İstanbul Kontrast Projesi Fransa’da, Nancy Bienali’nde

Photoline - - Sergi -

Fotoğrafçı Niko Guido’nun önderliğinde kurulan ‘Benİstanbul’ fotoğraf kulübü, ‘İstanbul Kontrast Projesi’ ile Nancy Bienali’ndeki yerini aldı. Fotoğrafların sergilendiği 20. Nancy Görsel Bienali’nin bu yılki konusu ‘Büyük Röportajlar’; yani bir konuyu fotoğraflarla anlatmak. ‘Benİstanbul’ fotoğraf kulübü de bu başlığa uygun olarak, İstanbul’un değişen ve kontrastlar içeren yüzünü anlatmak üzere yola çıktı.

Sergi büyük ilgi görüyor İki yıl boyunca bu proje üzerinde çalışan 46 fotoğrafçının çektiği İstanbul karelerinde, yıkık dökük binaların arasın- dan görünen bir gökdeleni, grafitili bir sokakta yürüyen çarşaflı kadını izlemek mümkün. Bienal henüz 28 Nisan’da başlamasına rağmen şimdiden büyük ilgi gören sergi, ziyaretçileri birbirine karşıt görüntülerden oluşan ‘yeni İstanbul’ üzerine düşünmeye çağırıyor. Bienal 18 Mayıs’a kadar devam edecek.

‘Benİstanbul’ projesinin başarısı Niko Guido’nun kurduğu fotoğraf kulübünün amacı, katılımcıların çektiği karelerle İstanbul’un tanığı olmak. Projeye katılan fotoğrafçılar yıl boyunca İstanbul’u çekiyorlar ve her yılın sonunda ortaya ‘Benİstanbul’ adlı bir kitap çıkıyor. Aslında bu, yaşam boyu sürecek bir proje. Benİstanbul kurucu- su Guido ve katılımcıların hedefi bizden sonraki nesillerin de bu projeyi devam ettirmesi.

Hali hazırda www.benistanbul.com.tr adresinde sergilenen İstanbul fotoğraflarının yıllar boyunca burada toplanmasını ve her neslin, şehrin değişen yüzünü takip edebilmesini diliyorlar. İstanbul’un neredeyse her gün değiştiğini düşünürsek, bu site gerçekten de şehrin görmediğimiz ya da fark etmediğimiz yüzlerine tanıklık etmek ve değişimi birebir takip edebilmek için çok faydalı bir kaynak. Yıllar içinde fotoğraflar giderek çoğaldığında da ortaya derli toplu, eşsiz bir arşiv çıkacağı kesin.

Aslı Atalay Yıldırım Fener

Işın Akpınar

Mehmet Bor Derya Aydınkaptan Seda Welsh Cengizhan Güngör Melek Alpaslan Yasemin Aydın Hakkı Yıldırmaz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.