BEYIN IMPLANTLARI ÜZERINE

Popular Science (Turkey) - - ŞIMDI -

Beyin korteksine yerleştirilen söz konusu implantlar, vücudun belli hücrelerini hedef alan nöronları uyararak çalışıyor. Ancak kısa süre öncesine kadar bu beyin implantlarının çoğunluğu elektrot tabanlıydı; yani metal plaka, implant ve çevresindeki sinirler arasındaki iletkenliğe dayalıydı. Bu implantlar etkisini zaman içinde yitiriyor, metal plakalarsa çoğu zaman yıpranıyor- implantların en büyük dezavantajının hassas hareketlere izin vermemesi olduğunu söylüyor Fried. Nöronları hedef aldıklarında, kabaca implantların dokunduğu bölgedeki tüm nöronlar etkinleşiyor. Yani felçli biri, bir protezi yönetmek için bu implantları kullanıyorsa, kişinin bir şeyi ne kadar sıkı kavradığını, bir nesneyi ne kadar şiddetle ittiğini ya da çektiğini anlamak mümkün olmuyor. Mikro bobinlerse farklı bir yaklaşım kullanıyor. Manyetizma sayesinde bobinler yönlendirici alanlar oluşturuyor. Bu alanlar da yalnızca belli bir nöron grubunu hedef alıyor.

“Beynin daha dar bir alanını hedefleyebildiğimiz için, bobinler avantajlı olabilir. Böylelikle, örneğin tek bir parmak ucunu hedef alabiliriz” diyor Fried.

Araştırmacılar bu implantları daha şimdiden farelerde başarıyla denediler ve sırada insan korteks dokusu üzerinde deneyler var. Eğer her şey yolunda giderse bir sonraki adım implantların primatlarda denenmesi olacak.

Mikro bobinler daha hassas harekete izin veren beyin implantı yaratmanın sadece bir yolu. Daha geliştirilme aşamasında olan birçok başka fikir var ve Fried önümüzdeki yıllarda bu beyin implantlarının çok daha iyiye gitmesini umuyor. Pek yakında bu teknolojinin felç gibi durumlardan yakınan hastaların yaşamlarında somut etkisi olabilir. 35

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.