15/AKILLIKUMAŞLAR

Popular Science (Turkey) - - GELECEK -

Hazır yeşil enerji çözümlerini sıralamaya başlamışken, listeye bunu da eklemeden olmaz. Akıllı kumaşlardan üretilen giysileri son birkaç yıldır sıkça duyuyoruz. Bazıları güneşten, kimi de hareketten elde ettiği enerjiyi elektriğe çevirebilen bu kumaşlara bir yenisi daha eklendi. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilen kumaş hem hareketten doğan kinetik enerjiyi hem de güneş enerjisini kullanabiliyor. İnce ve esnek olan akıllı kumaş aynı zamanda kalp atış hızını ölçmek, vücut ısısı ve sağlık değerlerini kontrol etmek ve hatta kişinin coğrafi konumunu tespit etmek için de kullanılabilecek bir teknoloji. Tabii üzerinizde taşıdığınız elektronik cihazları da şarj edebiliyor.

Araştırmacılar ürünün iki yıl içinde piyasaya sürülebilecek durumda olduğunu açıkladı. Çevre dostu, dayanıklı, su geçirmez olup, bir de üstüne sağlığımızla ilgilenip elektrik üretebilen bir giysiyle dolaşmak, geleceğin insanı için hayatı kolaylaştıran faktörlerin başında gelecek.

Stanford Üniversitesi malzeme bilimleri profesörü Yi Cui ise sıcak yaz aylarındaki klima ihtiyacını ortadan kaldırıp, aşırı klima kullanımı yüzünden atmosfere verdiğimiz zararı azaltacak bir kumaş tasarladı. Klimalar, fazladan enerji ihtiyacı doğurmasının haricinde bir de atmosfere saldıkları

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.