Kendi idrarını içmek nasıl bir şey?

Popular Science (Turkey) - - ATLAS - JEFF WILLIAMS, NASA ASTRONOTU VE UZAYDA EN ÇOK KAL AN ABD’LI UNVANININ SAHIBI

Dünya’da her suyun tadı aynı değildir. Bazısı lezizdir, bazısı da içindeki mineraller ya da metalleryüzünden ağzınızda kötü tat bırakır. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaysa geri dönüştürülmüş ter ve idrar içtiğimiz halde durum böyle değil. Suyun hiçbir sıra dışı tadı ya da kokusu yok. Hem su hem de suyla yaptığımız içecekler tutarlı bir şekilde, enfes oluyor.y

İstasyonda atık su arıtma süreci Dünya’nın doğal su döngüsünden daha farklı değil. Dünya’da su akıyor, buharlaşıyor, bulutlara dönüşüyor ve yağıyor. Gezegenin su döngüsü kirli bulduğumuz suyu içilebilir suyay dönüştürüyor. UUI’nin sistemleri de aynısını yapıyor. Suyu hemen her gün test ediyoruz, oyüzden içme suyumuzun temiz olduğu konusunda içimiz rahat. NASA’nın bu konudaki standartları çok sıkı.

Sürekli şakasını yapıp duruyoruz ama aslında içme suyumuzun eskiden ne olduğunu pek düşünmüyoruz.y Istasyonda şu ana kadar 55 kişiyle görev yaptım; içlerinden birinin bile suyu içmekte tereddüt ettiğini görmedim. Biz Rusların suyunu içiyoruz, onlar da bizimkini.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.