3/GENETIĞIDEĞIŞTIRILMIŞHÜCRELER

Popular Science (Turkey) - - GELECEK - 1/ 2/ 3/ 4/ 5/

matlarıyla güçlendiriliyor ve tümörlerle savaşabilecek hale geliyor. Teknik, 300’den fazla insan üzerinden denendi ve şaşırtıcı başarılar elde edildi. Şimdilerde hem ilaç şirketleri hem de biyoteknoloji firmaları bu tedavinin uygulamaya geçirilebilmesi adına hummalı bir çalışma yürütüyorlar.

Cellectis, yarattığı yenilmez T hücrelerine ihtiyaç duyacak tüm hastalar için küresel bir tedarik mekanizması kurmaya hazırlanıyor. Bunun için hastaların kan örnekleri dışında, kan bağışı yapan insanlarınkini de toplayacak. Bir insandan elde edilen T hücreleri normal şartlarda başka bir insana nakledilirse hiçbir işe yaramaz çünkü nakledildikleri yeni vücudun kendi dünyaları olmadığını görünce düşmanca bir saldırı altında kaldıklarını sanıp, enfeksiyonla mücadele ediyormuşçasına her şeye saldırmaya başlıyorlar. Ancak genetiğiyle oynandığında bu risk ortadan kalkıyor. Peki yaratacağı yeni riskler olabilir mi? Henüz o kısmını bilemiyoruz. Ama Layla bu sayede iyileşti ve Cellectis’in hisse senetlerinin fiyatı hızla arttı. Takip eden günlerde iki büyük ilaç şirketi de bu pazara dâhil olmak için harekete geçip, 40 Milyon Dolarlık yatırımla tedavinin kullanım haklarını satın almak istediklerini duyurdular.

Bağışıklık geliştirme yöntemi kanseri yenmek adına büyük bir avantaja dönüşebilir. Ayrıca diğer bağışıklık hastalıkları için de ümit vaat ediyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün kanser araştır- maları bölümü bilim insanlarından Nobel ödüllü biyolog Philip Sharp, “40 yıl boyunca sürdürülen araştırmalar sayesinde tümörler ve bağışıklık sistemi arasındaki iletişimin nasıl gerçekleştiğini anlamayı başardık. Hastalıklara çözüm sunmak için ikisi arasındaki bu etkileşime dâhil olup tedavi geliştirebileceğimizi de biliyor ve o günü bekliyorduk” diyor; “Şimdilik hala yolun başındayız. Bu, beş yaşındaki bir çocuğun iki yetişkin arasında geçen muhabbeti dinlemesine benziyor. Kullandıkları sözcükleri duyuyoruz ama bazılarının anlamını bilmediğimiz için muhabbetin tamamını anlamaktan uzağız.”

Araştırmacıların dile getirdiği şekliyle; harika işler çıkaran bağışıklık hücrelerini biraz daha eğitip imkânsızı başarmalarını sağlamak mümkün. Büyük teknoloji firmaları da bu yeni atılımın içinde yer alabilmek için önemli yatırımlar yapmaya başladı. Örneğin Google geçtiğimiz yıl Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde dünyanın önde gelen bağışıklık uzmanlarını, biyomühendisleri ve onkologları bir araya getirip, bağışıklık hücrelerini kullanarak sunabilecekleri çözümler geliştirmelerini istemişti. Juno Tedavi Bilimi adlı bir biyoteknoloji firmasıysa T hücresinin içindeki DNA’nın şifrelerini çözme işine girişti. Böylece kanser hastalarındaki T hücrelerinin tüm sırlarını çözüp, onları nasıl kullanabileceğimiz hakkında daha fazla yöntem geliştirebilmeyi hedefliyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.