Mikro bobinler zihinle kontrol edilen protezlerin kullanımını kolaylaştırıyor

Popular Science (Turkey) - - ŞIMDI -

du. Ayrıca metal ile beyin arasında doğrudan temas olması zorunluluğu da sorunlara yol açabiliyordu.

Araştırmacılar adına “mikro bobin” dedikleri farklı türden bir implant geliştirdiler. Bu küçük bobinler (her biri keskin kıvrımlara sahip ince teller) tıpkı MR görüntüleme teknolojisinde olduğu gibi, beyin etkinliğini tetiklemek için manyetik enerjiden yararlanıyor. Bilim insanlarının umudu bu yeni aygıtların sadece beyinde daha uzun süre dayanması değil, daha hassas kas hareketlerine izin vermesi ve böylece beyin implantlarını daha etkili kılması. Araştırmacıların bulguları çok kısa süre önce Science Advances dergisinde yayımlandı.

Araştırmanın baş yazarı ve Harvard Tıp Fakültesi’nde sinir cerrahisi profesörü olan Shelley Fried, “Şu anda bu bobinlere hayran kalmış durumdayız” diyor. “Bobinlerin gelecekte kullanılacak bir yöntem olup olmadığını söylemek için daha çok erken, ancak bence kesinlikle böyle bir olasılık var.”

Araştırmacılar bu mikro bobinleri kullanarak özellikle görsel korteksi uyarmayı ve göz hastalıklarını tedavi etmeyi amaçlasa da Fried teknolojinin beyin korteksinden kaynaklanan her hastalıkta kullanılabileceğini söylüyor. Hatta mikro bobinler felçli hastaların ileri teknolojili, zihin gücüyle kontrol edilen protezleri daha iyi kullanmasına yardımcı olabilir.

Günümüzün standardı olan elektrot bazlı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.