PISA mı eğri biz mi?

Popular Science (Turkey) - - EDITÖRÜN NOTU -

Uluslararası bir öğrenci değerlendirme sistemi olan PISA’ya göre eğitim sistemimiz neredeyse olabileceğinin en kötüsü. Dahası çocuklarımız okuduklarını tam olarak anlayamıyor bile. Peki durum böyle mi? Gerçekten okuduğumuzu anlamaktan bile aciz miyiz?

Yaklaşık 60 yıl önce Almanya’nın daveti üzerine bu ülkeye göç eden işçilerimizin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri çocuklarını Alman okullarında okutmaktı. Zira çocuklarımız eğitimde ciddi sıkıntılar yaşıyor hatta yapılan zeka testlerinden aldıkları düşük sonuçlar yüzünden geri zekalı olarak sınıflandırılıyordu. Kuşkusuz bir açıdan bakınca bu örnek, genel olarak zeka testlerinin güvenilirliğini sorgulatabilir. Nitekim aradan geçen yıllar boyunca zeka testleri kendini geliştirmiş olsa da, genel tablo maalesef hala çok farklı değil. Testleri bir kenara bırakıp bizi ilgilendiren kısma bakarsak ortaya çıkan sonuç şu: Düşünmeyi öğret(e)miyoruz.

Aslında çocuklar yapıları gereği soru sorar ve araştırmacıdır. Peki bu çocuklar ne oluyor da zamanla soru sormayı bırakıp düşünmekten vazgeçiyor? Geçen yıl bir arkadaşımın katıldığı veli toplantısındaki Fen bilgisi öğretmeni bu sorunun cevabını bizzat vermiş. Ciddi bir tavırla arkadaşıma parmak sallayarak oğlundan şikayetçi olduğunu ve uzay hakkında sorduğu sorularla dersi böldüğünü söyleyen öğretmenin tavrı bırakın çocukları, arkadaşımı bile korkuttuğu için arkadaşım oğluna bir daha öğretmenine soru sormamasını tembihlemiş. Sözün kısası eğitim sistemimiz gerek müfredatı gerekse öğretmenleri ile soru soran değil ödev yapan öğrencilere göre programlı. PISA sonuçları ise, kendi içinde “bir şekilde ilerleyen” bu sistemsizlikler sisteminin, uluslararası arenaya çıkınca ne kadar acuze olduğunu tüm haşmetiyle gözler önüne sermiş oldu. Neredeyse her ay eğitim sistemimizin eksikliklerinden bahseden biri olarak bu sonuçlar beni şaşırtmadı. Fakat “ben söylemiştim” deme lüksüne sahip değiliz ve bu konuda bir şeyler yapmamız gerekiyor artık.

Ülkemizdeki idealist matematikçilerden biri olan Yrd. Doç. Dr. Burak Karabey ile kısa bir süre önce moderatörlüğünü yaptığım, Türkiye Zeka Vakfı’nın “Zeka ve Yetenek” başlıklı kongresinde tanıştım. Kendisini dergimizde yazı yazması için ikna etmem zor olmadı zira bir eğitimci olarak eğitim sistemimizdeki problemler ve olası çözümlerine dair söyleyecek çok şeyi var. Popular Science Türkiye olarak 2017’ye merhaba derken yeni yazarımız Burak Karabey’e de hoş geldin diyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.