Her koşula dayanıklı ev

Popular Science (Turkey) - - HER KOŞULA DAYANıKLı ev -

1)Temel

Evlerinyere batmasını engelleyen temel genellikle tek parçadır. Ancak delikli tasarım sel sularının binaya zarar vermeden altından geçmesine izin veriyor. Ayrıca evi sütunlar üzerine inşa edip bunların arasını sel sırasında yıkılacak malzemelerden bir duvarla oluşturmak da iyi fikir.

2)Ağaçlar

Evinizi rüzgârın fırlattığı dallardan korumak için ağaçlarla aranıza en az 6 metre mesafe koyun.

3) Hava boşluklu dış cephe

Rüzgârveyağmur geleneksel cephe kaplamalarının üstündenve arkasından girip evinizin ön cephesini ıslatabilir. Çözüm, fiber – beton karışımı cephe kaplamasıyla ev arasında bir hava bariyeri oluşturmak. Arada böyle bir boşluk olursa, giren azıcık yağmursuyu dayere akıp süzülüyor.

4) Seramik pencereler

Yoğun biryangın sırasında itfaiye hortumlarının püskürttüğü soğuk su, geleneksel pencere camlarını tuzla buz eden bir termal şoka yol açar, böylece dışarıdaki yangını taze oksijenle besler. Fakat şeffaf seramik pencereler daralmayadagenleşme yapmaksızın 700 derece sıcaklığa dayanıyor.

5) Kırılmaz camlar

Yüksek hızlı kasırga döküntüleri çarptığında, paneller arasına lamine edilmiş kırılmaya dayanıklı polimer katmanlar evinizin camlarının tıpkı otomobilin ön camı gibi davranmasını sağlıyor. Cam çatlıyorama kırılmıyor. Bu malzeme farklı dayanıklık derecelerine sahip. En güçlüleri kurşunları bile durduruyor.

6) Kırılmazkepenkler

Pencereleri ve kapıları korumak için fırtına kepenklerini, özellikle de kapalı dükkanların indirdiği türden çekilebilir kepenkleri deneyebilirsiniz. Motorlaya da elle açılan bu alüminyum parçaları iç içe geçip alttan kilitlenerek adeta zırh görevi görüyor. Kullanımda değilken hepsini 20 cmyükseklikteki bir kutuya sığdırmak mümkün.

7) Çelikkaplama

Yangından mı korkuyorsunuz? Evinizin cephesini yangına dayanıklı cephe kaplamalarıyla korumaya alabilirsiniz. Kapalı hücreli ateşe dayanıklı köpüğü metal bir kabukla çevreleyen bu kaplamalaryangına geçit vermiyor. Ayrıca muhteşemyalıtım sağlıyorlar.

8) Beton duvar

Yangına ve rüzgâra direnç söz konusu olduğunda hiçbir şey betonun eline su dökemez. Elbette doğal ışığı da kapıları da hepimiz severiz ve beton levha bunu sağlamıyor. O yüzdenyangına meyilli yerlerde betonla çelik kaplamalı duvarların bir karışımı uygun bir çözüm sunabilir.

9) Çatı

Soğuk bölgelerdeki çoğu evin çatısı düz değil eğimlidir ve karın kayıp düşmesi için geniş saçakları vardır. Neden mi? Çatı düz olursa kar eriyip tekrar donabilir, sonra tekrar çözülebilir. Bu hem binayı strese sokar hem de evinize çatıdan yavaşyavaş su sızmasınayol açar. Karın erimesini ve su sızmasını önlemek için çatı katınızı soğuk tutun, iyi havalandırın ve tavanını değil zeminini yalıtın.

10) Bahçe

Evinizin bahçesi büyük yangınlarda gizli bir kahraman rolü oynar. Agav,yukka (avizeçiçeği), kaktüs gibi su tutan bitkiler ekin. Evin yakınlarında kuruyaprakve ölü bitki barındırmayın. Ağaçları en az 180 cm yukarıdan budayın ki alçakyangınlar dalları sarmasın.Tutuşmaya müsait, kuru malzemeleri ve malcı ortalıkta bırakmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.