün başkenti olan Sevilla’yı, içinden geçen Guadalquivir Nehri boyunca gördüğümüz canlı, rengarenk tabiatı ve insanlarıyla sevmemek mümkün değil. Şehrin kozmopolit yapısı, renkli insanları, mimarisi ve tarih kokan atmosferini fotoğraflamak çok keyifliydi. Katıldığımız Flamenko Festivali’nde dans eden insanlar renkli kıyafetleriyle büyüleyiciydiler. Bu fotoğrafta, dans eden kızların müthiş heyecanını gördüm ve bu anı kadrajıma yansıtmak istedim.

Çekim Detayları:

Sony Alfa7R2, 1/60, f/4, ISO 6400, 24mm

Mehmet Emin Sazak

Sevilla Foto Maratonu, şehrin en önemli zamanı olan Flamenco Festivali ile aynı zamana gelince bizim için bulunmaz bir fırsat oldu. Endülüs’ün başkenti bu karizmatik şehirde günlerimiz, renk, müzik ve sadece bu bölgeye ait kültürel güzelliklerle geçti. Sokaklarda dans eden, şarkı söyleyen birbirinden alımlı, şık insanlar bizi başka dünyalara götürdü. Bu fotoğraf biraz olsun ne yaşadığımızı göstermesi açısından benim beğendiğim bir poz. Çok güzel anılarla bir maratonu daha geride bıraktık.

Çekim Detayları:

Sony ILCE7RM2, FE 24-70mm F2.8 GM 1/5 f/2,8 ISO 400

Ebru Öztürk

Güneşli bir Mayıs gününde, Sevilla’nın her yerini bahar festivali çoşkusu sarmış durumda. Plaza de Espana’nın insanın içini ısıtan sarı ve kremit renkleriyle beraber, çoçukların yaptıkları baloncuklar sayesinde kendimi masal dünyasında hissediyorum. Üzerime gelen baloncuk keşke beni içine alsa. Bu sayede insanları ,mimarisi ve yaşam tarzıyla beni çok etkiliyen bu şehiri fotograflamaya devam edebilsem diye düşünüyorum.

Çekim Detayları:

Samsung NX300 M, lens: 18-55 oıs, 1/640 f/5,0 ISO 200 25mm

Dilek Elçiçek

Sevilla ile ilk tanışmam 2005 yılında Endülüs bölgesine yapmış olduğum seyahatimde oldu. Şehrin renkleri, dokusu, tarihi yapısı beni inanılmaz şekilde etkilemişti. Çok istememe rağmen hafızama kazınan bu şehri gönlümce fotoğraflayamamıştım; ta ki 2017 yılında Niko Guido hocamız öncülüğünde katılmış olduğum Sevilla Fotoğraf Maratonu’na kadar. Bu etkileyici şehir hemen hiç değişmemiş haliyle karşıladı bizi. Nihayet istediğim kadar sokaklarında dolaşabileceğim, keşifler yapabileceğim en önemlisi bunları çekebileceğim zamanı yakalamıştım. Bu fotoğraf karesi de o keşifler esnasında makineme takılan bir kare. Bisikletli adam nereye gidiyor, amacı, düşüncesi ne bilmiyorum. Fotoğraf karelerinin amacı da bu değil mi? Anı yakalamak, sonrasında da yorumlamak.

Çekim Detayları:

Sony-6300 (18-105), 1/200 sn. f/10 18mm ISO-200

Meral Egüz

Fotoğraf Gezginleri ile ve de Feria de April de Sevilla’da bulunmak bir fotoğrafçı için tarifsiz bir mutluluk. Kendini yıllar öncesinde hissettiren flamenko kostümlü güler yüzlü kadınlar, çocuklar, süslenmiş atlar, faytonlar, müzik, dans... Bir rüya sanki! Ve foto maraton heyecanı bütün gün telaşla çekilen fotoğraflar. Güneş batmak üzereyken fuar alanına tekrar geldiğimde güne veda eden güneşin aydınlattığı duvar ve gölgeler beni oraya çekti. Güneşin ve kalabalığın izin verdiği o anlardan biri bu fotoğraf.

Çekim Detayları:

Canon EOS 6 D, Canon EF 24-105 IS USM lens f /5 1/125sn ISO 100 40mm

Yusuf Biton

Bir sokağın köşesinde, henüz dükkanını açmakta olan lokantacıya bir turistin yol sorduğunu gördüm. Ben hep manual modda çektiğim için, sokağa göre ayarlarımı yapmıştım zaten. Lokantacının el hareketiyle Pulp Fiction filminden John Travolta - Samuel L. Jackson’un bu sahnesindeki el hareketlerindeki paralellik kaybolmadan makinemi kaldırıp deklanşöre bastım. Karenin sağındaki Yoko Ono - John Lennon çiftinin meşhur yatak fotoğrafının da benim fotoğrafıma ayrı bir tat kattığını düşünüyorum.

Çekim Detayları:

Canon 5D Mark IV, Lens EF24-70 f/2.8L USM. 1/100, f/6.3, ISO 320. 45mm

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.