ADAMRIESS

Astrofizikçi

Popular Science (Turkey) - - HER KOŞULA DAYANıKLı ev -

Karanlık enerjinin keşfine imza atan Nobel Ödüllü astrofizikçi, kendisini en çok etkileyen kitapların bu üç bilimkurgu romanı olduğunu söylüyor. “Akla yatkın ve inandırıcı bilimkurgu romanlarını seve- rim” diyen Riess’in önerdiği bu kitapların her biri birer bilimkurgu klasiği.

Carl Sagan’ın, Robert Zemeckis yönetmenliğinde beyazperdeye de uyarlanan romanı “Mesaj” (Contact), kendini uzaydan gelen radyo frekanslarını dinlemeye adayan Dr. Ellie Arroway’ın yıllar süren araştırmalarının sonunda, tam vazgeçeceği sırada gizemli bir mesaj almasıyla başlayan, Sagan’ın kaleminin gücünün her satırda hissedildiği olağanüstü bir roman.

“Çocukluğun Sonu” ise (Childhood’s End) Arthur C. Clarke’ın bir bilimkurgu yazarı olarak tanınmasını sağlayan, yirminci yüzyıla damga vuran önemli romanlardan biri. İnsanlığın geleceğine dair en özgün ve düşündürücü yorumla Dünya üzerindeki uygarlığımızın kaderini, insan neslinin akıbetini irdeleyen roman için C. S. Lewis, “Yıllardır böyle bir kitap yazılamadı” demişti.

Tüm zamanların en ünlü bilimkurgu eserlerinden biri olan Ray Bradburry’nin “Fahrenheit 451”i ise gelecekteki baskıcı bir toplumu resmediyor. Kitapların yakıldığı, düşünmenin yasaklandığı, sadece beyin yıkayan TV şovlarının izlenebildiği bir distopyayı anlatan kitap sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik son derece keskin bir eleştiri niteliğinde.

YAYINEVI: İTHAKİ ÇEVIRI: ZERRİN KAYALIĞOLU, KORKUT KAYALIOĞLU

YAYINEVI: İTHAKİ ÇEVIRI: EKİN ODABAŞ

YAYINEVI: SAY ÇEVIRI: MEHMET HARMANCI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.