UZAYDA YAPAY YERÇEKIMI YARATABILIR MIYIZ?

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP - Editör Tunana Emren Kafanızı kurcalayan bir soru mu var? sorucevap@popsci.com.tr adresine yollayın cevaplayalım

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yerçekimsiz ortama tabi olmaktansa nedenyapayyerçekimi üretemiyoruz? Hem böylece mikrogravite kaynaklı kas kaybı sorunundan da kurtulmuş olmaz mıyız?

Yerçekimsiz ortamda olmak sadece kas değil, kemik kaybına da yol açıyor.Yerçekiminin gücüne uyum sağlayacak şekilde evrimleştik. Sonuçta bunun eksikliği, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi sorunlarına da yol açıyor. Bu nedenle uzayda birkaç ay geçirmiş olan bir astronotun çok ciddi sağlık problemleri olabilir. Özellikle de Mars’a gitmeyi kafasına koymuş birtür olduğumuzu düşününce bu, gerçekten aşmamız gereken bir sorun çünkü sadece oraya varabilmek için bile en azından 9 aylık bir uzayyolculuğuna dayanmak gerek.

Uzaydayapayyerçekimiyaratmak için henüz üzerinde karar kılınmış bir formül yok. Fakat örneğin Stanley Kubrick’in o ünlü filmi 2001: Bir Uzay Destanı’nda olduğu gibi gemi içindeyerçekimiyaratmak istediğimiz bölümleri kendi çevresinde döndürmek bir çözüm olabilir. Bu, işe yarayan bir çözüm ama bu şekilde elde edilen şeyyapayyerçekimi değil, merkezkaç kuvveti oluyor.Tabii aynı formülü henüz denemedik (sadece küçük ölçekli deneyleryapıldı). Dolayısıyla hiç kimse bunun nasıl hissettireceğini bilemiyor. Yani sanki yerçekimine tabiymişiz gibi mi hissedeceğiz,yoksayerçekimsiz ortam hissi devam mı edecek, bilmiyoruz.

Kısa cevap Teoride evet, yaratabiliriz. Fakat henüz başarabilmiş değiliz. S C

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.