Yağmur suyunu biriktirmek

Popular Science (Turkey) - - IÇINDEKILER -

PARANIN GÖKTEN YAĞMADIĞINI KIM SÖYLEDIYSE bellikiyağmurtoplamasanatındanhaberiyokmuş.Dikkatlicekoordineedilmişbirsistem,çiseleyenyadasağanakhalindeyağanyağmuru tüm iç mekân tesisatınızda ve suyla çalışan ev aletlerinizde kullanabileceğiniz hale getirerek, sizisu idaresine bağımlılıktan kurtarıyor.

1 Süz

Yağmurun kötü huyu, istemediğiniz ne varsa toplayıp evinize taşımasıdır. Savunmanın ilk hattı olan Leaf Eater Advanced ön filtre, yağmur oluğunun girişine takılarak büyük döküntüleri su kaynağınızdan süzüyor. 0,955 mm’lik tel filtre, sivrisinekten yaprağa kadar hemen her şeyi tutacak kadar ince.

2 Depola

Su oluktan geçip 740 litrelik Poly-Mart Yağmur Suyu Toplama Tankı’na giriyor buradaki bir filtre sepeti, geride kalan yüzen pislikleri yakalıyor. Depoyu dolduracak kadar yağmur yağarsa üst kısımdaki bir boru taşan suyu normal yağmur oluklarına yolluyor. Ağzına kadar dolduğunda ağırlığı 1 tonu geçen deponun beton ya da başka bir sağlam zemin üstünde durması şart.

3 Pompala

Su tankının içinde yer alan Grundfos SBA-3-45-AW otomatik pompa, daha temiz, daha oksijenli yüzey suyunu ilk olarak gönderen bir yüzer emme şamandırasıyla donatılmış. Entegre bir denetçi birimi depo boşalınca pompayı otomatikman durduruyor ve su kaynağınızı normal şebeke suyuna geçiriyor.

4 Filtrele

Tesisatınıza ulaşmadan önce, eşzamanlı beş duşa yetecek kadar su, Viqua12GPMEntegre YağmurSuyuArıtma Sistemi’nden geçiyor. Bir karbon filtre koku ve tatları süzerken, morötesi dezenfektansa hastalığayol açan organizmaların üremesini engelliyor. Ortaya çıkan sıvı, çoğuyerdeki konut suyu kalitesi gereksinimlerini karşılıyor.

5 Yeniden kullan

Duşların, lavaboların ve çamaşır makinelerinin (tuvalet yok!) atıksuyuAqua2Use GWDDGriSuGeri Dönüşüm Sistemi’ne gidiyor. Giderek incelen bir dizi zar filtre sudaki sabunu, bazı yağları, ölü deri hücrelerini ve saçları süzerek çimlerinya da bahçenin sulanmasında kullanılacak hale getiriyor. Dikkat: bitkilerin içebileceği kadar sağlıklı ama sizin için değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.