Sahadan Öyküler

ERIK VARSZEGI, LEGO USTASI

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER - TATLI HAYAT

Erik Varszegi’yle Ocak ayında konuştuğumuzda bir Batmobil inşa etmeyi daha yeni bitirmişti. Üstelikyerden 2,1 metre yükseklikte, 5,1 metre uzunlukta bir Batmobil’di bu. “O kadar büyüktü ki az kalsın kapıdan çıkaramıyorduk,” diyorUsta Legocu.Tabii ki bu, onun ve meslektaşlarının 2013’te yaptıkları gerçek ölçekli Star Wars X-wing gemisinin yanında çocuk oyuncağı kalıyor. 5,3 milyon plastik bloktan oluşan, 13 metre kanat açıklığına sahip, 21 tonlukbuyapı,dünyanınenbüyük ikinciLegoyapısı.İşinin“bütüngün oyuncaklarlaoynamak”olduğunu söyleyenVarszegi,Lego’nunhalka açıkbüyüleyiciyaratımlarınıveşaşırtıcıgösterilerinitasarlamasıiçin para verdiği yedi kişiden biri. İşte Lego ustalığına giden kariyerin adımları:

1.Adım:Bloklaragömülün

Kuralları çiğneyebilmek için önce onlarıbilmenizgerekir.BirLegokiti satın alın, sonratalimatları izleyin. “Tasarımcılar blokları birleştirmenin yeni yöntemlerini bulup duruyor,” diyor Varszegi. “Bunlardan çok şey öğrenebilirsiniz.” Sonra hepsiniyıkın, tamamen benzersiz birşeyyapın.

2.Adım:Alttanbaşlayın

Lego, Varszegi’yi 22 yıl önce, dükkanlarda gösterilen teşhir ürünleriniyapıpbirbirineyapıştırmasıiçin işealmış.Bazenaynısetleriyüzlerce defa inşa etmesi gerekmiş. Oyuncaklarbilecansıkıcıolabiliyor.

3.Adım:Modeltasarımcısıolun

Bu çıraklık dönemi. Patronunuz kendiyaratıcılığınıkonuşturupserbest modeller üretirken siz de onun prototip planlarını uyguluyorsunuz.Enazındanmesaisaatleriiçinde.Varszegiserbestzamanınıkendisiniöneçıkaranmodeller yapmakiçinkullanmış.

4.Adım:Legoustalığınasavunun

Başardınız: Lego sizden o kadar etkilendi ki, artık kendi devmodellerinizi yapmanıza izin veriyor. Ama sakın tembellik etmeyin. “Hâlâöğreniyorum,”diyorVarszegi.“Daimayeniparçalar,yenirenkler ve onları bir araya getirmenin sonsuzyoluvar.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.