20/SONİKYANGINSÖNDÜRÜCÜ

Popular Science (Turkey) - - GELECEK -

Orman yangınlarını kısa süre içinde kontrol altına alıp çevreye büyük zararlar vermeden söndürebilseydik, gün geçtikçe azalttığımız yeşil alanların korunması adına büyük bir adım atmış olurduk. Peki ya bunu sesle yapabilsek ve örneğin kocaman bir hoparlör kullanıp yangını kısa süre içinde kontrol altına alabilecek olsak?

Amerikalı iki mühendislik öğrencisi bir araya gelerek, yangını ses dalgalarıyla söndürebilen olağanüstü bir yöntem geliştirdi. Şimdilik ufak ev yangınlarını hedef alacak şekilde çalışan sonik yangın söndürücü gelecekte çok daha geniş alanlarda kullanılabilecek hale getirilebilir. Aslında yangını ses dalgalarıyla söndürmek yeni bir fikir sayılmaz. Fakat ABD Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) geliştirdiği proje de dâhil olmak üzere, uzun yıllardır üzerinde çalışılan sonik yangın söndürücü prototiplerinin hiçbiri başarı kaydedememişti. Dünyanın en güçlü araştırma laboratuarlarının bile başaramadığı projeyi hayata geçirenlerse George Mason Üniversitesi mühendislik öğrencileri Seth Robertson ve Viet Tran oldu.

Sonik yangın söndürücünün çalışma prensibi, ses dalgalarının hem yanan malzeme hem de onu çevreleyen oksijen üzerinde etkili olmasına dayanıyor. Yanan malzeme ve yanmayı sağlayan oksijeni birbirinden ayıran dalgalar, alev- leri besinsiz bırakıp yangına son veriyor. Robertson ve Tran çeşitli frekanslardaki ses dalgalarını tek tek deneyip, en etkilisinin 30-60 Hz arasındaki bas sesler olduğunu buldu. Bu teknoloji örneğin uzay istasyonunda çıkabilecek bir yangında da kullanılabilir çünkü ses dalgalarının bu özelliği yerçekiminden bağımsız çalışıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.