Sunucu kız deyip geçme

Popular Science (Turkey) - - SAHADAN ÖYKÜLER - JACLYN WHITTAL, WEATHER NETWORK’TE SUNUCU METEOROLOG

Hava durumu sunucu sunucusu olarakyaptığım ikinci kariyerimde Kanada bozkırlarında çalıştım. Burası olumsuz hava olaylarını kovalamak için Hortum Geçidi’nin ardından en iyi yer. O sıralar bir yandandahavaverileriniyorumlayıp kendi tahminlerimi geliştirebilmek için meteoroloji okuyordum. Neden söz ettiğini bilmeyen biri gibi görülmek istemiyordum. Derken birfotoğrafçı arkadaşım beni, Hortum Geçidi’nde bir ay fırtına kovalamaya çağırdı. Elbette, dedimona.Öğrenebileceğimnevarsa öğrenmek istiyordum. Bunu öyle sevdim ki oraya tekrar tekrar gittim.

2013’te, oraya ikinci gidişimde, hortum mevsiminin son gününde yazılı tarihin en büyük hortumuna tanık oldum. El Reno, Oklahoma’dayıkık dökük birbenzin istas- yonunda bekliyorduk bekliyorduk. Hortum av avcılarının sık yaptığı bir şeydir bu. Bekler, vakit öldürmek için oyunlar oynar, abur cubur atıştırırız. Hava tahminleri riskleri yüksek gösteriyordu.Buherikianlamadagelebilir ama eğer fırtına çıkarsa büyük olacak demektir. Saat 17.30 gibi fırtına patladı.

Önce ufukta küçük birkümülüs bulutuyla başladı. Sonra bu küçücük bulut büyüdü; taş çatlasa 20 dakika içinde 18 kilometrelik birfırtına bulutuna dönüştü. Bir anda olup bitmişti. Arabamıza atladığımızgibipeşindengittik.Birkaçdakika sonra camdan baktığımda önümüzdeyağmurdan oluşmuşa benzeyenmuazzambirduvargördüm. Hortumunyağmurperdesinin arkasında gizlendiğini düşünmüştük. Ancak duvarın biçim değiştirdiğini, rüzgârı içine doğru çektiğinigördüm.Oandaanladım ki bu duvar kasırganın ta kendisiy kendisiydi.Eniboyunadenk(çapıneredeyse4km)olan,rüzgârhızınınsaatte 500 km’yi bulduğu bir kama biçiminialdı.Patlayıcıydı(bugerçekbir meteoroloji terimi).

Hemen tabanları yağladık. Her nedensetelevizyondabirhavadurumu sunucusu insanlara evlerini boşaltmalarını söylemişti. Halbuki hortumsırasındabiryeresığınmanız beklenir. Yollara arabalar dizilmişti. Fren lambalarından başka birşeygöremiyorduk.Oradakısılıp kalacağımızdan endişe ediyorduk. Ama birkaç dakikaya kalmadan geçip gitti.

Ogün,bizimtrafiğetakıldığımız yerden az ileride üç hortum avcısı öldü. Daha önce hiç böyle bir şey görülmemişti. Oyüzden neden bir daha böyle bir riske gireyim ki, dedim kendi kendime. Fakat birsonrakiavsezonundayineoradaydım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.