13/TESLAGÜNEŞPANELİÇATILARI

Popular Science (Turkey) - - GELECEK -

Okyanuslara her yıl 8 milyon ton plastik atık boca ediyoruz. Artık alışveriş poşetleri gibi tek kullanımlık plastik malzemeleri hayatımızdan çıkarmamız, plastik ambalaj üretimini sınırlandırmamız gerek. Araştırmalar, ürettiğimiz plastiğin çok büyük bir bölümünün okyanuslarda yüzdüğünü gösteriyor.

Günümüzde plastiğe alternatif olarak kullanılabilecek, atığa dönüştüğünde biyolojik olarak kolayca parçalanan bazı çevreci çözümler mevcut. Örneğin İzlandalı tasarımcı Ari Jonsson’ın, su yosunlarından elde edilen bir jelatin türü olan agardan ürettiği plastik görünümlü şişeler, şeklini içi tama- Her şeyden önce gerçekten bir çatı kaplama malzemesi gibi görünüyor. Üstelik farklı renk ve şekil seçenekleri de mevcut olan paneller geleneksel çatı malzemelerinden daha düşük maliyetli olacak. Güneş enerjisini depolama özelliğine sahip paneller, evinizde Tesla’nın ev pili Powerwall’ı kullanıyorsanız onu da şarj edebilmenizi sağlıyor. Özetle evinizin enerji ihtiyacını çatınızdan elde edebilirsiniz.

Bu estetik çatı panelleri yakın gelecekte her evi kendi enerjisini üreten küçük birer santrale çevirecek. Ayrıca çelik kadar sağlam olduğu belirtilen malzeme, kuvartzdan üretilen kırılmaz camdan oluşuyor ve aynı zamanda yalıtım da sağlıyor. Musk’ın “Isı ve soğuğa karşı yaşam boyu dayanıklı” olarak nitelendirdiği Güneş Çatıları yeşil enerjiye geçiş devrinin önemli adımlarından biri olacak gibi görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.