Keşke Birileri İcat Etse

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

Kötü park edilmiş arabaları taşıyan araç @ANNIENM8’DEN TWITTER ÜZERINDEN

Paralel parkta o kadar kötüyüz ki o değerli kaldırım kenarlarını feci halde boşa harcıyoruz. Dev birforklift kötü park etmiş araçları kaldırarakyer açabilir ama trafiği tıkar. Ayrıca otomobil sahiplerinin, araçlarının taşınmasına izin vermesi de pek olası değil. Fakat sıkışıklığı önlemek mümkün. “Hepimiz sokağa park etmek istiyoruz çünkü öylesi ucuz” diyor LosAngeles’taki California Üniversitesi’nden şehir planlamacı Michael Manville. Önerdiği çözüm ne dersiniz? Kaldırıma parketmeyi daha da pahalı hale getirmek.Yoğunluk olduğundafiyat artarsa park edecekyerde çoğalacak.

İnsan organı basan 3Byazıcı CHRISTIANO ADAMS, FACEBOOK ÜZERINDEN

Bu mümkün. Kemik, adale, kas, kıkırdak (hatta kulak) basmak kolay. Wake Forest RejeneratifTıp Enstitüsü’nün başkanı AnhonyAtala bunuyaptı bile. Organ basmak ise daha zor. Organların ağır ağır büyümesi, muazzam sinirve damar ağları kurması gerekiyor. Atala’nın planı organ değil de organ kalıpları basmak. Bu kalıplarda besin maddelerinin ve oksijenin girebileceği küçük delikler olacak, kalıplara enjekte edilen hücrelerse büyüyerek organlara dönüşecek.

Hava kirliliğini önleyen zeplin CLIFF RUSSELL, FACEBOOK ÜZERINDEN

Kesinlikle olanaklı. Mühendisler zeplinleri kolayca devasa katalitik konvertörlerle (otomobillerdeki gibi) donatıp bunları havayı temizlemeleri için gökyüzüneyollayabilir. Bununla birlikte, Columbia Üniversitesi’nden çevrebilimci Peter Eisenberger bizi bu uygulamanın başka birtür kirliliğeyol açacağı konusunda uyarıyor. Gerçek birdeğişimyaratmak için bu alçakirtifa çöpçülerinden o kadarçoğunu uçurmamız gerekiyor ki, gökyüzü görünmez hale gelebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.