4/YUTULABİLENORİGAMİROBOT

Popular Science (Turkey) - - GELECEK -

Vücudun içinde yolculuk yapabilecek mini robotların, geleceğin tıbbi uygulamalarına imzasını atacağı kesin. Bilim insanları bu mikro robotları hastalıkları içeriden iyileştirmek için kullanmayı hedefliyor. Kan damarlarında yolculuk edebilecekleri gibi, bir hap yutar gibi mideye indirmemiz de mümkün olacak.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları mikro robotlar için yepyeni bir tasarıma imza attı. Katlanabilir robotlar ufak bir kapsülün içinde geliyor. Hayvan bağırsağından üretilen mikro robotlar minik birer mıknatıs içermekte. Kapsül yutulup mideye ulaştığında, mide asitleri kapsülü ve içindeki robotları çepeçevre saran koruyucu buz tabakasını eritiyor. Böylece kağıttan yapılmış bir origami gibi açılıp şekil alabilen mini robotlar göreve hazır hale geliyor.

Çocukların yanlışlıkla yuttuğu zararlı maddeleri ya da mide sorunlarını hedef alabilecek robotlar istenilen şekli alabilecek biçimde tasarlandı. Isıya ve manyetik alanlara maruz kaldıklarında açılarak büyüyebilir ya da katlanarak küçülebilirler. Araştırmacılar, elektromanyetik alanları kullanarak, yutulmuş olan robotları dışarıdan yönlendiriyor. Gerektiği takdirde mideye ilaç da taşıyabilecek olan robotlar hala test aşamasında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.